Svjetsko juniorsko prvenstvu u šahu

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na: navigacija, traži

Svjetsko juniorsko prvenstvu u šahu je turnir, koji se održava od 1951. godine u organizaciji FIDE, a pobjednik turnira se smatra svjetskim prvakom u kategoriji juniora do 20 godina.

Preferences-system.svg Ovom članku je potrebna jezička standardizacija, preuređivanje ili reorganizacija.
Pogledajte kako poboljšati članak, kliknite na link uredi i doradite članak vodeći računa o standardima Wikipedije.
Bih-usa.svg Ovaj članak nije preveden ili je djelimično preveden.
Ako smatrate da ste sposobni da ga prevedete, kliknite na link uredi i prevedite ga vodeći računa o enciklopedijskom stilu pisanja i pravopisu bosanskog jezika.
Gnome-edit-clear.svg Ovaj članak zahtijeva čišćenje.
Molimo vas, pomozite unaprijediti članak pišući ili ispravljajući ga u enciklopedijskom stilu.
Crystal Clear app klipper.png Ovaj članak nije uopće ili je loše kategorisan.
Za pomoć pogledajte spisak glavnih kategorija. Nakon dodavanja kategorija uklonite ovaj šablon.

U20-Juniorenweltmeister[uredi | uredi izvor]

Juniori do 20 godina[uredi | uredi izvor]

Nr. Godina Mjesto Pobjednik Država
1 1951 Coventry/Birmingham
  1. Borislav Ivkov
  2. Malcolm Barker
  3. Raul C. Cruz
SFRJ
ENG
ARG
2 1953 Kopenhagen
  1. Óscar Panno
  2. Klaus Darga
  3. Borislav Ivkov
ARG
NJE
SFRJ
3 1955 Antwerpen
  1. Boris Spasski
  2. Edmar Mednis
  3. Miguel Farre
SSSR
SAD
ESP
4 1957 Toronto
  1. William Lombardy
  2. Mathias Gerusel
  3. Alexander Jongsma
SAD
NJE
HOL
5 1959 Münchenstein
  1. Carlos Bielicki
  2. Josif Stefanow
  3. David Rumens
ARG
BUG
ENG
6 1961 Den Haag
  1. Bruno Parma
  2. Florin Gheorghiu
  3. Aleksander Kuindzi
SFRJ
RUM
SSSR
7 1963 Vrnjačka Banja
  1. Florin Gheorghiu
  2. Michal Janata
  3. Bojan Kurajica
RUM
ČEH
SFRJ
8 1965 Barcelona
  1. Bojan Kurajica
  2. Robert Hartoch
  3. Wolodymyr Tukmakow
SFRJ
HOL
SSSR
9 1967 Jerusalem
  1. Julio Kaplan
  2. Raymond Keene
  3. Jan Timman
PUR
ENG
HOL
10 1969 Stockholm
  1. Anatoli Karpow
  2. András Adorján
  3. Aurel Urzică
SSSR
MAĐ
RUM
11 1971 Athen
  1. Werner Hug
  2. Zoltán Ribli
  3. Kenneth S. Rogoff
ŠVI
MAĐ
SAD
12 1973 Stockton-on-Tees
  1. Alexander Beliavsky
  2. Tony Miles
  3. Michael Stean
SSSR
ENG
ENG
13 1974 Manila
  1. Tony Miles
  2. Roy Dieks
  3. Slavoljub Marjanović
ENG
HOL
SFRJ
14 1975 Tjentište
  1. Waleri Tschechow
  2. Larry Christiansen
  3. Jonathan Mestel
SSSR
USA
ENG
15 1976 Groningen
  1. Mark Diesen
  2. Ľubomír Ftáčnik
  3. Nir Grinberg
USA
ČEH
IZR
16 1977 Innsbruck
  1. Artur Jussupow
  2. Alonso Zapata
  3. Petar Popović
SSSR
COL
SFRJ
17 1978 Graz
  1. Sergei Dolmatow
  2. Artur Jussupow
  3. Jens Fries-Nielsen
SSSR
SSSR
DAN
18 1979 Skien
  1. Yasser Seirawan
  2. Alexander Csernyin
  3. Predrag Nikolić
USA
SSSR
SFRJ
19 1980 Dortmund
  1. Garri Kasparow
  2. Nigel Short
  3. Iván Morovic
SSSR
ENG
ČIL
20 1981 Mexiko-Stadt
  1. Ognjen Cvitan
  2. Jaan Ehlvest
  3. Nigel Short
SFRJ
SSSR
ENG
21 1982 Kopenhagen
  1. Andrei Sokolov
  2. Igor Štohl
  3. Joel Benjamin
SSSR
ČEH
USA
22 1983 Belfort
  1. Kiril Georgiew
  2. Waleri Salow
  3. Saeed-Ahmed Saeed
BUG
SSSR
UAE
23 1984 Kiljava
  1. Curt Hansen
  2. Alexei Drejew
  3. Kiril Georgiew
DAN
SSSR
BUG
24 1985 Schardscha
  1. Maxim Dlugy
  2. Pavel Blatný
  3. Josef Klinger
USA
ČEH
AUT
25 1986 Gausdal
  1. Walter Arencibia
  2. Simen Agdestein
  3. Ferdinand Hellers
KUB
NOR
ŠVE
26 1987 Baguio City
  1. Viswanathan Anand
  2. Wassyl Iwantschuk
  3. Grigori Serper
IND
SSSR
SSSR
27 1988 Adelaide
  1. Joël Lautier
  2. Wassyl Iwantschuk
  3. Grigori Serper
FRA
SSSR
SSSR
28 1989 Tunja
  1. Wassil Spassow
  2. Jacek Gdański
  3. Michail Ulybin
BUG
POL
SSSR
29 1990 Santiago de Chile
  1. Ilya Gurevich
  2. Alexei Schirow
  3. Wladimir Hakobjan
USA
SSSR
SSSR
30 1991 Mamaia
  1. Wladimir Hakobjan
  2. Michail Ulybin
  3. Sergey Tiviakov
SSSR
SSSR
SSSR
31 1992 Buenos Aires
  1. Pablo Zarnicki
  2. Vadim Milov
  3. George Michelakis
ARG
IZR
JAR
32 1993 Kozhikode
  1. Igor Miladinović
  2. Vlastimil Babula
  3. Sergei Rubljowksi
JUG
ČEŠ
RUS
33 1994 Matinhos
  1. Helgi Áss Grétarsson
  2. Zsófia Polgár
  3. Giovanni Vescovi
ISL
MAĐ
BRA
34 1995 Halle
  1. Roman Slobodjan
  2. Alexander Onischuk
  3. Hugo Spangenberg
NJE
UKR
ARG
35 1996 Medellín
  1. Emil Sutovsky
  2. Zhang Zhong
  3. Zoltán Gyimesi
IZR
KIN
MAĐ
36 1997 Żagań
  1. Tal Shaked
  2. Vigen Mirumian
  3. Hristos Banikas
SAD
ARM
GRČ
37 1998 Kozhikode
  1. Darmen Sadwakasow
  2. Zhang Zhong
  3. Hristos Banikas
KAZ
KIN
GRČ
38 1999 Jerewan
  1. Alexander Galkin
  2. Rustam Kasimjanov
  3. Karen Asrjan
RUS
UZB
ARM
39 2000 Jerewan
  1. Lázaro Bruzón
  2. Kamil Mitoń
  3. Karen Asrjan
KUB
POLJ
ARM
40 2001 Athen
  1. Péter Ács
  2. Merab Gagunaschwili
  3. Lewon Aronjan
MAĐ
GRU
ARM
41 2002 Panaji
  1. Lewon Aronjan
  2. Luke McShane
  3. Surya Shekhar Ganguly
ARM
ENG
IND
42 2003 Naxçıvan
  1. Şəhriyar Məmmədyarov
  2. Sergei Asarow
  3. Alexander Zubow
AZE
BJE
UKR
43 2004 Kochi
  1. P. Harikrishna
  2. Tigran L. Petrosjan
  3. Zhao Jun
IND
ARM
KIN
44 2005 Istanbul
  1. Şəhriyar Məmmədyarov
  2. Ferenc Berkes
  3. Jewgeni Alexejew
AZE
MAĐ
RUS
45 2006 Jerewan
  1. Sawen Andriasjan
  2. Nikita Witjugow
  3. Jurij Kryworutschko
ARM
RUS
UKR
46 2007 Jerewan
  1. Ahmed Adly
  2. Iwan Popow
  3. Wang Hao
EGI
RUS
KIN
47 2008 Gaziantep
  1. Abhijeet Gupta
  2. Parimarjan Negi
  3. Arik Braun
IND
IND
NJE
48 2009 Puerto Madryn
  1. Maxime Vachier-Lagrave
  2. Sjarhej Schyhalka
  3. Michał Olszewski
FRA
BJE
POL
49 2010 Chotowa
  1. Dmitri Andreikin
  2. Sanan Sjugirow
  3. Dariusz Świercz
RUS
RUS
POL
50 2011 Chennai
  1. Dariusz Świercz
  2. Robert Howhannisjan
  3. Sahaj Grover
POL
ARM
IND
51 2012 Athen
  1. Alexander Ipatov
  2. Richárd Rapport
  3. Ding Liren
TUR
MAĐ
KIN
52 2013 İzmit
  1. Yu Yangyi
  2. Alexander Ipatov
  3. Santosh Gujrathi Vidit
KIN
TUR
IND

Junioren Mädchen U20[uredi | uredi izvor]

Nr. Jahr Spielort Siegerinnen Land
1 1982 Senta
  1. Agnieszka Brustman
  2. Tatjana Rubzowa
  3. Marta Kovacs
POLJ
Sovjetski savez
MAĐ
2 1983 Mexiko-Stadt
  1. Fljura Chassanowa
  2. Giovanna Arbunic Castro
  3. Joanna Jagodzińska
Sovjetski savez
ČIL
POLJ
3 1985 Dobrná
  1. Ketewan Arachamia
  2. Alisa Marić
  3. Ildikó Mádl
Sovjetski savez
Jugoslavija
MAĐ
4 1986 Vilnius
  1. Ildikó Mádl
  2. Swetlana Prudnikowa
  3. Camilla Baginskaite
MAĐ
Sovjetski savez
Sovjetski savez
5 1987 Baguio City
  1. Camilla Baginskaite
  2. Swetlana Prudnikowa
  3. Jelena Sajaz
Sovjetski savez
Sovjetski savez
Sovjetski savez
6 1988 Adelaide
  1. Alissa Galljamowa
  2. Ketewan Arachamia
  3. Jelena Sajaz
Sovjetski savez
Sovjetski savez
Sovjetski savez
7 1989 Tunja
  1. Ketino Kachiani
  2. Ildikó Mádl
  3. Alissa Galljamowa
Sovjetski savez
MAĐ
Sovjetski savez
8 1990 Santiago de Chile
  1. Ketino Kachiani
  2. Ainur Sofiewa
  3. Claudia Amura
Sovjetski savez
Sovjetski savez
ARG
9 1991 Mamaia
  1. Nataša Bojković
  2. Anna-Maria Botsari
  3. Maja Koen
Jugoslavija
GRČ
BUG
10 1992 Buenos Aires
  1. Krystyna Dąbrowska
  2. Elena Radu
  3. Maria Ratna
POLJ
RUM
IND
11 1993 Kozhikode
  1. Nino Churzidse
  2. Ilaha Kadimowa
  3. Mechri Owezowa
GRU
AZE
TKM
12 1994 Matinhos
  1. Zhu Chen
  2. Nino Churzidse
  3. Natalia Edsgweradse
KIN
GRU
GRU
13 1995 Halle
  1. Nino Churzidse
  2. Eva Repková
  3. Corina-Isabela Peptan
GRU
SLK
RUM
14 1996 Medellín
  1. Zhu Chen
  2. Corina-Isabela Peptan
  3. Xu Yuhua
KIN
RUM
KIN
15 1997 Żagań
  1. Harriet Hunt
  2. Joanna Dworakowska
  3. Tatiana Wassiljewitsch
ENG
POLJ
UKR
16 1998 Kozhikode
  1. Hoàng Thanh Trang
  2. Iweta Radziewicz
  3. Irina Krush
VIJ
POLJ
SAD
17 1999 Jerewan
  1. Maria Kouvatsou
  2. Jana Jacková
  3. Szidónia Vajda
GRČ
ČEŠ
MAĐ
18 2000 Jerewan
  1. Xu Yuanyuan
  2. Olga Zimina
  3. Wang Yu A.
KIN
RUS
KIN
19 2001 Athen
  1. Koneru Humpy
  2. Zhao Xue
  3. Nadeschda Kossinzewa
IND
KIN
RUS
20 2002 Goa
  1. Zhao Xue
  2. Koneru Humpy
  3. Nadeschda Kossinzewa
KIN
IND
RUS
21 2003 Naxçıvan
  1. Nana Dsagnidse
  2. Cristina Calotescu
  3. Zeinab Məmmədyarova
GRU
RUM
AZE
22 2004 Kochi
  1. Jekaterina Korbut
  2. Elisabeth Pähtz
  3. Eesha Karavade
RUS
NJE
IND
23 2005 Istanbul
  1. Elisabeth Pähtz
  2. Gu Xiaobing
  3. Beata Kądziołka
NJE
KIN
POLJ
24 2006 Jerewan
  1. Shen Yang
  2. Hou Yifan
  3. Salome Melia
KIN
KIN
GRU
25 2007 Jerewan
  1. Wera Nebolsina
  2. Jolanta Zawadzka
  3. Salome Melia
RUS
POLJ
GRU
26 2008 Gaziantep
  1. Dronavalli Harika
  2. Marija Musytschuk
  3. Kübra Öztürk
IND
UKR
TUR
27 2009 Puerto Madryn
  1. Swaminathan Soumya
  2. Deysi Cori
  3. Betül Cemre Yıldız
IND
PER
TUR
28 2010 Chotowa
  1. Anna Musytschuk
  2. Olga Girja
  3. Rout Padmini
SLO
RUS
IND
29 2011 Chennai
  1. Deysi Cori
  2. Olga Girja
  3. Nasi Paikidse
PER
RUS
GRU
30 2012 Athen
  1. Guo Qi
  2. Nastassia Ziaziulkina
  3. Anastassija Bodnaruk
KIN
BJE
RUS
31 2013 İzmit
  1. Aleksandra Goryachkina
  2. Zhansaya Abdumalik
  3. Alina Kaschlinskaja
RUS
KAZ
RUS

Siehe auch[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]

1951
  • BrasilBase: [1]
1953
  • BrasilBase: [2]
  • Archiv KPZSzach: [3]
1955
  • BrasilBase: [4]
  • Archiv KPZSzach: [5]
1957
  • BrasilBase: [6]
  • Archiv KPZSzach: [7]
1959
  • BrasilBase: [8]
  • Archiv KPZSzach: [9]
1961
  • BrasilBase: [10]
  • Archiv KPZSzach: [11]
1967
  • BrasilBase: [12]
  • Archiv KPZSzach: [13]
1969
  • Archiv KPZSzach: [14]
1973
  • Archiv KPZSzach: [15]
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
  • BrasilBase: [25]
  • Brasil Base Mädchen: [26]
1984
1985
1986
1987
  • BrasilBase: [30]
  • Brasil Base Mädchen: [31]
1988
  • BrasilBase: [32]
  • Brasil Base Mädchen: [33]
1989
  • BrasilBase: [34]
  • Brasil Base Mädchen: [35]
1990
1991
  • BrasilBase: [37]
  • Brasil Base Mädchen: [38]
1992
  • BrasilBase: [39]
  • Brasil Base Mädchen: [40]
1993
1994
  • BrasilBase: [42]
  • Brasil Base Mädchen: [43]
1995
  • BrasilBase: [44]
  • Brasil Base Mädchen: [45]
1996
  • BrasilBase: [46]
  • Brasil Base Mädchen: [47]
1997
  • BrasilBase: [48]
  • Brasil Base Mädchen: [49]
1998
  • BrasilBase: [50]
  • Brasil Base Mädchen: [51]
1999
  • BrasilBase: [52]
  • Brasil Base Mädchen: [53]
  • TWIC #256: [54]
2000
2001
  • BrasilBase: [57]
  • Brasil Base Mädchen: [58]
  • TWIC #356: [59]
2002
  • BrasilBase: [60]
  • Brasil Base Mädchen: [61]
  • TWIC # 424: [62]
2003
2004
2005
2006
  • BrasilBase: [69]
  • Brasil Base Mädchen: [70]
  • Chessbase: [71]
2007
  • BrasilBase: [72]
  • Brasil Base Mädchen: [73]
  • Chessbase: [74]
2008
  • BrasilBase: [75]
  • Brasil Base Mädchen: [76]
  • Chessbase: [77]
2009
  • BrasilBase: [78]
  • Brasil Base Mädchen: [79]
  • Chessbase: [80]
2010
  • BrasilBase: [81]
  • Brasil Base Mädchen: [82]
  • Chessbase: [83]
2011
  • BrasilBase: [84]
  • Brasil Base Mädchen: [85]
  • Chess-Results: [86]
  • Chess-Results Mädchen: [87]
2012
  • BrasilBase: [88]
  • Brasil Base Mädchen: [89]
  • Chess-Results: [90]
  • Chess-Results Mädchen: [91]