Idi na sadržaj

Čaršijska džamija u Nevesinju

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Čaršijska džamija u Nevesinju
Osnovne informacije
LokacijaBosna i Hercegovina Nevesinje
ReligijaIslam
DržavaBosna i Hercegovina
Oznaka baštineNacionalni spomenik Bosne i Hercegovine
Arhitektonski opis
Arhitektonski tipDžamija
Arhitektonski stilKlasični osmanlijski
Specifikacije
Dužina13,00 m
Širina10,00 m
Munare1
Visina munare20,,00 m
MaterijaliKamen

Čaršijska džamija u Nevesinju (Sinan Kadi efendijina ili Čučkove džamija) je smještena u centru grada, u Višnjevoj mahali. Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 30. augusta do 5. septembra 2005. godine donijela je odluku da se Čaršijska džamija proglasi za Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo (predsjedavajuća) i Tina Wik.[1] Nacionalni spomenik čine džamija sa mezarjem i haremskim zidom.

Historija

[uredi | uredi izvor]

Sinan efendija je bio rodom Nevesinjac i po zanimanju kadija. Uz džamiju je, sagradio i mekteb.

Jedna od džamija koje Evlija Čelebija spominje jeste i Čaršijska džamija, smještena u Višnjevoj (bivšoj Sinan-begovoj) mahali, u centru Nevesinja. Nije poznato kada je džamija sagrađena s obzirom na to da nije sačuvana vakufnama niti bilo kakav dokument koji o tome govori. Pretpostavlja se da je džamija sagrađena u prvoj polovini 16. vijeka. Bila je pokrivena olovom. Prvobitno je imala kamenu munaru, visoku oko dvanaest metara.

Džamija je zapaljena 29. augusta 1875. godine, za vrijeme Hercegovačkog ustanka, kada su ustanici upali u Nevesinje. Tom prilikom je ubijeno nekoliko vjernika koji su pokopani u malom haremu pred sofama džamije. Obnovljena je oko 1880. godine sredstvima hadži Derviš Čučka i od tada se zove Čučkova džamija. Prilikom ove obnove nije sagrađena munara uz džamiju. Džamija je zatvorena oko 1930. godine. Nakon II svjetskog rata korištena je kao magacin. U posljednjem ratu nije rušena ali je značajno oštećena.

Objekat Čučkove džamije je obnovljen zahvaljujući angažmanu Medžlisa Islamske zajednice Mostar, Muftijstva mostarskog te sredstvima prikupljenim od vjernika i humanitarnih organizacija 2009.godine.[2]

Prema konceptu prostorne organizacije Čaršijska džamija u Nevesinju pripada jednoprostornim džamijama sa otvorenim trijemom. Natkrivena je četverovodnim krovom.

Dimenzije objekta, mjerene izvana, iznose oko 13,0 x 10,0 m (dimenzije mjerene sa trijemom). Džamija ima kamene zidove, iznutra krečene

Literatura

[uredi | uredi izvor]
  • Hivzija Hasandedić - Muslimanska baština u istočnoj Hercegovini, El Kalem, Sarajevo, 1990.
  • Evlija Čelebija - Putopis, Izdavačko preduzeće Sarajevo Publishing, Sarajevo, 1996.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Čaršijska džamija u Nevesinju" (PDF). Komisija za nacionalne spomenike. Pristupljeno 13. 9. 2016.[mrtav link]
  2. ^ "Sinan Kadi efendijina - Čučkova džamija". Arhivirano s originala, 3. 6. 2021. Pristupljeno 3. 6. 2021.