Čitalište
Čitalište (bug. читалище, u doslovnom prijevodu „čitaonica“) jeste tipična bugarska javna ustanova u kojoj se obavljaju više raznih kulturnih i obrazovnih funkcija i djelatnosti, poput pozorišta, biblioteke i, općenito, mjesta okupljanja zajednice. Također se u njoj okupljaju ljudi zainteresirani za različite društvene aktivnosti, te se u njima organiziraju amaterske škole muzike, plesa, sporta, učenje stranih jezika, književne večeri i slično. U čitalištu se organiziraju i konferencije, gradski festivali ili čak sastanci gradskih vijeća i skupština. Neka čitališta su 1990tih služila i kao kina, te klubovi penzionera i stranaka.
Za razliku od seoskih, u manjim i srednje velikim gradovima, čitališta raspolažu i sa vlastitim simfonijskim ili duhovnim orkestrom, horom ili narodnim ansamblom.
Prva čitališta u današnjoj formi pojavila su se oko 1856. u gradovima Svištovu, Lomu i Šumenu. U vrijeme bugarskog narodnog preporoda nastalo je preko 130 čitališta. U drugoj polovini 20. vijeka, slične kulturne i obrazovne funkcije obavljaju se i u kulturnim centrima (kuća kulture i domovima za mlade), a koji su formirani po sovjetskom obrascu, finansirani direktno od strane preduzeća ili organizacija.
Prema podacima iz aprila 2014. u Bugarskoj je bilo aktivno 3.578 čitališta.[1][2]
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Регистър на народните читалища (административна уредба) Arhivirano 27. 10. 2014. na Wayback Machine, pristupljeno 23. aprila 2014.
- ^ Registar narodnih čitališta (baza podataka po gradovima i selima), pristupljeno 10. jula 2015.