Ismet Alajbegović Šerbo

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno sa Šerbo)
Ismet Alajbegović
Rođenje (1925-03-06) 6. mart 1925.
Sarajevo, Kraljevina SHS
Smrt28. juli 1987(1987-07-28) (62 godine)

Ismet Alajbegović Šerbo bio je bosanskohercegovački harmonikaš, kompozitor mnogih narodnih tekstova, muzike i poznavalac sevdalinke.[1]

Nakon što je godinama svirao po sarajevskim kafanama i sijelima, Šerbo je 1945. godine postao jedan od prvih muzičara Radio Sarajeva. Sa Zaimom Imamovićem svirao je u duetu harmonika Alajbegović-Imamović, da bi se kasnije Imamović izdvojio u prvu veliku pjevačku zvijezdu sarajevskog radija, a Alajbegović postao vođa orkestara, aranžer i autor.

Kao jedan od neprevaziđenih poznavalaca sevdalinke, što je tvrdio i sam Safet Isović u jednom intervjuu, Alajbegović je učinio mnogo na harmonizaciji te pjesme. Izgradio je poseban stil na harmonici, bez virtuoznih pasaža i vrtoglavih narodnih kola koji su kasnije proslavili mnoge harmonikaše kao što su Jovica Petković i dr. Šerbin stil bio je mnogo primjereniji sevdalinci, onakvoj kako su je pjevali stariji pjevači - poravno, bez napora, uvijek oslanjajući se na melodiju pjesme kao na osnovu improvizacije. Moglo bi se čak reći da je Šerbino sviranje (ako izuzmemo harmonijsku potku koju daje harmonika) od svih harmonikaša ponajbliže pratnji sevdalinke uz saz. Šerbina harmonika nije ona bučna mješina zbog koje bi pjevač morao vrištati. Takvo sviranje harmonike prije Šerbe naprosto nije zabilježeno.

Potaknut uspjehom autorskih radova Joze Penave, Jovice Petkovića i Zaima Imamovića, Šerbo je i sam komponovao sevdalinke. Neke od njih rađene su na brzu ruku, za festivale narodne muzike. Neke su, opet, izuzetno uspjele kreacije stilski izuzetno bliske tradicionalnoj sevdalinki. Šerbina specijalnost bila je ipak harmonija i iznalaženje inovativnih harmonijskih rješenja koja su uvijek zadržavala lagahni bosanski narodni melos utemeljen sevdahom.

Pjesme[uredi | uredi izvor]

Neke od njegovih najuspjelijih pjesama ukazuju na to:

Također pogledajte[uredi | uredi izvor]

Izvori[uredi | uredi izvor]

  1. ^ "Historija.ba - Godišnjica smrti Ismeta Alajbegovića - Šerbe". www.historija.ba. Pristupljeno 22. 2. 2016.

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]


Nedovršeni članak Ismet Alajbegović Šerbo koji govori o bosanskohercegovačkim biografijama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.