Bilten Nacionalne meteorološke službe za uragan Katrina
Ovom članku potrebna je jezička standardizacija, preuređivanje ili reorganizacija. |
Moguće je da članak ne poštuje standarde Wikipedije na bosanskom jeziku. |
Bilten Nacionalne meteorološke službe za područje New Orleansa objavljen je 28. augusta 2005. u 10:11 ujutru s ozbiljnim upozorenjem Nacionalne meteorološke službe iz grada Slidela, Louisiana. To je bilo upozorenje u kojem je najavljen moguć povratak Uragana Katrina, koji bi mogao pogoditi područje iznad obalnog zaljeva SAD-a, te ponovo iza sebe ostaviti tragove uništenja nakon povlačenja oluje.
Procjena Nacionalne meteorološke službe o aktivnostima uragana Katrina pokazala je da je zbog "detalja i naslućujuće alarmantne prirode samog jezičkog izražaja, izjava pomogla da se uspostave određene mjere urgentnog rukovodstva zvaničnika u toku koordinacije jedne od najvećih evakuacija u historiji SAD-a." Buletin je "uspio pomoći u uspostavi poruka urgentnog zavoda za stanovnike u jugoistočnoj Louisiani i južnom Mississippiju da rukovode naredbama evakuacije lokalnih zvaničnika."
Kako je počelo
[uredi | uredi izvor]Uvečer 25. augusta 2005. uragan Katrina je dostigao kopno, postajući uragan kategorije 1 u blizini granične linije između okruga Miami-Dade i Brouward u istočnoj Floridi, te kao rezultat oslabio u tropsku oluju. Sljedeće jutro, nakon prelaska preko područja više saveznih država, tropska oluja Katrina se pomjerila u Meksički zaliv i ponovo vratila prvobitnu snagu tropskog ciklona. Kako je uragan prelazio preko toplih voda morske struje, bio je podvrgnut ubrzanom pojačavanju udarne snage vjetrova.
26. augusta, u 11 uvečer, otprilike 56 sati prije olujnog udara Katrine na kopnoni pojas u blizini grada Burasa u Liuisijani, Nacionalni Centar za Uragane je previdio da bi se većinski dio New Orleansa mogao suočiti s direktnim udarom oluje.[1] Kako se New Orleans nalazi na delti rijeke Mississippi, a dijelovi grada su ispod nivoa mora, jak uragan bi mogao imati razoran učinak na grad. Prethodna upozorenja, kao što je ono koje je objavio časopis Houston Chronicle 2001. govorila su o: {{Citat|"Katastrofi koja bi mogla nasukati preko 250. 000 ljudi, a vjerovanto ubila barem svakog desetog koji bi bili ostavljeni, dok grad tone u 6 metara dubokoj vodi" uz pratnju jakog uragana koji se spustio na grad. Max Mayfield, koji je u to vrijeme bio direktor Nacionalnog centra za uragane, ukazao je da područje Mississippija/Louisiane ima "najveći potencijal za scenarije noćnih mora" i da je to poznato već najmanje tri decenije, koliko je radio u ovoj organizaciji.[2] Druge publikacije, kao što su Popular Mechanics, Scientific American i The Times-Picayune dale su bizarne scenarije u kojima bi se grad koji tone utopio, a njegovi stanovnici ostali na ulicama [3][4]
Godine 1965. tropski ciklon Betsy stigao je južno od New Orleansa, uzrokujući velike poplave u gradu. Kao posljedicu, Kongres je dao da se izgradi sistem nasipa za odbranu od budućih olujnih katastrofa. Međutim, zaštita koju pruža ovaj sistem bila je ograničena na uragane do intenziteta kategorije 3 na Saffir-Simpson skali uragana .
Tri dana prije Katrininog drugog i trećeg udara na kopneno područje, Nacionalni centar za uragane počeo je predviđati da će se oluja spustiti na kopno kao veliki uragan.[1] Već do sljedećeg jutra, 27. augusta, Nacionalni centar za hurikane objavio je preventivno posmatranje na mogućnost nastanka uragana koji bi mogao obuhvatiti gradsko područje New Orleansa,[5] a u 10 navečer prerastao je u upozorenje na uragan.[6] U tom trenutku, Katrina je bila uragan kategorije 3 sa vjetrovima od 115 mph (185 km/h) i pozicioniran oko 335 milja (540 km) južno-jugoistočno od ušća rijeke Mississippi.[6]
Tekst biltena
[uredi | uredi izvor]Tokom noći 27. augusta 2005. uragan Katrina je brzo jačao, dostigavši kategoriju 5 do jutra, uz maksimalnu jačinu vjetra od 175 mph (280 km/h) do 10:00 CDT 28. augusta.[7] Nekoliko minuta kasnije, u 10:11 ujutru CDT (1511 UTC ), Robert Ricks, meteorolog iz ureda New Orleans / Baton Rouge Nacionalne meteorološke službe, objavio je sljedeću izjavu kao dio teksta sinopsisa događaja o upozorenju na uraganski vjetar:[1][8][9]
Hitno - izvještaj o vremenu Nacionalne meteorološke službe New Orleansa u 10:11 ujutro CDT nedjelja 28. augusta 2005
....Razarajuća teta se očekuje... uragan Katrina... najjači uragan natprirodne snage... po snazi postaje takmac uraganu Camille iz 1969. Većina regije biće nenastanjiva više sedmica... možda i duže. Barem jednoj polovini dobro konstruiranih kuća i domova će nedostajati krovovi i zidovi. Svi dvovodni krovovi biće srušeni... ostavljajući te kuće iznimno oštećenim ili čak potpuno uništenim. Većina industrijskih objekata biće nefunkcionalni. Očekuje se polovično ili cjelokupno urušavanje zidova i krovova. Sve niske kuće i stambene zgrade biće uništene. Stanbeni blokovi pretrpiće veliku štetu uz mogunost rušenja zidova i krovova. Poslovne zdrade i kuće s visokim ulazima će se zanjihati uz mogućnost da se neke od njih potpuno sruše. Prašine će biti posvuda kao i predmeta poput kućanskih aparata, pa čak i lakših sportskih vozila. Snaga vjetrova biće tolika da će pomjerati automobile i lakše kamione. Prašina će izazvati dodatnu štetu. Ludi, kućni ljubimci i ostale životinje potpuno izloženi snažnim vjetrovima biće usmrćeni ukoliko ih isti zahvati. Neće biti struje sedmicama, a većina trafostanica beće biti u funkciji kao ni transformatori koji će vjerovatno biti uništeni. Zastoj u opskrbi vode još više će povećati patnju. Velika većina drveća i zelenila biće iz korijena iščupano ili uništeno, a stoka koja ostane na otvorenom biće ubijena kao posljedica dejstva uragana Katrina. Kopneno upozorenje na dolazak jakog vjetra objavljeno je kada je vjetar održao snagu približnu snazi samog uragana. ... Česti naleti vjetra iste ili mali veće snage očekuju se u narednih 12 DO 24 sata. Jednom kada tropska oluja i uraganski vjetrovi započnu... ne rizikujte svoje živote izlaskom napolje!
Isto tako ozbiljno upozorenje objavljeno je u 4:13 pm CDT.[10]
U mjesecima nakon oluje, Kongres imenovao je dvostranački komitet da istraži odgovor na uragan Katrina i pripreme prije njegovog izlaska s pogođenog područja. Komitet je zaključio da su prognoze koje je dala Nacionalna meteorološka služba bile pravovremene, te da nije odgovorna za neuspjehe u drugim agencijama i da je vjerovatno odgovorna za spašavanje hiljada ljudskih života koji bi inače bili izgubljeni u snažnom uraganu.[11]
Tokom interne procjene Nacionalne meteorološke službe, analiziran je bilten od 10:11 ujutro i njegov utjecaj. U izvještaju je navedeno da je bilten "značajan trenutak za Nacionalnu meteorološku službu tokom Katrine", jer njegov detaljan i jasan jezik nije imao nikakav presedan, iako je poruka bila zasnovana na šablonu koji je dizajnirao Ured za vremensku prognozu Tampe 1990-ih.[1] Snažno sročena izjava pozvala je stanovnike na evakuaciju, a prenijeta je na svim američkim medijima.[8] Kao rezultat toga, nivo detalja je naglašen kao "inovativna najbolja praksa" u procjeni Nacionalne meteorološke službe, koja je preporučila izdavanje upozorenja sa sličnim nivoima detalja za ubuduće.[1][12] Bilten je upozorenja na tornado Nacionalne meteorološke službe opisao kao "možda najstrašniji ikad objavljen".[13]
Ricks, rodom iz Ninth Ward-a, kasnije je rekao za NBC Nightly News da je napisao bilten na osnovu svojih prethodnih iskustava sa hurikanima Betsy i Camille. Rekao je i da je pri pisanju biltena tražio izjave koje bi koristio. Međutim, odlučio je ostaviti bilten manje-više netaknutim, jer mu se to činilo važnim zbog oluje za koju je bio uvjeren da će biti "velika", a koju su dugogodišnji stanovnici New Orleansa predviđali već neke vrijeme. Priznao je da su se on i njegove kolege nadali da su pogriješili oko toga koliko će Katrina postati moćna, "ali naša lokalna stručnost govori drugačije". Dodao je:
Uvijek se pripremamo za veliki tropski ciklon, samo nismo mislili da će doći ovako brzo.
Bilten i brojanica koju je Riks držao dok su on i njegove kolege prognostičari izdržavali cijeli prolazak oluje u svojoj kancelariji, sada se nalaze u Nacionalnom muzeju američke historije.[14]
Vidi
[uredi | uredi izvor]- Posljedice uragana Katrina u New Orleansu
- Praćenje tropskih ciklona i upozorenja
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ a b c d e United States Department of Commerce (juni 2006). "Hurricane Katrina Service Assessment Report" (PDF). Arhivirano s originala (PDF), 23. 7. 2006. Pristupljeno 14. 7. 2006. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
- ^ United States Congress (19. 2. 2006). A Failure of Initiative: Final Report of the Select Bipartisan Committee to Investigate the Preparation for and Response to Hurricane Katrina (PDF). Washington, DC: Government Printing Office. Arhivirano s originala (PDF), 26. 3. 2009. Pristupljeno 10. 4. 2006.
- ^ Fischetti, Mark. "Drowning New Orleans." Scientific American. October, 2001.
- ^ McQuaid, John; Schleifstein, Mark. "Washing Away." The Times-Picayune. June 23-June 27, 2002.
- ^ National Hurricane Center. "Hurricane Katrina Advisory Number 17, 10 a.m. CDT, August 27, 2005". National Oceanic and Atmospheric Administration. Pristupljeno 12. 7. 2006.
- ^ a b National Hurricane Center. "Hurricane Katrina Advisory Number 19, 10 p.m. CDT, August 27, 2005". National Oceanic and Atmospheric Administration. Pristupljeno 12. 7. 2006.
- ^ National Hurricane Center. "Hurricane Katrina Advisory Number 23, 10 a.m. CDT, August 28, 2005". National Oceanic and Atmospheric Administration. Pristupljeno 12. 7. 2006.
- ^ a b c Brian Williams (15. 9. 2005). "The weatherman nobody heard". NBC News. Pristupljeno 15. 7. 2006.
- ^ "Urgent Weather Message". New Orleans, Louisiana: National Weather Service. 28. 8. 2005. Arhivirano s originala, 20. 1. 2008. Pristupljeno 22. 8. 2012.
- ^ "Urgent Weather Message". New Orleans, Louisiana: National Weather Service. 28. 8. 2005. Arhivirano s originala, 1. 3. 2006. Pristupljeno 22. 8. 2012.
- ^ United States Congress (19. 2. 2006). A Failure of Initiative: Final Report of the Select Bipartisan Committee to Investigate the Preparation for and Response to Hurricane Katrina (PDF). Washington, DC: Government Printing Office. str. 70. Arhivirano s originala (PDF), 26. 3. 2009. Pristupljeno 10. 4. 2006.
- ^ Mark Schleifstein (4. 7. 2006). "Katrina forecasters are lauded". The Times-Picayune. Pristupljeno 15. 7. 2006.
- ^ Jay Barnes (2007). Florida's Hurricane History. Chapel Hill Press. str. 351. ISBN 978-0-8078-3068-0.
- ^ Eric Holthaus (28. 8. 2015). "The Most Dire Weather Forecast Ever Issued". Slate.