Idi na sadržaj

Geofizika

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Geofizika je prirodna nauka koja se bavi fizičkim procesima i osobinama Zemlje i njenog svemirskog okruženja te upotrebom kvantitativnih metoda za njihovu analizu. Geofizičari provode istraživanja u širokom spektru naučnih disciplina. Termin geofizika klasično se odnosi na primjene na čvrstoj zemlji: oblik Zemlje, njena gravitacijska, magnetna i elektromagnetna polja, njenu unutrašnju strukturu i sastav, njenu dinamiku i njihovu površinsku ekspresiju u tektonskim pločama, stvaranje magme, vulkanizam i formiranje stijena.[1] Međutim, moderne geofizičke organizacije i prirodni naučnici koriste širu definiciju koja uključuje hidrološki ciklus, uključujući snijeg i led, dinamiku fluida u okeanima i atmosferi, elektricitet i magnetizam u ionosferi i magnetosferi i solarno-zemaljsku fiziku i analogne probleme povezane s Mjesecom i drugim planetama.[1][2][3][4][5][6]

Iako je geofizika priznata kao zasebna disciplina tek u 19. stoljeću, njeni korijeni datiraju iz davnih vremena. Prvi magnetni kompasi napravljeni su od magnetne rude, dok su moderniji magnetni kompasi igrali važnu ulogu u historiji navigacije. Prvi seizmički instrument izgrađen je 132. godine. Isaac Newton primijenio je svoju teoriju mehanike na plimu i oseku i ravnodnevničnu precesiju; razvijeni su i instrumenti za mjerenje Zemljinog oblika, gustoće i gravitacijskog polja, kao i komponenti hidrološkog ciklusa. U 20. stoljeću razvijene su geofizičke metode za daljinsko istraživanje čvrste Zemlje i okeana, a geofizika je odigrala bitnu ulogu u razvoju teorije tektonike ploča.

Geofizika se bavi fundamentalnim razumijevanjem Zemlje i njenog svemirskog okruženja. Također se često bavi društvenim potrebama, kao što su mineralni resursi, procjena i ublažavanje prirodnih opasnosti i procjena utjecaja na životnu sredinu.[2] U istraživačkoj geofizici podaci geofizičkih istraživanja koriste se za analizu potencijalnih naftnih rezervoara i mineralnih nalazišta, lociranje podzemnih voda, nalaženje arheoloških ostataka, određivanje debljine lednika i tla te procjenu lokacija za sanaciju životne sredine.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ a b Sheriff 1991
  2. ^ a b IUGG 2011
  3. ^ AGU 2011
  4. ^ B. Gutenberg, Lehrbuch der Geophysik, "Gebruder Borntraeger", LeipzigBerlin, 1929.
  5. ^ S. K. Runcorn (glavni urednik), International dictionary of geophysics, "Pergamon", Oxford, 1967.
  6. ^ "Geophysics", Encyclopædia Britannica, sv. 10, 1970, str. 202.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]