Hipolita (nimfa)
Hipolita | |
---|---|
![]() Hipolita na kasnoantičkom mozaiku | |
Grupe | Nimfa |
Podgrupe | Hesperide |
Mitologija | Grčka mitologija |
Stanište | Frigija |
Hipolita (starogrčki: Ἱππολύτη )[1] u grčkoj mitologiji bila je Hesperida i kći Aresa i Otrere,[2] kraljice Amazonki, i sestra Antiope i Melanipe. Nosila je zoster svog oca Aresa, grčku riječ koja se nalazi u Ilijadi i na drugim mestima i znači "ratni pojas".[3][4] Neki prijevodi preferiraju pojam "pojas".[1] Hipolita je istaknuta u mitovima o Heraklu i Tezeju. Mitovi o njoj su toliko raznoliki da se misli da mogu biti o različitim ženama.[5] Ime Hipolita prevodi se kao "ona koja oslobađa konje", a potiče od dva grčka korijena što znači "konj" i "puštena na slobodu".[6][7]
Legende
[uredi | uredi izvor]
Deveti Heraklov zadatak
[uredi | uredi izvor]U mitu o Heraklu, Hipolitin pojas (ζωστὴρ Ἱππολύτης, zōstḗr Hippolytēs) bio je predmet njegovog devetog zadatka. Poslan je da ga preuzme za Admete, kćer kralja Euristeja.[8] Većina verzija mita ukazuje da je Hipolita bila toliko impresionirana Heraklom da mu je dala pojas bez rasprave, možda dok ga je posjećivala na njegovom brodu. Tada je, prema Apolodoru, boginja Hera, koja se pojavila kao jedna od Amazonki, proširila među njima glasinu da Herakle i njegova posada otimaju njihovu kraljicu, pa su Amazonke napale brod. Među Hipolitinim ratnicima bila je i Aela, koja je prva jurišala na Herakla tokom bitke. Uprkos svojoj hrabrosti, Heraklo ju je, obučen u neranjivu kožu nemajskog lava, ubio, pobijedivši nju i ostale Amazonke.[9] Na kraju je savladao Hipolitu, skinuo joj pojas i otplovio, ispunivši tako svoj zadatak.
Tezejeva avantura
[uredi | uredi izvor]U mitu o Tezeju, junak se pridružio Heraklu u njegovoj ekspediciji ili je kasnije otišao u posebnu ekspediciju, i bio je taj koji je imao susret sa Hipolitom. Neke verzije kažu da ju je on oteo, neke da ju je Heraklo oteo, ali da ju je dao Tezeju kao plijen, a druge kažu da se zaljubila u Tezeja i izdala Amazonke tako što je svojevoljno otišla s njim. U svakom slučaju, odvedena je u Atinu gdje se udala za Tezeja. U nekim prikazima, druge Amazonke su se razbjesnile zbog braka i napale Atinu. To je bio Atički rat, u kojem su ih porazile atinske snage pod Tezejem ili Heraklom. U drugim prikazima, Tezej je kasnije ostavio Hipolitu po strani da bi se oženio Fedrom. Tako je Hipolita okupila svoje Amazonke da napadnu ceremoniju vjenčanja. Kada su branioci zatvorili vrata napadačima, ili Hipolita je ubijena, Tezej ju je direktno ubio u borbi, slučajno ju je ubila druga Amazonka, Molpadija, dok se borila na Tezejevoj strani, ili ju je slučajno ubila njena sestra Pentezileja tokom ove bitke ili u zasebnom incidentu. Ovog ubicu su pak ubili Tezej ili Ahilej. Neke priče prikazuju Tezeja u povoljnijem svjetlu, govoreći da je Hipolita bila mrtva prije nego što su se on i Fedra vjenčali, a do ove bitke nije došlo. Dodatno komplicirajući narative, nekoliko antičkih pisaca kaže da dotična Amazonka uopće nije bila Hipolita, već njena sestra Antiopa, Melanipa ili Glauce. Štaviše, postoje kombinovane verzije priče u kojoj Herakle otima i ubija Hipolitu, dok Tezej, uz pomoć Stenela i Telamona, otima i ženi Antiopu. Postoje i priče da su Hipolita ili Antiopa kasnije Tezeju rodile sina, Hipolita Atinskog.[2][10][11][12][13][14][15][16]
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ a b Smith, William, ured. (1870). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Boston: Little, Brown, and Company. str. 490. ark:/13960/t9f47mp93.
- ^ a b Hyginus, Fabulae, 30
- ^ Haynes, Natalie (13. 5. 2021). Pandora's Jar: Women in the Greek Myths. Picador. ISBN 978-1509873142.
- ^ Haynes, Natalie (24. 5. 2020). "Natalie Haynes Stands Up for the Classics - Series 6 - Penthesilea, Amazon Warrior Queen - BBC Sounds". BBC. Pristupljeno 18. 9. 2021.
The other thing that Amazons have are war belts. A war belt – the word in Greek is zoster and they are worn my men in the Iliad...The word for a woman's belt in Greek is zoneid, a different word.
- ^ Robert Graves (1955) The Greek Myths
- ^ From ῐ̔́ππος (híppos, “horse”) + λῠτός (lutós, “released, unleashed”). The latter element, found in names, derives from the verb λύω (lúō, "to unleash"). Compare the etymology of the masculine equivalent: Ἱππόλυτος.
- ^ "hippolytus - Origin and meaning of hippolytus by Online Etymology Dictionary". www.etymonline.com.
- ^ Euripides, Herakles, 408 sqq; Apollonius Rhodius, Argonautica, II. 777 sqq. and 966 sqq; Diodorus Siculus, Bibliotheca Historica, IV. 16; Ps.-Apollodorus, Bibliotheke, II. 5. 9; Pausanias, Hellados Periegesis, V. 10. 9; Quintus Smyrnaeus, Posthomerica, VI. 240 sqq; Hyginus, Fabulae, 30.
- ^ Diodorus Siculus, Bibliotheca Historica, IV. 16.3; Apollodorus, Bibliotheke, II. 5.9; Euripides, Herakles, 408 sqq.
- ^ Isocrates, Orations, XII. 193
- ^ Diodorus Siculus, Bibliotheca Historica, II. 46. 5, IV. 28 and 64
- ^ Ps.-Apollodorus, Bibliotheke, I. 16-17, V. 1-2
- ^ Seneca, Hippolytus, 927 sqq.
- ^ Plutarch, Theseus, 26-28
- ^ Pausanias, Hellados Periegesis, I. 2. 1, I. 15. 2, I. 41. 7, II. 32. 9, V. 11. 4 and 7
- ^ Quintus Smyrnaeus, Posthomerica, I. 18 sqq., 227 sqq., 538 sqq.