Idi na sadržaj

Irac (film)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
The Irishman
Theatrical release poster
RežiserMartin Scorsese
Producent
Scenarist(i)
  • Steven Zaillian Izmijeni na Wikipodacima
Uloge
MuzikaRobbie Robertson
KinematografijaRodrigo Prieto
MontažaThelma Schoonmaker
Produkcija
DistributerNetflix
Premijera
  • 27. septembar 2019. (2019-09-27) (NYFF)
  • 1. novembar 2019. (2019-11-01) (United States)
Trajanje209 minutes[1]
ZemljaSAD
Jezikengleski
Budžet$159 milliona
Zarada$7.5 milliona[2] [3]

Irac (također na ekranu naslovljen kao Čuo sam da krečite kuće) američki je epski film snimljen 2019. godine koji je režirao i producirao Martin Scorsese, a scenarij je napisao Steven Zaillian, na osnovu knjige iz 2004. Čuo sam da krečite kuće pisca Charlesa Brandta. Glavne uloge tumače Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci, a u sporednim ulogama istakli su se Ray Romano, Bobby Cannavale, Anna Paquin, Stephen Graham, Stephanie Kurtzuba, Jesse Plemons i Harvey Keitel. Film prati životni put Franka Sheerana (De Niro), vozača kamiona koji postaje plaćeni ubica za mafijaša Russella Bufalina (Pesci) i njegovu kriminalnu porodicu Bufalino. Film se također bavi Sheeranovim angažmanom radeći za moćnog sindikalnog vođu Jimmyja Hoffu (Pacino).

U septembru 2014., nakon godina nesuglasica, Irac je najavljen kao Scorseseov sljedeći filmski projekt nakon filma iz 2016. Tišina. De Niro, koji je ujedno bio i producent, i Pacino kao i Pesci potvrđeni su kao glavni glumci tog mjeseca. Pesci je prekinuo svoje neslužbeno penzionisanje prihvativši ulogu nakon brojnih poziva da preuzme ulogu. Glavno snimanje započelo je u septembru 2017. godine u New Yorku, kao i u dijelovima Long Islanda, Mineoli i Williston Parku. Snimanje je okončano u martu 2018. godine. Sa budžetom od 159 miliona dolara i vremenom trajanja od 209 minuta, Irac je među najskupljim filmovima Scorsesejeve karijere, kao i njegov najduži film.

Irac je premijerno prikazan na 57. njujorškom filmskom festivalu, a imao je ograničeno kino-prikazivanje 1. novembra 2019, nakon čega je uslijedilo digitalno prikazivanje na Netflixu počevši 27. novembra 2019. Film je dobio odobravanje od strane kritičara, s posebnim pohvalama za Scorsesejevu režiju i izvedbe De Nira, Pacina i Pescija. Film je dobio brojna priznanja i nominacije. Na 77. dodjeli nagrada Zlatni globus nominiran je u pet kategorija, uključujući i Zlatni globus za najbolji film – drama.

Radnja

[uredi | uredi izvor]

U staračkom domu u svojim invalidskim kolicima, Frank Sheeran, stari veteran iz Drugog svjetskog rata, u svoje slobodno vrijeme prepričava kako je radio kao plaćeni ubica za mafiju.

1950-ih u Philadelphiji vozač kamiona Sheeran počinje prodavati dio svojih pošiljki lokalnom gangsteru koji pripada jednoj talijanskoj zločinačkoj porodici. Nakon što ga je njegova kompanija optužila za krađu, sindikalni advokat Bill Bufalino oslobađa ga, nakon što Sheeran odbija dati sudiji imena svojih kupaca. Bill upoznaje Sheerana sa svojim rođakom Russellom Bufalinom, glavom zločinačke porodice Bufalino. Sheeran počinje obavljati poslove za Russela i članove lokalnog južnog filadelfijskog podzemlja, što podrazumijeva i ubistva. Ubrzo, Russell upoznaje Sheerana sa Jimmyjem Hoffom, predsjednikom Međunarodnog sindikalnog udruženja, koji ima finansijske veze sa porodicom Bufalino i bori se za utjecaj sa svojim suparnikom kolegom u usponu Anthonyjem "Tony Pro" Provenzanom, kao i sve većim pritiskom savezne vlade. Hoffa postaje blizak sa Sheeranom i njegovom porodicom, posebno njegovom kćerkom Peggy, a Sheeran postaje Hoffin glavni tjelohranitelj dok je na putu.

Nakon predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama John F. Kennedy je postao novi predsjednik, Russell je oduševljen dok je Hoffa van sebe od bijesa. Kennedyev brat, Robert F. Kennedy, koji je imenovan glavnim tužiteljem, formira Odbor Senata za istraživanje nepropisnih aktivnosti u radu i upravljanju, poznatiji kao Odred "Uhvati Hoffu". On uspijeva da sruši Hoffu, koji je na kraju uhapšen i osuđen 1964. zbog manipulisanja sa porotom. Dok je u zatvoru, njegova zamjena u vođstvu Sindikata, Frank Fitzsimmons, započinje trošenje penzionih fondova i davanje beskamatnih zajmova mafiji. Hoffin odnos s Provenzanom, koji je i sam uhapšen zbog iznude, također se pogoršava bez ikakve mogućnosti za pomirenje. Hoffa je na kraju 1971. godine pušten putem predsjedničkog pomilovanja od strane Richarda Nixona, iako mu je zabranjeno sudjelovati u bilo kakvim sindikalnim aktivnostima do 1980. godine.

Uprkos uslovima pomilovanja, Hoffa kuje plan da proširi svoj utjecaj nad organizovanim sindikatima. Sve veće nepoštivanje Hoffe prema ostalim vođama Sindikata i bliskim porodičnim interesima počinje zabrinjavati Russella. Tokom inauguracione večere u Sheeranovu čast u oktobru 1973., Russell kaže Sheeranu da se suoči s Hoffom i upozori ga kako glave mafijaških porodica nisu zadovoljne njegovim ponašanjem. Nakon toga Hoffa obavještava Sheerana da "zna neke stvari" o kojima Russell i ostali nisu svjesni da on zna, a dalje tvrdi da je nedodirljiv jer ako bi mu se išta dogodilo, svi bi završili u zatvoru.

1975. godine, dok su bili na putu za proslavu vjenčanja Billove kćeri, Russell kaže Sheeranu da su stvari s Hoffom dostigle prelomnu tačku, a njegova smrt je zapečaćena. Ispunjen ljutnjom, Russell kaže Sheeranu da je odabran kao osoba koja će to da uradi, i da strahuje da bi ga neko drugi u protivnom mogao pokušati upozoriti ili spasiti. Njih dvoje idu do aerodroma, gdje se Sheeran odvozi malim, privatnim avionom dvokrilcem za Detroit. Sheeran kaže Hoffi da će biti rano u gradu tokom dana, ali stiže kasno popodne. Hoffa, koji je zakazao sastanak u lokalnom restoranu sa Provenzanom i Anthonyem Giacaloneom, iznenađen je kad Sheeran dolazi u autu s Hoffinim usvojenim sinom Chuckiejem O'Brienom (koji ništa ne zna o planovima ubistva) i Salom Briguglioom, još jednim gangsterom. Hoffa savjetuje da se sastanak preseli u kuću u kojoj ih čekaju Provenzano i Russell; Sheeran uvjerava Hoffu da je sve u redu i pridružuje im se u automobilu. Ulaskom u kuću Hoffa uviđa da tamo nema nikoga i vjeruje da je to zamka. U momentu kad se okreće i napušta kuću, Sheeran ga dvaput upuca u potiljak a zatim ostavlja pištolj i tijelo kod ulaza. Nakon što Sheeran odlazi, dva mlađa gangstera odvoze Hoffino tijelo u krematorijum kako bi uklonili sve tragove.

Sheeran, Russell, Provenzano i ostali na kraju su osuđeni po raznim optužbama, od kojih nijedna nije vezana za Hoffino ubistvo, a zatim jedan po jedan počinju umirati u zatvoru. Sheeran je na kraju pušten i smješten u starački dom. On pokušava da se pomiri sa svojim otuđenim kćerima, ali Peggy prekida sav kontakt s njim. Sheeran počinje viđati katoličkog svećenika koji mu je dodijeljen u staračkom domu. U njegovoj sobi svećenik daje Sheeranu oprost. Dok svećenik ostavlja Sheerana samog u njegovoj sobi za božićne praznike, Sheeran ga moli da ostavi vrata malo odškrinuta, tako oponašajući Hoffinu naviku.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "THE IRISHMAN". British Board of Film Classification. Arhivirano s originala, 14. 10. 2019. Pristupljeno 14. 10. 2019.
  2. ^ Brueggemann, Tom (8. 12. 2019). "Neon's 'Portrait of a Lady on Fire' Grabs Arthouse Crowd, Amazon's 'The Aeronauts' Deflates". IndieWire. Arhivirano s originala, 8. 12. 2019. Pristupljeno 8. 12. 2019.
  3. ^ "The Irishman (2019)". The Numbers. Arhivirano s originala, 12. 12. 2019. Pristupljeno 12. 12. 2019.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]