Jacques Hadamard

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Hadamard2.jpg

Jacques Salomon Hadamard ForMemRS [1] ( 8. decembar 1865. - 17. oktobar 1963.) bio je francuski matematičar koji je dao velike doprinose u teoriji brojeva, složenoj analizi, diferencijalnoj geometriji i parcijalnim diferencijalnim jednačinama. [2]

Sin učitelja, Amédée Hadamarda, jevrejskog porijekla i Claire Marie Jeanne Picard, Hadamard se rodio u Versaillesu u Francuskoj i pohađao je Lycée Charlemagne i Lycée Louis-le-Grand, gdje je njegov otac predavao. Hadamard se 1884. upisao u École Normale Supérieure, postigavši prvo mjesto na prijemnim ispitima tamo i u Politehnici École. Njegovi su profesori između ostalih Tannery, Hermite, Darboux, Appell, Goursat i Picard . Doktorirao je 1892. i iste godine dobio je Grand Prix des Mathématiques za svoj esej o funkciji Riemann zeta .

Hadamard je 1892. godine oženio Louise-Anna Trénel, također jevrejskog porijekla, sa kojom je imao tri sina i dvije kćerke. Sljedeće godine je održao predavanje na Univerzitetu u Bordeauxu, gdje je dokazao svoju proslavljenu nejednakost o determinantama, što je dovelo do otkrića Hadamardovih matrica kad jednakost postoji. 1896. je dao dva važna priloga: dokazao je teoremu o primarnom broju, koristeći teoriju složene funkcije (koju je neovisno dokazao i Charles Jean de la Vallée-Poussin); dobitnik je Bordinove nagrade Francuske akademije nauka za rad na geodeziji u diferencijalnoj geometriji površina i dinamičkih sistema. Iste godine imenovan je kao profesor astronomije i racionalne mehanike u Bordou. Njegov temeljni rad na geometriji i simboličkoj dinamici nastavljen je 1898. godine proučavanjem geodezije na površinama negativne zakrivljenosti . Za svoj ukupni rad nagrađen je Prix Ponceletom 1898. godine.

Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ Cartwright, M. L. (1965). "Jacques Hadamard. 1865-1963". Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society. 11: 75–99. doi:10.1098/rsbm.1965.0005.
  2. ^ Mandelbrojt, Szolem; Schwartz, Laurent (1965). "Jacques Hadamard (1865–1963)". Bull. Amer. Math. Soc. 71 (1): 107–129. doi:10.1090/s0002-9904-1965-11243-5. MR 0179049.