Idi na sadržaj

Japansko more

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Karta japanskog mora

Japansko more dio je Tihog okeana. Smješteno je između Japanskog arhipelaga, tj. ostrva Hokkaido, Honshu i Kyushu na istoku, Korejskog poluostrva na zapadu, i Rusije i ostrva Sahalin na sjeveru.

U Južnoj Koreji zovu ga "Istočno more", a u Sjevernoj "Istočno korejsko more"[1][2]. Iako se obje Koreje protive tome, Japansko more zvanično je ime koje su prihvatili Svjetska hidrografska organizacija 1928. i Ujedinjene nacije.

Geografija

[uredi | uredi izvor]
Japansko more

Japansko more povezano je s drugim morima preko šest moreuza:

Ima maksimalnu dubinu 3.742 m, a prosječna iznosi 1.752 m. Površina mu je 978.000 km2. Dno ima tri glavna bazena: Yamato na jugoistoku, Japanski na sjeveru i Tsushima na jugozapadu. Japanski je najdublji, a Tsushima najplići.

Ekonomski značaj

[uredi | uredi izvor]

Sjeverni i jugoistočni dio mora bogati su ribom. Značaj ribolova u Japanskom moru pokazuje i sukob Japana i Južne Koreje u vezi s pravima nad Liancourtovim stijenama. Također je značajno zbog minerala, prije svega pijeska i magnetita, a postoje i određene rezerve prirodnog plina i nafte. Uslijed rasta ekonomije istočnoazijskih država, Japansko more postalo je značajan trgovinski pomorski put.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "S Korea bid to solve sea dispute". BBC News. 8. 1. 2007. Pristupljeno 17. 2. 2008.
  2. ^ "Report on the Progress in Consultations on the Naming of the Sea Area between the Korean Peninsula and the Japanese Archipelago". Ministarstvo vanjskih poslova i trgovine Južne Koreje. 30. 8. 2007. Pristupljeno 17. 2. 2008.