Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u nogometu 1974.

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 1974.[uredi | uredi izvor]

Za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 1974 godine bilo je prijavljeno ukupno 97 reprezentacije i to:

Države koje su kvalificirale na Svjetsko prvenstvo
Evropa Švedska Švedska Italija Italija Holandija Holandija Flag of East Germany.svg DR Njemačka
  Poljska Poljska Bugarska Bugarska Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija Škotska Škotska
Južna Amerika Urugvaj Urugvaj Argentina Argentina Čile Čile *  
1 Sjeverna i Srednja Amerika Flag of Haiti (1964–1986).svg Haiti      
1 Afrika Flag of Zaire.svg Zair      
1 Azija i Okeanija Australija Australija      
Branilac naslova : Brazil Brazil   Domaćin : Njemačka Njemačka

Reprezentacije Venecuele, Filipina, Gabuna i Madagaskara odustale su od daljeg takmičenja.

Evropa / UEFA[uredi | uredi izvor]

Location of Europe.svg

Od ukupno 32 evropske ekipe, koje su bile podijeljene u devet grupa, osam prvoplasiranih iz grupa 1-8 su se direktno plasirale za završni turnir, dok je pobjednik iz grupe 9 morao igrati sa pobjednikom grupe 3 iz Južne Amerike.

Grupa 1[uredi | uredi izvor]

Grupa 1 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Švedska
ŠVE
Austrija
AUT
Mađarska
MAĐ
Malta
MLT
1 Švedska Švedska 6 3 2 1 15 8 +7 8 Švedska Švedska 3–2 0–0 7–0
2 Austrija Austrija 6 3 2 2 14 7 +7 8 Austrija Austrija 2–0 2–2 4–0
3 Mađarska Mađarska 6 2 4 0 12 7 +5 8 Mađarska Mađarska 3–3 2–2 3–0
4 Malta Malta 6 0 0 6 1 20 -19 0 Malta Malta 1–2 0–2 0–2

Odlučujuća utakmica

Zbog istog broja bodova u kvalifikacionoj grupi 2, odigrana je dodatna utakmica, čiji je pobjednik kvalificiran za prvenstvo u nogometu.

27.11.1973 Gelsenkirchen Švedska Švedska Austrija Austrija 2:1

Grupa 2[uredi | uredi izvor]

Grupa 2 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Italija
ITA
Turska
TUR
Švicarska
ŠVI
Luksemburg
LUX
1 Italija Italija 6 4 2 0 12 0 +12 10 Italija Italija 0–0 2–0 5–0
2 Turska Turska 6 2 2 2 5 3 +2 6 Turska Turska 0–1 2–0 3–0
3 Švicarska Švicarska 6 2 2 2 2 4 -2 6 Švicarska Švicarska 0–0 0–0 1–0
4 Luksemburg Luksemburg 6 1 0 5 2 14 -12 2 Luksemburg Luksemburg 0–4 2–0 0–1

Grupa 3[uredi | uredi izvor]

Grupa 3 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Holandija
HOL
Belgija
BEL
Norveška
NOR
Island
ISL
1  Holandija 6 4 2 0 24 2 +22 10  Holandija 0–0 9–0 5–0
2  Belgija 6 4 2 0 12 0 +12 10  Belgija 0–0 2–0 4–2
3  Norveška 6 1 2 3 9 16 -7 4  Norveška 1–2 0–2 4–1
4  Island 6 0 0 6 2 29 -27 2  Island 1–8 0–4 0–4

Grupa 4[uredi | uredi izvor]

Grupa 4 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Flag of East Germany.svg
DRNJ
Rumunija
RUM
Finska
FIN
Albanija
ALB
1 Flag of East Germany.svg DR Njemačka 6 5 0 1 18 3 +15 10 Flag of East Germany.svg DR Njemačka 2–0 5–0 2–0
2 Rumunija Rumunija 6 4 1 1 17 4 +13 9 Rumunija Rumunija 1–0 9–0 2–0
3 Finska Finska 6 1 1 4 3 21 -18 3 Finska Finska 1–5 1–1 1–0
4 Albanija Albanija 6 1 0 5 3 13 -9 2 Albanija Albanija 1–4 1–4 1–0

Grupa 5[uredi | uredi izvor]

Grupa 5 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Poljska
POLJ
Engleska
ENG
Flag of Wales (1959–present).svg
WAL
1 Poljska Poljska 4 2 1 1 6 3 +3 5 Poljska Poljska 2–0 3–0
2 Engleska Engleska 4 1 2 1 3 4 -1 4 Engleska Engleska 1–1 1–1
3 Flag of Wales (1959–present).svg Wales 4 1 1 2 3 5 -2 3 Flag of Wales (1959–present).svg Wales 2–0 0–1

Grupa 6[uredi | uredi izvor]

Grupa 6 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Bugarska
BUG
Portugal
POR
Ulster Banner.svg
SIR
Kipar
KIP
1 Bugarska Bugarska 6 5 0 1 13 3 +10 10 Bugarska Bugarska 2–1 3–0 2–0
2 Portugal Portugal 6 2 3 1 10 6 +4 7 Portugal Portugal 2–2 1–1 4–0
3 Ulster Banner.svg Sjeverna Irska 6 2 1 2 5 6 -1 5 Ulster Banner.svg Sjeverna Irska 0–0 1–1 3–0
4 Kipar Kipar 6 1 0 5 1 14 -13 2 Kipar Kipar 0–4 0–1 1–0

Grupa 7[uredi | uredi izvor]

Grupa 7 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
JUG
Flag of Spain (1945–1977).svg
ŠPA
Grčka
GRČ
1 Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija 4 2 2 0 7 4 +3 6 Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija 0–0 1–0
1 Flag of Spain (1945–1977).svg Španija 4 2 2 0 8 5 +3 6 Flag of Spain (1945–1977).svg Španija 2–2 3–1
3 Grčka Grčka 4 0 0 4 5 11 -6 0 Grčka Grčka 2–4 2–3

Odlučujuća utakmica

Zbog istog broja bodova i iste gol razlike u kvalifikacionoj grupi 7, odigrana je dodatna utakmica na neutralnom terenu, čiji je pobjednik kvalificiran za prvenstvo u nogometu.

13.02.1974 Frankfurt Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija Flag of Spain (1945–1977).svg Španija 1:0

Grupa 8[uredi | uredi izvor]

Grupa 8 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Škotska
ŠKO
Češka
ČEH
Danska
DAN
1 Škotska Škotska 4 3 0 1 8 3 +5 6 Škotska Škotska 2–1 2–0
2 Češka Čehoslovačka 4 2 1 1 9 3 +6 5 Češka Čehoslovačka 1–0 6–0
3 Danska Danska 4 0 1 3 2 13 -11 1 Danska Danska 1–4 1–1

Grupa 9[uredi | uredi izvor]

Grupa 9 UEFA
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Flag of the Soviet Union.svg
SSSR
Irska
IRS
Francuska
FRA
1 Flag of the Soviet Union.svg Sovjetski Savez 4 3 0 1 4 3 +1 6 Flag of the Soviet Union.svg Sovjetski Savez 1–0 1–0
2 Irska Irska 4 1 1 2 4 5 -1 3 Irska Irska 1–2 2–1
3 Francuska Francuska 4 1 1 2 3 5 -2 3 Francuska Francuska 2–0 1–1

Reprezentacija Sovjetskog Saveza sastaje sa pobjednikom grupe 3 Južnoameričke zoneu play-offu

Južna Amerika / CONMEBOL[uredi | uredi izvor]

LocationSouthAmerica.png

Od ukupno deset prijavljenih ekipa, tri se direktno plasiraju na finalni turnir. Za područje Južne Amerike su predviđene tri grupe, dok se Brazil direktno plasirao kao branilac naslova sa Svjetskog prvenstva 1970. godine.

Grupa 1[uredi | uredi izvor]

Grupa 1 CONMEBOL
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Urugvaj
URU
Kolumbija
KOL
Ekvador
EKV
1 Urugvaj Urugvaj 4 2 1 1 6 2 +4 5 Urugvaj Urugvaj 0–1 4–0
2 Kolumbija Kolumbija 4 1 3 0 3 2 +1 5 Kolumbija Kolumbija 0–0 1–1
3 Ekvador Ekvador 4 0 2 2 3 8 -5 2 Ekvador Ekvador 1–2 1–1

Grupa 2[uredi | uredi izvor]

Grupa 2 CONMEBOL
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Argentina
ARG
Paragvaj
PAR
Bolivija
BOL
1 Argentina Argentina 4 3 1 0 9 2 +7 7 Argentina Argentina 3–1 4–0
2 Paragvaj Paragvaj 4 2 1 1 8 5 +3 5 Paragvaj Paragvaj 1–1 4–0
3 Bolivija Bolivija 4 0 0 4 1 11 -10 0 Bolivija Bolivija 0–1 1–2

Grupa 3[uredi | uredi izvor]

Grupa 3 CONCACAF
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Čile
ČIL
Peru
PER
Venecuela
VEN
1 Čile Čile 2 3 1 0 5 0 +5 7 Čile Čile 2–0
2 Peru Peru 2 1 2 1 5 4 +1 4 Peru Peru 2–0
3 Venecuela Venecuela - - - - - - - - Venecuela Venecuela

Reprezentacija Venecuele odustala je već prije početka takmičenja.

Odlučujuća utakmica

05.08.1973 Montevideo Čile Čile Peru Peru 2:1

Play-off Evropa/Južna Amerika[uredi | uredi izvor]

26.09.1973 Moskva Flag of the Soviet Union.svg Sovjetski Savez Čile Čile 0:0
21.11.1973 Santiago de Chile Čile Čile Flag of the Soviet Union.svg Sovjetski Savez 2:0

Druga utakmica je registrovana 2:0 za Čile zbog političkog bojkota reprezentacije Sovjetskog Saveza

Sjeverna i Srednja Amerika / CONCACAF[uredi | uredi izvor]

LocationNorthAmerica.png

Pobjednici iz šest grupe takmiče se u finalu na završnom finalnom turniru.

Grupa 1[uredi | uredi izvor]

Grupa 1 CONCACAF
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Meksiko
MEX
Kanada
KAN
Sjedinjene Američke Države
SAD
1 Meksiko Meksiko 4 4 0 0 8 2 +6 8 Meksiko Meksiko 2–1 3–1
2 Kanada Kanada 4 1 1 2 6 7 -1 5 Kanada Kanada 0–1 3–2
3 Sjedinjene Američke Države SAD 4 0 1 3 6 10 -4 1 Sjedinjene Američke Države SAD 1–2 2–2

Grupa 2[uredi | uredi izvor]

Gvatemala Gvatemala El Salvador Salvador 1:0
El Salvador Salvador Gvatemala Gvatemala 0:1

Grupa 3[uredi | uredi izvor]

Honduras Honduras Kostarika Kostarika 2:1
Kostarika Kostarika Honduras Honduras 3:3

Grupa 4[uredi | uredi izvor]

Flag of the Netherlands Antilles (1959–1986).svg Holandski Antili Jamajka Jamajka -:-

Reprezentacija Jamajke odustala od takmičenja, te su se Holandski Antili bez borbe kvalificirali u slijedeću rundu.

Grupa 5[uredi | uredi izvor]

Haiti Haiti Portoriko Portoriko 7:0
Portoriko Portoriko Haiti Haiti 0:5

Grupa 6[uredi | uredi izvor]

Finalna grupa CONCACAF
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Flag of Trinidad and Tobago.svg
TRT
Surinam
SUR
Flag of Antigua and Barbuda.svg
AIB
1 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad i Tobago 4 3 1 0 16 4 +12 7 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad i Tobago 2–1 11–1
2 Surinam Surinam 4 2 1 1 11 4 +7 5 Surinam Surinam 1–1 3–1
3 Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigva i Barbuda 4 0 0 4 3 22 -19 0 Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigva i Barbuda 1–2 0–6

Finale[uredi | uredi izvor]

Finale je održano od 29.novembra do 18. decembra 1973. godine u Port-au-Prince na Haitiju. Igrano je po principu svak sa svakim, sa po jednom utakmicom. Pobjednik grupe se plasirao za svjetsko prvenstvo.

Finalni turnir CONCACAF
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Haiti
HAI
Flag of Trinidad and Tobago.svg
TRT
Meksiko
MEX
Honduras
HON
Gvatemala
GVA
Flag of the Netherlands Antilles (1959–1986).svg
HOA
1 Haiti Haiti 5 4 0 1 8 3 +5 8 Haiti Haiti 2–1 0–1 1–0 2–1 3–0
2 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad i Tobago 5 3 0 2 11 4 +7 6 Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad i Tobago 4–0 1–0 4–0
3 Meksiko Meksiko 5 2 2 1 10 5 +5 6 Meksiko Meksiko 0–0 8–0
4 Honduras Honduras 5 1 3 1 6 6 0 5 Honduras Honduras 2–1 1–1 1–1 2–2
5 Gvatemala Gvatemala 5 0 3 2 4 6 -2 3 Gvatemala Gvatemala
6 Flag of the Netherlands Antilles (1959–1986).svg Holandski Antili 5 0 2 3 4 19 -15 2 Flag of the Netherlands Antilles (1959–1986).svg Holandski Antili 2–2

Azija /AFC i Okeanija /OFC[uredi | uredi izvor]

LocationAsia.png

LocationAustralasia.png

Indija, Sri Lanka i Filipini su odustali prije početka takmičenja. Azijske reprezentacije, reprezentacije iz Okeanije i Izrael bili su podijeljeni u tri grupe. Pobjednici grupa su u finalu odlučili učesnika svjetskog prvenstva.

Grupa 1[uredi | uredi izvor]

U grupi 1 bilo je sedam reprezentacija, koje su bile podijeljene u grupu A i B. Prve dvije ekipe su u međusobnim susretima odlučile pobjednika, koji se dalje kvalificirao za borbu u kvalifikacijama protiv pobjednika grupe 2. Sve su se utakmice igrale u Seulu u Južnoj Koreji

Kvalifikacije[uredi | uredi izvor]

Flag of South Vietnam.svg Južni Vijetnam Tajland Tajland 1:0
Izrael Izrael Japan Japan 2:1
Flag of Hong Kong (1959–1997).svg Hong Kong Malezija Malezija 1:0

Podgrupa A[uredi | uredi izvor]

Grupa 1A OFC i AFC
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Izrael
IZR
Flag of South Korea.svg
JKO
Malezija
MAL
Tajland
TAJ
1 Izrael Izrael 3 2 1 0 9 0 +9 6 Izrael Izrael 3–0 6–0
2 Flag of South Korea.svg Južna Koreja 3 1 2 0 4 0 +4 4 Flag of South Korea.svg Južna Koreja 0–0
3 Malezija Malezija 3 1 1 1 2 3 -1 3 Malezija Malezija 2–0 -
4 Tajland Tajland 3 0 0 3 0 12 -12 0 Tajland Tajland

Podgrupa B[uredi | uredi izvor]

Grupa 1B OFC i AFC
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Flag of Hong Kong (1959–1997).svg
HKG
Japan
JAP
Flag of South Vietnam.svg
JVI
1 Flag of Hong Kong (1959–1997).svg Hong Kong 2 2 0 0 2 0 +2 4 Flag of Hong Kong (1959–1997).svg Hong Kong 1–0 1–0
2 Japan Japan 2 1 0 1 4 1 +3 2 Japan Japan 4–0
3 Flag of South Vietnam.svg Južni Vijetnam 4 0 0 2 0 5 -4 0 Flag of South Vietnam.svg Južni Vijetnam

Polufinale[uredi | uredi izvor]

Flag of South Korea.svg Južna Koreja Flag of Hong Kong (1959–1997).svg Hong Kong 3:1
Izrael Izrael Japan Japan 1:0 nakon produžetaka

Finalna utakmica[uredi | uredi izvor]

Flag of South Korea.svg Južna Koreja Izrael Izrael 1:0 nakon produžetaka

Grupa 2[uredi | uredi izvor]

Podgrupa A[uredi | uredi izvor]

U grupi 2 bilo je četiri reprezentacija. Sve su se utakmice igrale u Teheranuu u Iranu

Grupa 2A OFC i AFC
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Iran
IRA
Sirija
SIR
Flag of North Korea.svg
SJK
Kuvajt
KUV
1 Iran Iran 6 4 1 1 7 3 +4 9 Iran Iran 1-0 0-0 2-1
2 Sirija Sirija 6 3 1 2 6 6 0 7 Sirija Sirija 1-0 0-3 2-1
3 Flag of North Korea.svg Sjeverna Koreja 6 1 3 2 5 5 0 5 Flag of North Korea.svg Sjeverna Koreja 1–2 1–1 0-0
4 Kuvajt Kuvajt 6 1 1 4 4 8 -4 3 Kuvajt Kuvajt 0–2 0–2 2–0

Podgrupa B[uredi | uredi izvor]

Grupa 2B OFC i AFC
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Australija
AUS
Irak
IRK
Indonezija
IND
Novi Zeland
NZL
1 Australija Australija 6 3 3 0 15 6 +9 9 Australija Australija 3-1 2-1 3-3
2 Irak Irak 6 3 2 1 11 6 +5 8 Irak Irak 0-0 3-2 2-0
3 Indonezija Indonezija 6 1 2 3 6 13 -7 4 Indonezija Indonezija 0–6 1–1 1-0
4 Novi Zeland Novi Zeland 6 0 3 3 5 12 -8 3 Novi Zeland Novi Zeland 1–1 0–4 1–1

Finale[uredi | uredi izvor]

Australija Australija Iran Iran 3:0
Iran Iran Australija Australija 2:0

Finalna utakmica[uredi | uredi izvor]

Australija Australija Flag of South Korea.svg Južna Koreja 0:0
Flag of South Korea.svg Južna Koreja Australija Australija 2:2

Odlučujuća utakmica

Australija Australija Flag of South Korea.svg Južna Koreja 1:0

Afrika /CAF[uredi | uredi izvor]

LocationAfrica.png

Prva runda[uredi | uredi izvor]

Flag of Egypt (1972-1984).svg Egipat Tunis Tunis 2:1 / 0:2
Sijera Leone Sijera Leone Obala Slonovače Obala Slonovače 0:1 / 2:0
Alžir Alžir Gvineja Gvineja 1:0 / 1:5
Maroko Maroko Senegal Senegal 0:0 / 2:1
Nigerija Nigerija Flag of the People's Republic of Congo.svg Kongo 2:1 / 1:1
Flag of Benin.svg Dahomej Gana Gana 0:5 / 1:5
Kamerun Kamerun Gabon Gabun -:-

Kamerun automatski u drugoj rundi, zbog odustajanja reprezentacije Gabuna

Flag of Zaire.svg Zair Togo Togo 4:0 / 0:0
Tanzanija Tanzanija Flag of Ethiopia (1897-1936; 1941-1974).svg Etiopija 1:1 / 0:0 / 0:3
Flag of Lesotho (1966–1987).svg Lesoto Zambija Zambija 0:0 / 1:6
Mauricijus Mauricijus Madagaskar Madagaskar -:-

Mauricijus automatski u drugoj rundi, zbog odustajanja reprezentacije Madagaskara.

Kenija Kenija Sudan Sudan 2:0 / 0:1

Druga runda[uredi | uredi izvor]

Tunis Tunis Obala Slonovače Obala Slonovače 1:1 / 1:2
Gvineja Gvineja Maroko Maroko 1:1 / 0:2
Nigerija Nigerija Gana Gana 2:3 / 0:0
Kamerun Kamerun Flag of Zaire.svg Zair 0:1 / 1:0 / 0:2
Mauricijus Mauricijus Kenija Kenija 1:3 / 2:2
Flag of Ethiopia (1897-1936; 1941-1974).svg Etiopija Zambija Zambija 0:0 / 2:4

Treća runda[uredi | uredi izvor]

Obala Slonovače Obala Slonovače Maroko Maroko 1:1 / 1:4
Gana Gana Flag of Zaire.svg Zair 1:0 / 1:4
Zambija Zambija Kenija Kenija 2:0 / 2:2

Finalna grupa[uredi | uredi izvor]

Finalna runda CAF
Tabela Rezultati
  Država U Po Ne Po DG PG Raz. Bod. Država Flag of Zaire.svg
ZAI
Zambija
ZAM
Maroko
MAR
1 Flag of Zaire.svg Zair 4 4 0 0 9 1 +8 8 Flag of Zaire.svg Zair 2–1 3–0
1 Zambija Zambija 4 1 0 3 5 6 -1 2 Zambija Zambija 0–2 4–0
3 Maroko Maroko 4 1 0 3 2 9 -7 2 Maroko Maroko 0–2 2–0

Ekipe sa brojem učestvovanja na svjetskim prvenstvima[uredi | uredi izvor]

10 prvenstava

8 prvenstava

7 prvenstava

6 prvenstava

5 prvenstava

4 prvenstva

3 prvenstva

2 prvenstva

1 prvenstvo