Idi na sadržaj

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini 2016 (Novi Grad, Sarajevo)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Općinski izbori za izbor načelnika i za 31 član Općinskog vijeća općine Novi Grad (Sarajevo) održani su 2. oktobra 2016. godine. Izbori su održani na 145 biračkih mjesta, a pravo glasa imalo je 111.982 glasača. Glasati se moglo izlaskom na biračko mjesto, preko mobilnih timova i poštom.[1][2]

Načelnik

[uredi | uredi izvor]

Na izborima za načelnika izašlo je ukupno 49.144 glasača (43,88% od ukupnog broja), a od toga je 46.354 (94,32%) glasova bilo važećih, te 2.790 (5,68%) nevažećih. Sa ukupno 30.343 glasova (65,46%) za načelnika izabran je Semir Efendić, član koalicije SDA/SBB.[1]

ImePartijaBroj glasova%
Semir EfendićKoalicija SDA/SBB30.34365,46%
Goran KovačevićDF6.49914,02%
Lejla BrčićNaša stranka3.1916,88%
Edita SulejmanovićSDP2.9846,44%
Vedran ZubićSDF1.4083,04%
Izet BijedićBPS1.0322,23%
Sead MuratovićPrva stranka8971,94%
46.354

Općinsko vijeće

[uredi | uredi izvor]
Članovi općinskog vijeća po rezultatima Lokalnih izbora 2016.
13
4
4
3
3
2
1
1
13 4 4 3 3 2 1 1 
Od ukupno 31 mandata na pojedine partije otpada:
      SDA: 13
      DF: 4
      NS: 4
      SBB: 3
      SDP BiH: 3
      BOSS: 2
      UBHS: 1
      BPS: 1

Na izborima za Općinsko vijeće izašlo je ukupno 49.153 glasača (43,89% od ukupnog broja), a od toga je 44.981 (91,51%) glasova bilo važećih, te 4.172 (8,49%) nevažećih. Birano je ukupno 31 član Vijeća, te su oni izabrani po broju osvojenih glasova po listama, dok je odabir predstavnika iz pojedine partije, vršen po najvećem broju glasova. Najviše glasova dobila je Stranka demokratske akcije 16.695 (37,12% od ukupnog broja važećih glasova).[2]

PartijaBroj glasova%Broj poslanika
u Općinskom vijeću
SDA16.69537,12 %13
DF4.77110,61 %4
Naša stranka4.77010,60 %4
SBB BiH4.4319,85 %3
SDP3.5017,78 %3
BOSS - Mirnes Ajanović3.0796,85 %2
UBHS1.4863,30 %1
BPS1.4503,22 %1
Stranka za Bosnu i Hercegovinu‎1.2772,84 %
Prva stranka8201,82 %
SPU BiH7361,64 %
Građanski savez6741,50 %
SDU BiH3570,79 %
HDZ3330,74 %
Građanska demokratska stranka3310,74 %
A-SDA960,21 %
SDF860,19 %
PDP830,18 %
SPR‎50,01 %
44.98131

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. 1 2 "Rezultati lokalnih izbora 2016. za načelnika za općinu Novi Grad (Sarajevo)". izbori.ba. Pristupljeno 3. 11. 2016.
  2. 1 2 "Rezultati lokalnih izbora 2016. za Općinsko vijeće za općinu Novi Grad (Sarajevo)". izbori.ba. Pristupljeno 3. 11. 2016.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]