Spisak nacionalnih parkova u Austriji
Austrija ima sedam zaštićenih područja poznatih kao nacionalni parkovi, od kojih je šest međunarodno priznato u skladu sa standardima IUCN-a. Prvi nacionalni park, Visoke Ture, osnovan je 1981. Danas nacionalni parkovi u Austriji zauzimaju 2,376 km2, odnosno 2,8% površine države.[1] Uključuju svaki od najvažnijih tipova krajolika u Austriji – aluvijalnu šumu, alpski masiv, panonsku stepu i stjenovite doline.[2]
Razvoj
[uredi | uredi izvor]Prve planove za zaštitu Visokih Tura razvio je Austrijski alpski klub, koji je od 1915. do 1918. stekao velika planinska područja. Međutim, projekt nacionalnog parka obustavljen je krajem 1930-ih i nije nastavljen do 1971, kada su pokrajine Salzburg, Tirol i Koruška potpisale Hajligenblutski sporazum, nakon čega su uslijedile slične inicijative u Donjoj i Gornjoj Austriji.
Osnivanje svakog nacionalnog parka trajalo je nekoliko godina jer je trebalo riješiti nesuglasice u vezi s korištenjem i pitanje finansiranja. Parkovima se upravlja na osnovu ugovora između jedne ili više pokrajina i savezne vlade,[2] a finansiranje podjednako dijele vlada i dotična pokrajina.[1] Uprave nacionalnih parkova nude više od 300 zelenih poslova. Centri u parkovima pružaju javnosti edukativne usluge u vezi s ekologijom i zaštitom životne sredine, informacije i slobodne aktivnosti.[2] S približno 400.000 posjetilaca godišnje nacionalni parkovi imaju važnu ulogu u austrijskom turizmu.
Nacionalni parkovi
[uredi | uredi izvor]Od sedam nacionalnih parkova četiri zaštićuju austrijske alpske regije, a tri zaštićuju vode. Daleko najveći park jest Visoke Ture (1.856 km2). To je i najveći nacionalni park u srednjoj Evropi. Nacionalni parkovi Nežidersko jezero-Seewinkel i Dolina Thaye protežu se s obje strane granice s Mađarskom, odnosno Češkom.
Svi austrijski nacionalni parkovi ispunjavaju standarde za IUCN kategoriju II, osim Nockbergea, koji je klasificiran kao "zaštićeni krajolik" (kategorija V). Godine 2012. postao je jezgro UNESCO-ovog rezervata biosfere u okviru programa "Čovjek i biosfera".
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Zvanični sajt (de)