Nefrostomija
Nefrostomija je hirurški zahvat kojim se stvara otvor koji povezuje bubreg i kožu i tako omogućuje izlijevanje mokraće direktno iz gornjeg dijela mokraćnog sistema.
Zahvat povezan s ovime jest urostomija, koja se izvodi više distalno duž urinarnog sistema s istim ciljem kao i nefrostomija.
Primjena
[uredi | uredi izvor]Nefrostomija se izvodi kad postoji prepreka prolasku mokraće kroz mokraćovod u mokraćnu bešiku. Bez drugog načina odvođenja mokraće narastao bi pritisak unutar urinarnog sistema i došlo bi do oštećenja bubrega.
Najčešći uzrok nastanka prepreke koja zahtijeva nefrostomiju jest rak, naročito rak jajnika i debelog crijeva. Nefrostomija također može biti nužna za liječenje pionefroze, hidronefroze i bubrežnog kamenca.
Proces
[uredi | uredi izvor]Ovaj zahvat izvode hirurzi ili interventni radiolozi i obično se sastoji od katetera koji probija kožu i stoji u urinarnom traktu. Vrši se pomoću navođenja ultrazvukom, CT-fluoroskopije ili intenzifikatora slike. Lokalna anestetska infiltracija koristi se da bi se umrtvilo područje kroz koje će proći igla kako bi se izvela punkcija bubrega.
Nove tehnologije, poput 3D-fluoroskopije, razvijaju se kako bi se olakšalo postavljanje ovih cjevčica za odvođenje mokraće.[1]
Mokraća se skuplja u vanjsku vrećicu, koja se može ispražnjivati po potrebi.
Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ Macaluso, JN, Editorial Comment Urology, mart 2009, sv. 73, br. 3, str. 652–653 – "Effectiveness of Three-dimensional Fluoroscopy in Percutaneous Nephrostomy: An Animal Model Study", mart 2009, sv. 73, br. 3, str. 649–652.