Orff Schulwerk
Orff Schulwerk, ili jednostavno Orffov pristup, je razvojni pristup koji se koristi u muzičkom obrazovanju . Kombinuje muziku, pokret, dramu i govor u lekcije koje su slične dječjem svijetu igre. Razvili su ga njemački kompozitor Carl Orff (1895–1982) i njegov kolega Gunild Keetman tokom 1920-ih. Carl Orff je do kraja života radio na nastavku razvoja i širenja svoje metode podučavanja.
Orffov pristup se sada koristi širom svijeta za podučavanje učenika u prirodnom i ugodnom okruženju. Izraz "schulwerk" je njemački za (bukvalno) "školski rad" ili "školovanje", u tom smislu u oblasti muzike.
Temelji
[uredi | uredi izvor]Orffov pristup muzičkom obrazovanju koristi vrlo rudimentarne oblike svakodnevne aktivnosti u svrhu muzičkog stvaranja učenika muzike. Orffov pristup je „način učenja usmjerenog na dijete“ muzičko obrazovanje koje tretira muziku kao osnovni sistem poput jezika i vjeruje da kao što svako dijete može naučiti jezik bez formalne nastave, tako i svako dijete može naučiti muziku uz nježan i prijateljski pristup.[1]
Često se naziva "Elementarno stvaranje muzike" jer su materijali potrebni za podučavanje učenika "osnovni, prirodni i bliski dječijem svijetu misli i fantazije".[2]
Da bi Orffov pristup djelovao efikasno, nastavnici moraju stvoriti atmosferu koja je slična dječjem svijetu igre. Ovo omogućava djeci koja učestvuju da se osjećaju prijatno u učenju nove i često apstraktne muzičke vještine, boljem istraživanju muzičkog instrumenta ili muzičke vještine, i sprječava učenika da se osjeća da ga vrednuju ili osuđuju njegovi vršnjaci i nastavnici. Dijete koje učestvuje u Orffovoj učionici ne osjeća pritisak nastupa koji je često u tandemu sa muzikom, jer se svaki učenik u Orffovoj učionici tretira kao ravnopravan, čak i kada izvodi solo.
Orf je smatrao udarni ritam prirodnim osnovnim oblikom ljudskog izražavanja. Carl Orff i njegov kolega Gunild Keetman zajedno su komponovali većinu muzike za seriju od pet tomova, Muzika za djecu. Ovi svesci, prvi put objavljeni 1950. godine, i danas su dostupni i koriste se. Muzika koja se svira na Orffovim instrumentima često je vrlo jednostavna i laka za sviranje čak i za muzičare koji prvi put sviraju.
Neki od instrumenata u okviru pristupa uključuju minijaturni ksilofon, marimbe, glockenspiels, i metalofon; svi imaju šipke koje se mogu ukloniti, rezonantne stubove za projektovanje zvuka i lahko se transportuju i skladište. Orff nastavnici također koriste bubnjeve različitih veličina, rekordere i perkusione instrumente bez tona "kako bi zaokružili pjesme koje se pjevaju i sviraju".[1] Orffov pristup također zahtijeva da djeca pjevaju, skandiraju, plješću, plešu, tapšu i pucketaju prstima uz melodije i ritmove.[1]
Bilješke
[uredi | uredi izvor]
- ^ a b c Campbell, Patricia Sherman. Musician and Teacher. New York: W.W. Norton and Company, 2008.
- ^ Shamrock, Mary (maj 1997). "Orff- Schulwerk: An Integrated Method". Music Educators Journal. 83 (6): 41–44. doi:10.2307/3399024. JSTOR 3399024.
Reference
[uredi | uredi izvor]- Orff Carl; Keetman G. (1950) Musik für Kinder I. Mainz: Schott.
- Orff Carl; Keetman G. (1950) Musik für Kinder: Reime und Spiellieder. Mainz: Schott.
- McRae, Shirley W (april 1982). "The Orff Connection… Reaching the Special Child". Music Educators Journal. 68 (8): 32–34. doi:10.2307/3395960. JSTOR 3395960.
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Carl Orff Kanada
- Američko udruženje Orff Schulwerk
- Viktorijansko udruženje Orff Schulwerk, Australija
- Australijsko nacionalno vijeće Orffa Schulwerka
- Udruženje Orff-Schulwerk (Singapur) Arhivirano 10. 1. 2019. na Wayback Machine
- Orff Novi Zeland Aotearoa Arhivirano 25. 12. 2017. na Wayback Machine
- MagicaMusica - italijanski blog posvećen muzičkim propedeutičkim metodologijama
- ORFF SCHULWERK Italijanski Wiki posvećen Orff Schulwerku
- Holandska Wikipedia: Pierre van Hauwe
- Institut za muzičku i plesnu pedagogiju-Orff institut Univerziteta Mozarteum Salzburg
- Orff centar - Minhen
- Fondacija Carl Orff
- Orff-Schulwerk Forum
- Orffov izvor za nastavnike
- Američki centar za elementarnu muziku i pokret