Idi na sadržaj

Pomoć:Uvod u citiranje s uređivačem wikiteksta/4

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Provjerljivost
Zašto su izvori važni

Inline citations
Kako ih dodati

RefToolbar
Citiranje na jednostavan način

Pouzdani izvori
Koji izvori su dovoljno dobri?

Sažetak
Pregledajte šta ste naučili



Članci na Wikipediji zahtijevaju pouzdane i objavljene izvore koji direktno podupiru podatke predstavljene u članku. Sada znate kako dodati izvore u članak, ali koje izvore trebate koristiti?

Riječ "izvor" na Wikipediji ima tri značenja: samo djelo (npr. dokument, članak, rad ili knjiga), tvorac djela (npr. pisac) i izdavač djela (npr. Cambridge University Press). Sva tri utiču na pouzdanost izvora.

Abbstraktni grafički prikaz citiranja

Općenito pouzdaniji izvori imaju više ljudi koji se bave provjeravanjem činjenica, analiziranjem pravnih problema i proučavanjem napisanog u publikacijama. Akademske i recenzirane publikacije obično su najpouzdaniji izvori. Ostali pouzdani izvori uključuju univerzitetske udžbenike, knjige objavljene u uglednim izdavačkim kućama, žurnale, časopise i vijesti (ne mišljenja) iz dnevnih novina.

Samoobjavljeni mediji, gdje su autor i izdavač isti, uključujući biltene, lične veb-sajtove, knjige, patente, otvorene wiki-je, lične ili grupne blogove i tvitove, obično nisu prihvatljivi kao izvori. Opći izuzetak je kada je autor etablirani ekspert sa prethodnom historijom nezavisnih publikacija o određenoj temi; u ovom slučaju, njegov samoobjavljeni rad može se smatrati pouzdanim za tu temu (ali ne i za druge teme). Čak i tada su nezavisne publikacije i dalje poželjnije.

Da li je izvor upotrebljiv ovisi i o kontekstu. Izvori koji su pouzdani za određeni materijal nisu pouzdani za neki drugi. Uvijek biste trebali pokušati pronaći najbolji mogući izvor za informacije koje imate. Za informacije o živim osobama treba koristiti samo najpouzdanije izvore. S druge strane, samoobjavljeni izvori koje su napisali subjekti članka mogu se ponekad koristiti kao izvori informacija o njima samima.

Ovo su opće smjernice, ali tema pouzdanih izvora je veoma složena i ovdje ju je nemoguće u potpunosti obraditi. Više informacija možete pronaći na stranicama Wikipedia:Provjerljivost i Wikipedia:Pouzdani izvori. Tu je također i spisak najčešće korištenih izvora sa informacijama o njihovoj pouzdanosti.