Razlika između verzija stranice "Mac OS X Snow Leopard"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 37: Red 37:
* [[OpenCL]], zahtijeva podržane Nvidia ili ATI grafičke kartice
* [[OpenCL]], zahtijeva podržane Nvidia ili ATI grafičke kartice
Snježni Leopard ne podržava PowerPC-bazirane Macove (npr. [[Power Mac]]e, [[PowerBook]]e, [[iMac]]ove ([[iMac G3|G3]]-[[iMac G5|G5]]), sve [[eMac]]ove, plus [[Mac mini]] februarsko izdanje iz 2006 i [[Power Mac G4 Cube]]), iako su PowerPC aplikacije podržane preko [[Rosetta]]e, koja je sada dio opcionalne instalacije.
Snježni Leopard ne podržava PowerPC-bazirane Macove (npr. [[Power Mac]]e, [[PowerBook]]e, [[iMac]]ove ([[iMac G3|G3]]-[[iMac G5|G5]]), sve [[eMac]]ove, plus [[Mac mini]] februarsko izdanje iz 2006 i [[Power Mac G4 Cube]]), iako su PowerPC aplikacije podržane preko [[Rosetta]]e, koja je sada dio opcionalne instalacije.

===Upotreba na nepodržanom hardveru===
Neki od načina korištenja 10.6 Snježnog Leoparda na određenom nepodržanom hardveru su otkriveni. Korisnici koji imaju pristup podržanom hardveru su instalirali Snježni Leopard na podržanoj mašini i onda jednostavno prebacili tvrdi disk na nepodržanu mašinu. Alternativno, instalacijski DVD Snježnog Leoparda se može pokrenuti na podržanom Macu, a zatim instalirati na nepodržanom Macu putem [[Firewire]]ovog [[Target Disk Mode]]a.



==Licenca==


==Vanjski linkovi==
==Vanjski linkovi==

Verzija na dan 3 oktobar 2010 u 23:55

Mac OS X 10.6
RazvijateljApple Inc.
Najnovija
stabilna verzija
10.6.4 / {28. avgust 2009
Podržane
platforme
x86
Službeni veb-sajtMac OS X 10.6

Mac OS X Snow Leopard (verzija 10.6) je sedmo i sadašnje glavno izdanje Mac OS X-a, Appleovog desktop i server certificiranog Unix operativnog sistema. Snježni Leopard je javno predstavljen 8. juna 2009 na Appleovom WDCu. Dana 28. avgusta 2009, on je izdan u prodaju u cijelom svijetu i takođe je dostupan za kupnju sa Appleove web stranice i u svojim maloprodajnim trgovinama po cijeni od 29 US $ za licencu od jednog korisnika.

Kao rezultat niske cijene, početna prodaja Snježnog Leoparda je znatno veća od svojih prethodnika. Izdavanje Snježnog Leoparda dolazi gotovo dvije godine nakon uvođenja Mac OS X v10.5 "Leopard"a, drugo najduže razdoblje između uspješnih Mac OS X izdanja. Za razliku od ranijih verzija Mac OS Xa, ciljevi sa Snježnim Leopardom su poboljšane performanse, veća efikasnost i smanjenje svoje ukupne memorije korištene od jednog programa. Dodavanje novih krajnjih korisničkih osobina nije bio primarni cilj. Velik dio softvera u Mac OS X opsežno je ponovo pisan za ovo izdanje, kako bi u potpunosti iskoristili moderni Macintosh hardver. Novi programerski okviri, kao što je OpenCL, stvoreni su, dopuštajući softverskim razvijateljima korištenje grafičkih kartica u svojim aplikacijama. To je ujedno i prvo Mac OS izdanje od uvođenja sistema 7.1.2 koji ne podržava PowerPC arhitekturu, pošto se Apple sada namjerava fokusirati na trenutne linije Intel-baziranih proizvoda.

Sistemski zahtjevi

Apple navodi sljedeće osnovne sistemske zahtjeve za Snježnog Leoparda:

  • Mac računalo s Intel procesorom (IA-32). "Yonah" procesori, kao što su Core Solo i Core Duo mogu pokrenuti samo 32-bitne aplikacije, kasnije x86-64 arhitekture procesora kao što su Core 2 će također biti u mogućnosti da pokrenu 64-bitne aplikacije.
  • 1GB memorije
  • 5 GB slobodnog prostora na HDu
  • DVD pogon (također dostupan preko Remote Disc apikacije) ili vanjski USB ili FireWire DVD disk za instalaciju

Dodatni preduvjeti za korištenje određenih osobina:

  • QuickTime H.264 podrška za hardversko ubrzanje, zahtijeva Nvidia GeForce 9400M, 320M, 330M, ili GT grafičke kartice
  • OpenCL, zahtijeva podržane Nvidia ili ATI grafičke kartice

Snježni Leopard ne podržava PowerPC-bazirane Macove (npr. Power Mace, PowerBooke, iMacove (G3-G5), sve eMacove, plus Mac mini februarsko izdanje iz 2006 i Power Mac G4 Cube), iako su PowerPC aplikacije podržane preko Rosettae, koja je sada dio opcionalne instalacije.

Upotreba na nepodržanom hardveru

Neki od načina korištenja 10.6 Snježnog Leoparda na određenom nepodržanom hardveru su otkriveni. Korisnici koji imaju pristup podržanom hardveru su instalirali Snježni Leopard na podržanoj mašini i onda jednostavno prebacili tvrdi disk na nepodržanu mašinu. Alternativno, instalacijski DVD Snježnog Leoparda se može pokrenuti na podržanom Macu, a zatim instalirati na nepodržanom Macu putem Firewireovog Target Disk Modea.


Licenca

Vanjski linkovi


Nedovršeni članak Mac OS X Snow Leopard koji govori o računarstvu treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.