Razlika između verzija stranice "Međunarodni dan maternjeg jezika"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Mjbmrbot (razgovor | doprinosi)
Red 24: Red 24:
[[br:Devezh etrebroadel ar yezh vamm]]
[[br:Devezh etrebroadel ar yezh vamm]]
[[ca:Dia internacional de la llengua materna]]
[[ca:Dia internacional de la llengua materna]]
[[ckb:ڕۆژی جیهانیی زمانی دایک]]
[[cy:Diwrnod Mamiaith Rhyngwladol]]
[[cy:Diwrnod Mamiaith Rhyngwladol]]
[[de:Internationaler Tag der Muttersprache]]
[[de:Internationaler Tag der Muttersprache]]

Verzija na dan 10 decembar 2010 u 23:06

Obilježavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika engleski: International Mother Language Day, koji se slavi 21. februara, UNESCO je proglasio 1999 godine. Generalna skupština Ujedinjenih naroda priznala je rezolucijom ovaj praznik i odredila 2008 godinu za međunarodnu godinu jezika. Ovaj praznik nastao je nakon međunarodnog priznanja Praznika za maternji jezik se slavio u Bangladešu (bivši Istočni Pakistan) od 1952 godine kada je policija i vojska Istočnog Pakistana ubila nekoliko bangladeških studenata u Dhaki.

Međunarodni dan maternjeg jezika redovno proslavljaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovirale jezičnu i kulturnu raznolikost, te multilingvizam.

Historija


Na javnom mitingu 21. marta 1948 godine, Mohammed Ali Jinnah, guverner Pakistana, proglasio je Urdu jedinim zvaničnim jezikom Zapadnog i Istočnog Pakistana. Narod Istočnog Pakistana (danas Bangladeš), čiji je maternji jezik Bengali, počeo je protestovati protiv ove odluke.

Studenti su odlučili održati proteste 21. februara kako bi pozvali da se cijela provincija pobuni. Međutim, Vlada se dan ranije pozvala na Član 144. Iako su studenti odlučili da protestuju, ali ne krše zakon Članka 144, policija je otvorila vatru i poubijala ih.