Razlika između verzija stranice "Butan"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m r2.5.2) (robot Dodaje: ckb:بووتان
m r2.5.2) (robot Mijenja: ne:भूटान
Red 159: Red 159:
[[nah:Butan]]
[[nah:Butan]]
[[nds:Bhutan]]
[[nds:Bhutan]]
[[ne:भुटान]]
[[ne:भूटान]]
[[nl:Bhutan]]
[[nl:Bhutan]]
[[nn:Bhutan]]
[[nn:Bhutan]]

Verzija na dan 30 decembar 2010 u 23:17

Kraljevina Butan
འབྲུག་ཡུལ
Druk Yul
Zastava Butana Grb Butana
Zastava Grb
Himna"Druk tsendhen"
Položaj Butana na karti
Položaj Butana
Glavni grad Thimphu
Službeni jezik Dzongkha, engleski
Državno uređenje  
• Kralj
Jigme Singye Wangchuck
• Premijer
Lyonpo Yeshey Zimba
Zakonodavstvo
Nezavisnost Ustanovljen 1616
Površina
• Ukupno
47,000 km2 (131.)
• Vode (%)
zanemarljiv
Stanovništvo
• Ukupno
2.232.291 prema procjenama 672.425 prema popisu; (iz 2005) (142.)
46/km2 
Valuta Ngultrum (1/100 chertrum)
Vremenska zona BTT (UTC +6:00)
Pozivni broj +975
Internetska domena .bt

Kraljevina Butan se nalazi u južnoj Aziji, na padinama Himalaja. Površina joj je oko 47 000 km2, a u njoj živi oko 1,5 milion stanovnika. U istoimenoj dolini u zapadnom dijelu Butana je i glavni grad Thimphu. Reljef obilježavaju planinski vrhovi preko 7.000 metara, klima suptropska, te planinska na sjeveru. Rudno blago: ugljen, bakar, cink. Stočarstvo: goveda, jak.

Butanci svoju zemlju zovu Druk Yul (Dzongkha: འབྲུག་ཡུལ་ 'drug yul) što znači "Zemlja zmaja". "Bhutan" je možda izvedeno iz sanskrit riječi Bhu-Utthan (भू-उत्थान; visoravni). Po drugoj teoriji sanskritizacije, Bhoṭa-anta (भोट-अन्त) znači "Na kraju Tibeta", pošto je Butan smješten odmah, južno, do tibetskog juga.

Historijski, Butan je bio poznat po više imena, kao što su Lho Mon (južna zemlja tame), Lho Tsendenjong (južna zemlja Tsenden čempresa), Lhomen Khazhi (južna zemlja četiri prilaza) i Lho Men Jong (južna zemlja ljekovitih trava).

Historija

Područje Butana je naseljeno još od 2000. P.n.e.

Rana historija Butana ostaje nejasna, jer je većina arhive izgorjela u požaru koji je zahatio bivši glavni grad Punakha, 1827.

Geografija

Nalazi se na južnim padinama Himalaja. Površine 47 000 km2, graniči sa Indijom na jugu i Kinom (pokrajina Tibet) na sjeveru. Čitav Butan se naslanja na južnu stranu Himalaja, prostirući se od kraja doline rijeke Brahmaputra do vrhova Himalaja. Razlika između rubova doline na jugu Butana i najviših vrhova na sjeveru je 7 000 metara. Najviši vrh, Gangkhar Puensum, je na 7.541 metar nadmorske visine i najveći je vrh na koji nikad nije stupila ljudska noga.

Na jugu se nalaze šume a u srednjem dijelu plodne ravnice koje su i najgušće naseljen dio kraljevine. Klima je zbog položaja planina različita. Na jugu je suptropska u srednjem dijelu umjerena a na planinama alpska te planinska.

Vlada

Butan je kraljevina, međutim u zadnje vrijeme je očigledno nastojanje da se država prevede u parlamentarnu monarhiju. Kralj Butana je do 1998. godine bio apsolutni vladar, međutim nakon pokušaja atentata na prestolonasljednika Jigme Singye Wangchuk te nemira i pobune nepalskih Butanaca kralj je uprkos protivljenju stavio svoje ovlasti na raspolaganje parlamentu. Izvršna vlast je u rukama vijeća ministara (Lhengye Shungtsog) dok je zakonodavna vlast u rukama nacionalnog parlamenta. Trenutno su sve političke stranke zabranjene.

Administrativne podjele

Privreda



Nedovršeni članak Butan koji govori o državama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.

Šablon:Link FA Šablon:Link FA