Razlika između verzija stranice "Biotop"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: tt:Биотоп
TXiKiBoT (razgovor | doprinosi)
m robot dodaje: hy:Կենսատոպ
Red 25: Red 25:
[[fr:Biotope]]
[[fr:Biotope]]
[[gl:Biótopo]]
[[gl:Biótopo]]
[[hy:Կենսատոպ]]
[[is:Lífsvæði]]
[[is:Lífsvæði]]
[[it:Biotopo]]
[[it:Biotopo]]

Verzija na dan 10 februar 2011 u 04:42

Primjer biotopa za biljku Allium narcissiflorum

Biotop ili životno stanište je prostorno ograničena jedinica, koja se odlikuje specifičnim kompleksom ekoloških faktora.

Svaki organizam živi u određenom tipu životnog staništa, u jednom jezeru, rijeci ili pustinji, i tu ga je moguće lako pronaći.

Ekološka niša, međutim podrazumjeva ne samo fizički prostor u kome živi neki organizam, već i njegovu funkcionalnu ulogu u životnoj zajednici (npr. vrstu ishrane), kao i položaj koji zauzima u odnosu na ekološke faktore. Ekološka niša govori o ulozi jedne vrste u ekosistemu. Često se govori da neka vrsta zauzima određenu ekološku nišu, što zapravo znači da se ona razlikuje od druge vrste u pogledu npr. načina ishrane, perioda aktivnosti, korištenja različitih skloništa i dr. Slikovito objašnjeno – pojam životnog staništa jednog organizma možemo shvatiti kao njegovu adresu, a ekološku nišu kao profesiju. Svako životno stanište naseljeno je određenom kombinacijom biljnih i životinjskih vrsta – životnom zajednicom (biocenozom).

Životna zajednica i stanište ne mogu postojati odvojeno, već su povezane u cjelinu u kojoj je biocenoza biotička, a biotop abiotička komponenta. Životnu zajednicu odlikuje, prije svega, određena struktura koju sačinjavaju odgovarajuće ekološke niše, sastav vrsta i dr.