Razlika između verzija stranice "Molučka ostrva"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
stranica Molučka ostrva premještena u stranicu Molučki otoci putem preusmjerenja: Pravopis.
 
m ostrvo vs. otok, u naslovima članaka ide ostvo, a u tekstu su sinonimi
Red 1: Red 1:
[[Datoteka:IndonesiaMalukuIslands.png|mini|350p|Molučka ostrva]]
#PREUSMJERI [[Molučki otoci]]
'''Molučka ostrva''' ili '''Ostrva začina''', ime pod kojim su u razdoblju [[kolonija]]lizma bili poznati, su [[Indonezija|indonezijska]] ostrvska gurpa između ostrva [[Sulawesi]] i [[Nova Gvineja]]. Prostiru se na području od 74.505 km² s 2,1 miliona stanovnika. Glavni grad područja je [[Ambon]]. Ostrvska grupa je podijeljena na dva upravna područja, provinciju Maluku (južni Moluci) i provinciju Maluku Utara (sjeverni Moluci). Najvažnija ostrva sjeverne grupe su Halmahera, Ternate i Sula ostrva, a najvažniji u južnom dijelu su Ambon, Seram i Buru, te manje ostrvske grupe Banda, Aru i Tanimbar. Na ostrvima žive [[Malajci]] i [[Alfuri]]. Prvobitni veliki udio [[hrišćani|hrišćana]] (oko 35%) u zadnje vrijeme opada zbog brojnog doseljavanja [[muslimani|muslimana]] iz ostalih dijelova [[Indonezija|Indonezije]].

Prva [[Evropa|evropska]] uporišta osnovali su [[portugal]]ci [[1512]]. i odavde su kontrolirali [[put začina]] prema Evropi. [[1663]]. Molučka ostrva dolaze u posjed [[Holandija|Holandije]]. U ratovima s [[Napoleon Bonaparte|Napoleonom]] holandske posjede zauzimaju [[Englezi]] ([[1796]].-[[1802]]. i [[1810]].-[[1816]].). U vrijeme [[Drugi svjetski rat|Drugog svjetskog rata]] ostrva zauzima [[Japan]], a nakon rata, oni postaju dio [[Indonezija|Indonezije]].

Hrišćanski dio stanovništva Molučkih ostrva je na južnom dijelu arhipelaga [[1950]]. proglasio nezavisnu Republiku [[Maluku Selatan]]. Ovaj pokušaj [[secesija|secesije]] Indonezija je oružjem potisnula, ali napetosti između hrišćana i muslimana i dalje tinjaju, što je dovelo do stanja sličnog građanskom ratu. Nemiri su ponovo intenzivirani od [[1998]]. Oko 80.000 stanovnika je napustilo to područje u strahu od nastavka i rasplamsavanja nemira.

[[Kategorija:Ostrva]]
[[Kategorija:Tihi okean]]
[[Kategorija:Geografija Indonezije]]

[[ace:Pulo-pulo Maluku]]
[[ar:جزر الملوك]]
[[bg:Молукски острови]]
[[br:Inizi Maluku]]
[[ca:Moluques]]
[[ceb:Molucas]]
[[cs:Moluky]]
[[cy:Maluku]]
[[da:Molukkerne]]
[[de:Molukken]]
[[en:Maluku Islands]]
[[eo:Molukoj]]
[[es:Molucas]]
[[et:Maluku saared]]
[[eu:Molukak]]
[[fa:جزایر ملوک]]
[[fi:Molukit]]
[[fr:Moluques]]
[[fy:Molukken]]
[[gl:Molucas]]
[[hak:Mô-lu̍k-kâ Khiùn-tó]]
[[he:איי מאלוקו]]
[[hr:Molučki otoci]]
[[id:Kepulauan Maluku]]
[[is:Mólúkkaeyjar]]
[[it:Molucche]]
[[ja:モルッカ諸島]]
[[jv:Kapuloan Maluku]]
[[ka:მოლუკის კუნძულები]]
[[ko:말루쿠 제도]]
[[la:Insulae Malucae]]
[[lmo:Maluku]]
[[lt:Molukų salos]]
[[lv:Moluku salas]]
[[map-bms:Kepulauan Maluku]]
[[ms:Kepulauan Maluku]]
[[nah:Malucca]]
[[nap:Moluche]]
[[nl:Molukken]]
[[no:Molukkene]]
[[oc:Molucas]]
[[pam:Maluku Islands]]
[[pl:Moluki]]
[[pms:Moluche]]
[[pt:Ilhas Molucas]]
[[ro:Insulele Moluce]]
[[ru:Молуккские острова]]
[[sh:Maluku Otoci]]
[[simple:Maluku Islands]]
[[sk:Moluky]]
[[sm:Maluku Islands]]
[[sr:Молучка острва]]
[[su:Kapuloan Maluku]]
[[sv:Moluckerna]]
[[ta:மலுக்கு தீவுகள்]]
[[tg:Молукка]]
[[th:หมู่เกาะโมลุกกะ]]
[[tl:Kapuluang Maluku]]
[[tr:Maluku Adaları]]
[[uk:Молуккські острови]]
[[vi:Quần đảo Maluku]]
[[war:Kapuropod-an Maluku]]
[[zh:摩鹿加群岛]]
[[zh-yue:摩鹿加群島]]

Verzija na dan 18 maj 2011 u 15:12

Molučka ostrva

Molučka ostrva ili Ostrva začina, ime pod kojim su u razdoblju kolonijalizma bili poznati, su indonezijska ostrvska gurpa između ostrva Sulawesi i Nova Gvineja. Prostiru se na području od 74.505 km² s 2,1 miliona stanovnika. Glavni grad područja je Ambon. Ostrvska grupa je podijeljena na dva upravna područja, provinciju Maluku (južni Moluci) i provinciju Maluku Utara (sjeverni Moluci). Najvažnija ostrva sjeverne grupe su Halmahera, Ternate i Sula ostrva, a najvažniji u južnom dijelu su Ambon, Seram i Buru, te manje ostrvske grupe Banda, Aru i Tanimbar. Na ostrvima žive Malajci i Alfuri. Prvobitni veliki udio hrišćana (oko 35%) u zadnje vrijeme opada zbog brojnog doseljavanja muslimana iz ostalih dijelova Indonezije.

Prva evropska uporišta osnovali su portugalci 1512. i odavde su kontrolirali put začina prema Evropi. 1663. Molučka ostrva dolaze u posjed Holandije. U ratovima s Napoleonom holandske posjede zauzimaju Englezi (1796.-1802. i 1810.-1816.). U vrijeme Drugog svjetskog rata ostrva zauzima Japan, a nakon rata, oni postaju dio Indonezije.

Hrišćanski dio stanovništva Molučkih ostrva je na južnom dijelu arhipelaga 1950. proglasio nezavisnu Republiku Maluku Selatan. Ovaj pokušaj secesije Indonezija je oružjem potisnula, ali napetosti između hrišćana i muslimana i dalje tinjaju, što je dovelo do stanja sličnog građanskom ratu. Nemiri su ponovo intenzivirani od 1998. Oko 80.000 stanovnika je napustilo to područje u strahu od nastavka i rasplamsavanja nemira.