Razlika između verzija stranice "Paul Ehrlich"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot dodaje: lv:Pauls Ērlihs
Red 82: Red 82:
[[ko:파울 에를리히]]
[[ko:파울 에를리히]]
[[lb:Paul Ehrlich]]
[[lb:Paul Ehrlich]]
[[lv:Pauls Ērlihs]]
[[mn:Паул Эрлих]]
[[mn:Паул Эрлих]]
[[nl:Paul Ehrlich]]
[[nl:Paul Ehrlich]]

Verzija na dan 19 novembar 2011 u 09:20

Paul Ehrlich
Paul Ehrlich (sa novčanice od 200 njemačkih maraka
Rođenje14. mart 1854.
Smrt20. avgust 1915.
Poljemedicina
Istaknute nagrade Nobelova nagrada za medicinu

Paul Ehrlich 14. mart 1854 - 20. avgust 1915) bio je njemački naučnik, dobitnik Nobelove nagrede za medicinu 1908. Poznat je po svojim radovima iz hematologije, imunologije i hemoterapije. Ehrlich je predvideo otkriće autoimuniteta i nazvao ga "horror autotoxicus". Autor je termina "hemoterapija". Takođe je autor koncepta "magičnog metka", i prvi je u svojim radovima opisao barijeru krv-mozak.

Život i otkrića

Rođen u jevrejskoj porodici 14. marta 1854. u Štrelenu (Šlezija). Kao učenik i student medicine zanimao se za proučavanje tkiva pod mikroskopom.

Doktorirao je na Univerzitetu u Lajpcigu na temu istraživanja bojenih tkiva ("Beiträge zur Theorie und Praxis der histologischen Färbung"). Radeći na klinici Šarite u Berlinu, dobio je poziv od Roberta Koha da pređe na Institut za zarazne bolesti u Berlinu. U institut je prešao godine 1891.

Ehrlich je proveo dvije godine u Egiptu, oporavljajući se od tuberkuloze. Kasnije je radio na razvoju seruma protiv difterije.

Ove delatnosti inspirisale su ga da definiše „teoriju bočnih lanaca“ (Seitenkettentheorie) iz 1897. Ova teorija je objasnila dejstvo seruma i omogućila mjerenje količine antigena. Godine 1896. Ehrlich je postao direktor novoosnovanog Instituta za proučavanje seruma (Institut für Serumforschung und Serumprüfung). Tu je Ehrlich proučavao hemoterapiju i zarazne bolesti.

Godine 1906. je otkrio strukturnu formulu atoksila, jedinjenja koje je predstavljalo lijek za bolest spavanja. Zajedno sa svojim učenikom Sahaćiro Hatom, 1909. je razvio Salvarsan, lijek protiv sifilisa. Ovo je bilo epohalno otkriće koje je utrlo put ka otkriću drugih lijekova, poput penicilina i drugih antibiotika.

Umro je od moždanog udaraa 1915, u 62-oj godini.

Teorija magičnog metka

Koncept magičnog metka proistekao je iz prakse njemačkih hemičara 19. veka, koji su selektivno bojili različita tkiva različitim bojama (kontrastima), u svrhu analize tkiva i bakterija. Ehrlich je smatrao da ako bi mogao da se izdvoji organizam izazivač bolesti, onda bi toksin za uništenje tog organizma mogao da se uvede uz pomoć kontrasta koji se prima za taj organizam. Otuda, magični metak bi selektivno uništio samo izazivača bolesti.

Problem sa ovim konceptom je u tome što boja agensa nema uvijek veze sa njegovim biološkim djelovanjem.

U današnjoj medicini, ovaj koncept je dobio ekvivalent uvođenjem u praksu monoklonalnih antitijela.

Vanjski linkovi