Razlika između verzija stranice "Drupal"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Luckas-bot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot dodaje: ar, bg, ca, cs, cv, da, de, el, eo, es, eu, fa, fi, fr, he, hu, hy, id, it, ja, jv, kk, ko, lt, lv, map-bms, mk, ml, nl, no, pl, pt, ro, ru, sk, sl, sr, sv, ta, te, th, tr, uk, vi, zh
No edit summary
Red 1: Red 1:
Drupal je besplatan [[sistem za upravljanje sadržajem]] (CMS), otvorenog koda ([[open-source]]), pisan u [[PHP]] jeziku. Drupal ima široku primenu - od malih, ličnih prezentacija, blogova, pa do robusnih poslovnih veb sajtova za e-trgovinu. Postoji podrška i za [[MySQL]] i za [[PostgreSQL]].
Drupal je besplatan [[sistem za upravljanje sadržajem]] (CMS), otvorenog koda ([[open-source]]), pisan u [[PHP]] jeziku. Drupal ima široku primjenu - od malih, ličnih prezentacija, blogova, pa do robusnih poslovnih veb sajtova za e-trgovinu. Postoji podrška i za [[MySQL]] i za [[PostgreSQL]].
Sadržaj
== Historijat ==
== Historijat ==

Verzija na dan 12 februar 2012 u 11:23

Drupal je besplatan sistem za upravljanje sadržajem (CMS), otvorenog koda (open-source), pisan u PHP jeziku. Drupal ima široku primjenu - od malih, ličnih prezentacija, blogova, pa do robusnih poslovnih veb sajtova za e-trgovinu. Postoji podrška i za MySQL i za PostgreSQL.

Historijat

Autor Drupala je Dries Buytaert, a 2001. godine postaje projekt otvorenog koda. Nominalno - Drupal je engleska varijanta holandske riječi "druppel", što u prijevodu znači kap. Interesantna priča je vezana za naziv ovog sistema. Naime, Dris Bajtert je imao ideju da sistem nazove "dorp", što na holandskom znači selo, kao simbol zajednice i međusobne podrške. Međutim, tokom provjere domena, dogodila se greška u kucanju, pa je na taj način, sasvim slučajno, od "sela" (dorp) nastala "kap" (drupal).

Zajednica

Drupal posjeduje veliku zajednicu korisnika i programera. Na matičnom sajtu Drupala je registrovano preko 650.000 korisničkih i 2000 programerskih naloga. Konferencije, na kojima se bilježi svake godine sve veću posjećenost, dešavaju se dva puta godišnje - u Severnoj Americi i Evropi, naizmjenično.