Razlika između verzija stranice "Ekspresionizam"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot dodaje {{Commonscat|Expressionist paintings}}
m r2.7.2+) (Bot dodaje: be:Экспрэсіянізм
Red 25: Red 25:
[[ar:تعبيرية]]
[[ar:تعبيرية]]
[[az:Ekspressionizm]]
[[az:Ekspressionizm]]
[[be:Экспрэсіянізм]]
[[be-x-old:Экспрэсіянізм]]
[[be-x-old:Экспрэсіянізм]]
[[bg:Експресионизъм]]
[[bg:Експресионизъм]]

Verzija na dan 12 juli 2012 u 19:27

"Babelsberg Einsteinturm" (astrofizička opservatorija koju je sagradio Einstein u Potsdam-u, je primjer ekspresionizma u arhitekturi. Projektant Erich Mendelsohn, puštena u rad 1924.

Ekspresionizam je termin koji je koristila grupa njemačkih umjetnika 20. st. kako bi opisala svoja estetska načela u umjetnosti. Taj se izraz može koristiti za svaki umjetnicki rad u kojem je objektivna stvarnost pomaknuta da bi opisala unutarnje stanje umjetnika.

Kao poseban umjetnički pokret, njemačko ekspresionističko slikarstvo ranih 1900-ih razvija reakciju na inertne akademske standarde prethodnog vijeka. Odbija slikoviti naturalizam da bi pokazalo izravnost emocionalne ekspresije karakterizirane debelim iskrivljenim formama i napadnim bojama. Prvi eksp. slikari su grupa nazvana "Die Brücke" (most), koja je osnovana u Dresdenu 1905. god. Njihov manifest ističe važnost emocionalnog doživljaja kao testa moralnih i umjetnickih vrijednosti. "Die Brücke" crpi poticaj od suvremenih francuskih pokreta znanih kao fovizam i ranijih umjetnika Paul Gauguina, Vincent Van Gogha, Henri de Toulouse-Lautreca i Muncha.

Druga eksp. grupa, "Der Blaue Reiter" (plavi jahač) osnovana je u Münchenu 1911. god. Ime su dobili po jednoj slici Kandinskog, koji s Franzom Marcom formulira nove estetske vrijednosti grupe. Ekspresionizam je imao važan uticaj na umjetnost 20. st. i na umjetnike u New Yorku 1940-ih i 1950-ih godina.

1933. su nacisti proglasili ekspresionizam kao "izopačenu umjetnost".



Šablon:Link FA Šablon:Link FA Šablon:Link FA