Razlika između verzija stranice "Cjelobrojni niz"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
ZéroBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (Bot dodaje: no:Heltallsfølge
ZéroBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (Bot dodaje: zh:整數數列
Red 68: Red 68:
[[simple:Consecutive integer]]
[[simple:Consecutive integer]]
[[sl:Celoštevilsko zaporedje]]
[[sl:Celoštevilsko zaporedje]]
[[zh:整數數列]]

Verzija na dan 4 januar 2013 u 06:51

U matematici, cijelobrojni niz je niz cijelih brojeva.

Cijelobrojni niz može biti zadan eksplicitno preko formule za njegov n-ti član, ili implicitno preko odnosa između njegovih članova. Na primjer, niz 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, … (Fibonaccijev niz) se formira počevši od 0 i 1, zatim sabirajući dva susjedna člana tako bi se dobio slijedeći član: implicitni opis. Niz 0, 3, 8, 15, … je formiran prema formuli n2 − 1 za n-ti član: implicitna definicija.

Alternativno, cijelobrojni niz može se definisati preko osobine koju članovi niza imaju, a koju drugi cijeli brojevi nemaju. Na primjer, možemo odrediti da li dati cijeli broj savršen broj, iako nemamo formulu za n-ti savršen broj.

Primjeri

Cijelobrojni nizovi, koji imaju vlastito ime su:

Izračunljivi i definisani nizovi

Cijelobrojni niz je izračunljiv niz, ako postoji algoritam koji za dato n, izračunava an, za sve n > 0. Cijelobrojni niz je definisan niz, ako postoji neki iskaz P(x) koji je istinit za taj cijelobrojni niz x, a lažan za sve druge cijelobrojne nizove. Skup izračunljivih cijelobrojnih nizova i definisanih cijelobrojnih nizova je prebrojiv u oba slučaja, gdje je izračunljiv niz podskup definisanih nizova. Skup svih cijelobrojnih nizova je neprebrojiv; zbog toga su skoro svi cijelobrojni nizovi neprebrojivi i ne mogu se definisati.

Također pogledajte

Vanjski linkovi