Razlika između verzija stranice "Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Bot: premještanje 3 međuwiki linkova koji su sada dostupni na stranici d:q11696 na Wikidati
m Čiščenje međuwiki veza: -cy, nrm, ga, simple, gl, br, id, ml, uz, gv, ang, co, scn, da
Red 20: Red 20:
{{Link FA|vi}}
{{Link FA|vi}}
{{Link GA|es}}
{{Link GA|es}}

[[ang:Foresittend þāra Ȝeānlǣhtra Rīca]]
[[br:Prezidant Stadoù-Unanet Amerika]]
[[co:Presidenti di i Stati Uniti d'America]]
[[cy:Arlywydd yr Unol Daleithiau]]
[[da:Amerikanske præsidenter]]
[[ga:Uachtarán na Stát Aontaithe]]
[[gl:Presidentes dos Estados Unidos de América]]
[[gv:Eaghtyrane ny Steatyn Unnaneysit]]
[[id:Daftar Presiden Amerika Serikat]]
[[ml:അമേരിക്കൻ ഐക്യനാടുകളുടെ പ്രസിഡണ്ടുമാരുടെ പട്ടിക]]
[[nrm:Président d's Êtats Unnis]]
[[scn:Prisidenti dî Stati Uniti]]
[[simple:President of the United States]]
[[uz:AQSh Prezidenti]]

Verzija na dan 24 juni 2013 u 23:52

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država je šef države, vrhovni organ izvršne vlasti, s velikim ovlaštenjima, tako da ga neki upoređuju s ustavnim monarhom. Na taj položaj može biti izabran svaki državljanin SAD-a koji je rođen u SAD-u, kome sudski nije oduzeto pravo glasa (nije kažnjavan) i koji je navršio 35 godina života.

Predsjednik se bira na 4 godine i može biti izabran za još samo jedan mandat. On sam bira saradnike, resorne ministre, a koji su za svoj rad njemu odgovorni. Predsjednik je vrhovni komandant cjelokupne vojne sile i savezne policije SAD-a. On zaključuje međunarodne ugovore za koje je potrebna saglasnost Senata.

Ima pravo odgađanja kazne (u nekim državama ovu ulogu preuzima guverner savezne države) i vrši pomilovanje za delikte protiv SAD-a. On je ovlašten da imenuje ambasadore i sudije Vrhovnog suda, uz pristanak Senata. Ustav predviđa da predsjednika biraju elektori. Mada predsjednik SAD-a nema zakonodavnu vlast, njemu pripada značajno ovlaštenje tzv. suspenzivnog veta kojim može utjecati na zakonodavnu djelatnost Kongresa. Prema ovom ovlaštenju, ako predsjednik u roku od 10 dana od izglasavanja zakona odbije potpisati i proglasiti taj zakon, on se vraća na ponovno razmatranje Kongresu. Ako se za isti zakon, uprkos predsjednikovom vetu, ponovo izjasne 2 trećine oba doma Kongresa, tada zakon stupa na snagu, bez obzira na raniji predsjednikov veto.

U slučaju primanja mita i drugih teških zločina i prijestupa može se pokrenuti postupak protiv predsjednika SAD-a. Postupak optužbe naziva se impeachment. Predsjednika optužuje Predstavnički dom, a sudi mu Senat. Za vrijeme suđenja u ovom slučaju državne poslove vodi potpredsjednik (Vice President).

Također pogledajte


Šablon:Link FA Šablon:Link FA Šablon:Link GA