Razlika između verzija stranice "Vjera"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m +{{Nedostaju izvori}}
m Čiščenje međuwiki veza: -hr, cs, hu, is, el
Red 24: Red 24:
[[Kategorija:Psihologija]]
[[Kategorija:Psihologija]]
[[Kategorija:Logika]]
[[Kategorija:Logika]]

[[cs:Víra]]
[[el:Πίστη]]
[[hr:Vjerovanje]]
[[hu:Hit (vallás)]]
[[is:Trú]]

Verzija na dan 25 juni 2013 u 00:08

Vjera se obično definira kao uvjerenje u istinu neke tvrdnje bez njene provjere. Prema tome, to je subjektivno duhovno tumačenje ishoda percepcije, vlastitog razmišljanja ili komunikacije.

Vjera je u praksi vrlo korisna jer u svakodnevnom životu vjerujemo u više stvari nego što se čini. Ljudi vjeruju u poruke, ideje, djelotvornost, ljubav, druge ljude i namjere, kao i u mnoge druge vjerovatne ili nevjerovatne događaje, kao što su horoskopi i vještice.

Primjer

Policija vjeruje da su lopovi koji su ukrali prijenosni računar i vanjski tvrdi disk od radnika Sektora razvojačenih branitelja željeli prodati tu opremu, kaže Washington Post. U takvom kontekstu razlikujemo pojedinačno vjerovanje od brojnih vjerovanja koja prevladavaju u cijeloj zajednici.

Psihologija

U psihološkom smislu, vjera je predstavljačko stanje duha koje ima oblik tvrdnje.

Religija

U religijskom smislu, vjera se odnosi na dio šireg duhovnog ili moralnog temelja koji se naziva vjeroispovijest.

Logika

U klasičnoj logici, vjera se smatra tvrdnjom, jer iznosi neku tvrdnju ili očekivanje o stvarnosti za koju se pretpostavlja da je istinita ili lažna (čak i ako se to ne može praktički provjeriti, kao što je vjera u postojanje nekog božanstva). historijski gledano, filozofske analize naravi vjere proučavale su je kroz pojam suda. U tome se posebno ističu David Hume i Immanuel Kant.