Razlika između verzija stranice "Oktobarska revolucija"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Automatsko dodavanje sekcije "Također pogledajte"
mNo edit summary
Red 11: Red 11:
* [[Ruska revolucija]]
* [[Ruska revolucija]]


{{Prvi svjetski rat}}
{{Commonscat|Russian Revolution of 1917}}
{{Commonscat|Russian Revolution of 1917}}
{{Prvi svjetski rat}}
{{Finska po temama}}


[[Kategorija:Politika]]
[[Kategorija:Politika]]

Verzija na dan 19 juli 2014 u 13:50

Oktobarska revolucija je revolucija u Rusiji koja je dovela do raspada Ruskog Carstva i stvaranja Saveza Socijalističkih Sovjetskih Republika.

To je naziv koji se koristi za drugu fazu ruske revolucije, nakon koje je u Rusiji godine 1917. ustanovljena prva socijalistička država. Revoluciju su vodili boljševici na čelu s Vladimirom Iljičom Lenjinom, te je njome srušena ruska Privremena vlada, ustanovljena nakon Februarske revolucije kojom je ukinuto Rusko Carstvo.

Uvod

Suprotno popularnom mišljenju kako Februarska i Oktobarska revolucija nastaju kao posljedica Prvog svjetskog rata, službeni dokumenti Ruskog Carstva nam govore drugačiju priču. Nakon gušenja revolucije 1905. godine pod pritiskom državne represije dolazi do samo kratkotrajnog smirivanja situacije koja se ubrzo počinje pogoršavati po vladajuću elitu. Toekom 1910. godine Rusiju potresaju samo 222 štrajka, i od toga je bilo 8 političkih. Već 1913. godine broj štrajkova je 2404 i od njih policija kao političke ocjenjuje njih 1034, a samo u prvom dijelu 1914. godine (do kolovoza) imamo 3534 štrajka od kojih je 2565 poličkih. Sve u svemu Rusija se u trenutku izbijanja rata nalazi u predrevolucionarnom razdoblju, ali čak ni car toga nije svjestan, jer mu policija u izvještaju iz 1913. godine javlja da se broj nemira smanjuje, i kako nema opasnosti od revolucije pošto se svi problemi mogu riješiti bez pomoći vojske.

Također pogledajte