Razlika između verzija stranice "Jaka interakcija"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Automatsko dodavanje sekcije "Također pogledajte"
mNo edit summary
Red 1: Red 1:
'''Jaka nuklearna sila''' ili '''jaka sila''' je [[Fundamentalne sile|fundamentalna sila]] koju prenose [[gluon]]i, a djeluje na [[kvark]]ove, antikvarkove i same gluone. Njezina posljedica je i privlačenje između nukleona ([[proton]]a i [[neutron]]a), tzv. [[rezidualna jaka nuklearna sila]] koju prenose [[mezon]]i. Njen domet iznosi oko <ref>[http://www.atlas.uni-wuppertal.de/oeffentlichkeit/4Kraefte.html Elementarne sile na stranici univerziteta iz] [[Wuppertal]]a [[Njemačka]] učitano 09.02.2014 [[Njemački_jezik|njem.]]</ref>:
'''Jaka nuklearna sila''' ili '''jaka sila''' je [[Fundamentalne sile|fundamentalna sila]] koju prenose [[gluon]]i, a djeluje na [[kvark]]ove, antikvarkove i same gluone. Njena posljedica je i privlačenje između nukleona ([[proton]]a i [[neutron]]a), tzv. [[rezidualna jaka nuklearna sila]] koju prenose [[mezon]]i. Njen domet iznosi oko <ref>[http://www.atlas.uni-wuppertal.de/oeffentlichkeit/4Kraefte.html Elementarne sile] na stranici univerziteta iz [[Wuppertal]]a [[Njemačka]] učitano 09.02.2014 [[Njemački_jezik|njem.]]</ref>:


: <math>\ s = 10^{-15} </math> [[Metar|m]]
: <math>\ s = 10^{-15} </math> [[Metar|m]]

Verzija na dan 21 septembar 2014 u 21:22

Jaka nuklearna sila ili jaka sila je fundamentalna sila koju prenose gluoni, a djeluje na kvarkove, antikvarkove i same gluone. Njena posljedica je i privlačenje između nukleona (protona i neutrona), tzv. rezidualna jaka nuklearna sila koju prenose mezoni. Njen domet iznosi oko [1]:

m

Jaka sila je sila koja drži atome na skupu, odnosno drži energiju koja je pohranjena u jezgru atoma. Jaka sila je drugim riječima lijepilo koje čini atome stabilnim.

To je najmoćnija sila u prirodi. Jača je od elektromagnetne i zbog nje se protoni drže zajedno u jezgrama atoma. Djeluje samo na vrlo malim udaljenostima. Kod teških atoma jezgra se raspada jer je elektromagnetska sila koja razdvaja čestice istog naboja ukupan zbroj sila svih prisutnih protona i nadjačava rezidualnu jaku nuklearnu silu koja djeluje samo na susjedne čestice (protone ili neutrone) i drži ih skupa. Neutroni su ovdje samo posrednici koji onemogućavaju direktan kontakt između protona. [2]

Također pogledajte

Reference

  1. ^ Elementarne sile na stranici univerziteta iz Wuppertala Njemačka učitano 09.02.2014 njem.
  2. ^ Jaka sila na stranici univerziteta iz Wuppertala Njemačka učitano 09.02.2014 njem.


Nedovršeni članak Jaka interakcija koji govori o fizici treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.