Razlika između verzija stranice "Tadžurski zaliv"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: {{Infokutija vodena površina | ime = Tadžurski zaliv | izvorno_ime = | izvorno_ime_jezik = | drugo_ime = | slika = Gulf_o...
 
Red 79: Red 79:
[[Kategorija:Adenski zaliv]]
[[Kategorija:Adenski zaliv]]
[[Kategorija:Afrički zalivi]]
[[Kategorija:Afrički zalivi]]
[[Kategorija:Zalivi Indijskog okeana]]

Verzija na dan 18 oktobar 2019 u 11:15

Tadžurski zaliv
Države sliva Džibuti
Somalija
Maks. dužina64 km
Maks. širina26 km
Površina1,920 km2
Prosječna dubina1.078 m m
Slanost3,6 – 3,7%

Tadžurski zaliv je zaliv u slivu Indijskog okeana, na Afričkom rogu. Nalazi se južno od moreuza Bab-el-Mandeba, odnosno od ulaza u Crveno more. U zalivu se nalazi mnogo ribolovnih područja a obiluje i koralnim grebenovima a bogat je i bisernim ostrigama. Veći dio obale zaliva čini teritorija Džibutija, osim kratkog dijela na južnoj obali koji je dio teritorije Somalije.

Ostala morska staništa zaliva uključuju slojeve morske trave, slaništa i mangrove.

Historija

Ugovor iz augusta 1840. godine a koji se odnosio na produbljivanje prijateljstva i razvoja trgovine sklopljenog između sultana Mohameda bin Mohammeda iz Tadžoura i komandanta Indijske mornacije Roberta Moresbyja, tretirao je i prodaju ostrva Moucha, centralnog ostrva u Tadžurskom zalivu, Velikoj Britaniji za deset vreća riže. Prodaja je međutim, uslijedila nakon bilo kakvog interesovanja. 1887. Velika Britanija je ustupila suverenitet ostrva Francuskoj istovremeno priznajući francusku sferu utjecaja u Tažurskom zalivu, u zamjenu za francusko odustajanje od bilo koje vrste prava na grad Zeilu i njena susjedna ostrva.

Geografija

Površina zaliva iznosi 347 km2. Maksimalna dužina (od Sagalla do Obocka) je 64 km, a širina varira i maksimalna iznosi oko 26 km. Zaliv je relativno plitak sa dubinom koja se smanjuje od ulaza u njega prema unutrašnjosti. Obala je uglavnom strma a postoje i mnoge pješčane dine s povremenim palmama dok je južna obala ravnija i plitka.

Na ulazu u zaliv nalazi se grupa malih ostrva Moucha i Maskali. Na dnu zaliva, razdvojen samo uskim pojasom zemlje nalaze se uvale Ghoubbet-el-Kharab i Assal (Asalsko jezero) (površine 54 km2). U geološkom smislu zaliv se prostirao i površinom Asalskog jezera koje se trenutno nalazi oko 155 metara ispod nivoa mora.

Reference