Razlika između verzija stranice "Megagrad"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: '''Megagrad''' ili velegrad jest vrlo velik grad, obično sa populacijom većom od 10 miliona ljudi. Precizne definicije za megagrad se razlikuju pa tako ''Odjel za ekonomska i socijalna pitanja'' Ujedinjenih nacija u svom izvještaju ''Očekivanja u pogledu svjetske urbanizacije'' za 2018. godinu uvrstio je urbane aglomeracije s preko 10 miliona stanovnika. Izvještaj Univerziteta u Bonnu navodi da se megagradovi ''obično definiraju kao metropolita...
(Nema razlike)

Verzija na dan 14 juli 2021 u 14:30

Megagrad ili velegrad jest vrlo velik grad, obično sa populacijom većom od 10 miliona ljudi. Precizne definicije za megagrad se razlikuju pa tako Odjel za ekonomska i socijalna pitanja Ujedinjenih nacija u svom izvještaju Očekivanja u pogledu svjetske urbanizacije za 2018. godinu uvrstio je urbane aglomeracije s preko 10 miliona stanovnika. Izvještaj Univerziteta u Bonnu navodi da se megagradovi obično definiraju kao metropolitanska područja s ukupnom populacijom od 10 ili više miliona ljudi. Međutim, u pojedinim izvorima se navodi da su kriteriji za status megagrada populacija od 5 do 8 miliona stanovnika uz gustoću naseljenosti od 2.000 stanovnika po km2. Termini kao što su konurbacija, metropola i metropleks također se primenjuju za megagradove.

Ukupan broj megagradova u svijetu varira od izvora do izvora: prema UN-u iz 2018. u svijetu je postojalo 33 megagrada, prema CityPopulation.de (2020.) bilo ih je 37 a prema Demographia iz 2020. bilo je ukupno 35 takvih gradova. Mnoge od ovih urbanih aglomeracija nalaze se u Kini i Indiji. Ostale četiri države s više mega gradova su Sjedinjene Američke Države, Brazil, Pakistan i Japan. Afrički megagradovi nalaze se u Nigeriji, Egiptu i DR Kongu. Evropski megagradovi prisutni su u Rusiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji i Turskoj. Megagradovi se također nalaze i u Latinskoj Americi, u Brazilu, Meksiku, Kolumbiji, Peruu i Argentinu. Neki izvori identificiraju Tokio (područje šireg Tokija) kao najveći megagrad na svijetu, dok neki drugi takav status pripisuju kineskom Guangzhouu koji se nalazi u Delti Biserne rijeke.