Razlika između verzija stranice "Igor Stravinski"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
SieBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: tr:İgor Stravinski
Red 52: Red 52:
[[hr:Igor Stravinski]]
[[hr:Igor Stravinski]]
[[hu:Igor Fjodorovics Sztravinszkij]]
[[hu:Igor Fjodorovics Sztravinszkij]]
[[hy:Իգոր Ստրավինսկի]]
[[io:Igor Stravinsky]]
[[io:Igor Stravinsky]]
[[is:Ígor Stravinskíj]]
[[is:Ígor Stravinskíj]]

Verzija na dan 22 decembar 2007 u 22:45

Igor Fjodorovič

Igor Fjodorovič Stravinski (rus. И́горь Фёдорович Страви́нский, Oranienbaum, danas Lomonosov, 17. juni 1882. - New York, 6. april 1971.), ruski kompozitor


Učio je najprije klavir, a poslije kompoziciju i instrumentaciju kod Rimskog-Korsakova u Petrogradu. Od 1910. živio je izvan domovine, u Švicarskoj, Francuskoj i SAD-u.

Jedan je od četvorice začetnika i glavinih pobornika tzv. nove muzike 20. vijeka, a njegovo stvaranje javlja se kao rezultat spajanja dviju ruskih škola 19. st.: "Petorice" i "zapadnjačke" škole Čajkovskog. Svjetsku reputaciju stekao je posredstvom S. Djagiljeva, čija trupa Ballets Russes izvodi 1910. u Parizu njegov balet "Žar ptica". Baleti "Petruška" i "Posvećenje proljeća", kao i prethodni, inspirirani su ruskom tematikom i narodnom muzikom. U neoklasičnom razdoblju preuzima muzičku građu ili elemente različitih stilova te ih "parodira", tj. preobražava u vlastiti muzički izraz. Sadašnji motivi su antički i religiozni. Svoje estetsko stajalište izložio je u autobiografiji "Kronika mog života".

Drugi svjetski rat zatekao ga je u Sjedinjenim Američkim Državama, pa je ondje primivši američko državljanstvo ostao do smrti. U Americi su nastala posljednja umjetnikova neoklasična djela.


Šablon:Link FA