Razlika između verzija stranice "Golgijev aparat"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNo edit summary
m slika
Red 1: Red 1:
[[Slika:Human leukocyte, showing golgi - TEM.jpg|thumb|Golđijev aparat vidljiv kao grupa crnih polukrugova]]
'''Golđijev aparat''' je jedna od ćelijskih [[organela]] kod eukariotskih [[ćelija]]. On služi za proizvodnju sekreta, a ime je dobio po italijanskom istraživaču [[Camillo Golgi]]ju koji ga je otkrio [[1898]]. godine.
'''Golđijev aparat''' je jedna od ćelijskih [[organela]] kod eukariotskih [[ćelija]]. On služi za proizvodnju sekreta, a ime je dobio po italijanskom istraživaču [[Camillo Golgi]]ju koji ga je otkrio [[1898]]. godine.



Verzija na dan 19 maj 2008 u 19:29

Golđijev aparat vidljiv kao grupa crnih polukrugova

Golđijev aparat je jedna od ćelijskih organela kod eukariotskih ćelija. On služi za proizvodnju sekreta, a ime je dobio po italijanskom istraživaču Camillo Golgiju koji ga je otkrio 1898. godine.

Osobine

Golđijev aparat se sastoji iz jedne ili više cisternih odvojenih membranama. Takav sistem membrani naziva se i diktiosom, Golđijevo tijelo ili Golđijevo polje. Ovo tijelo ispušta sekret od kojeg se izgrađuju membrane. U unutrašnjosti Golđijevog aparata nalaze se lanci oligo- i polisaharida koji su povezani proteinima. Golđijev aparat ima osobinu polariteta, tj. cisterne unutar njega mijenjaju strukturu i funkciju u zavisnosti od okolnosti. Oba pola aparata označavaju se kao cis i trans pol. Cis pol je konveksan, te je najbliži endoplazmatičnom retikulumu i jezgru ćelije. Trans pol je konkavan, te je usmjeren ka membrani plazme. Po pravilu na cis polu materija ulazi u Golđijev aparat te nakon obrade se ispušta na trans polu. Tokom diobe, Golđijev aparat se raspada u vesikule, koje se ravnomjerno raspoređuju u kćerke-ćelije i ponovo spajaju nakon formiranja novih ćelija.

Funkcije

Golđijev aparat vrši mnoge funkcije za preradu, sortiranje, čuvanje i koncentraciju materijala. Može se povući analogija između Golđijevog aparata i poštanskog ureda. (primanje paketa, sortiranje, te daljnje slanje). Po potrebi, putem Golđijevog aparata se mogu transportirati proteini u druge organele, ili štetne materije izbacivati preko ćelijske membrane van ćelije. Kod biljnih eukariotskih ćelija, Golđijev aparat predstavlja važnu organelu za izgradnju ćelijskog zida.

Izvori

  • Alberts, B. i dr.: Molecular Biology of the Cell, Garland Science, 4. izdanje, 2002. ISBN 0815340729
  • Campbell, N. i dr.: Biologie. 1. izdanje., Spektrum Akademischer Verlag 1997, Heidelberg, ISBN 3-8274-0032-5
  • Hua, Z., Graham TR.: The Golgi Apparatus u Eurekah Bioscience Collection - Cell Biology, Landes Bioscience 2005

Vidi također