Razlika između verzija stranice "Metrički sistem"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
No edit summary
mNo edit summary
Red 1: Red 1:
'''Metrični sistem''' ili '''metrički sistem''' je naziv za decimalni sistem mjerenja, koji se zvanično koristi u SI sistemu jerenja. Metrični sistem se razvio nakon pada francuske monarhije. Nacionalini savjet republike je 1795. poništio dotada vrijedne mjere koje su se u čitavoj [[Francuska|Francuskoj]] razlikovale. Stare mjere su zamijenjene jedinicama metričkog sistema.
'''Metrični sistem''' ili '''metrički sistem''' je naziv za decimalni sistem mjerenja, koji se zvanično koristi u SI sistemu mjerenja. Metrični sistem se razvio nakon pada francuske monarhije. Nacionalini savjet republike je 1795. poništio dotada vrijedne mjere koje su se u čitavoj [[Francuska|Francuskoj]] razlikovale. Stare mjere su zamijenjene jedinicama metričkog sistema.


== Jedinica dužine ==
== Jedinica dužine ==

Verzija na dan 5 juni 2008 u 22:43

Metrični sistem ili metrički sistem je naziv za decimalni sistem mjerenja, koji se zvanično koristi u SI sistemu mjerenja. Metrični sistem se razvio nakon pada francuske monarhije. Nacionalini savjet republike je 1795. poništio dotada vrijedne mjere koje su se u čitavoj Francuskoj razlikovale. Stare mjere su zamijenjene jedinicama metričkog sistema.

Jedinica dužine

Metar je definisan kao desetmilionski dio dužine razmaka između pola i ekvatora. Podjela metra podliježe decimalnom sistemu sa latinskim i grčkim prefiksima.

Jedinica mase

Kao jedinica mase je definisan gram. Jedan gram odgovara težini jednog kubnog cantimetra vode na temperaturi od 4°C, kada voda ima najveću gustoću (anomalija vode)

Jedinica zapremine

Kao jedinica zapremine je definisan jedan litar što odgovara 1000 kubičnih centimetara.

Historija

Poslije uvođenja metričnog sistema mjere, u Francuskoj je napravljen jedan štap dužine od jednog metra od spoja platine i iridijuma čije su kopije podijeljene po cijelom svijetu kao standard. Za standardiziranje težine je napravljen jedan cilindar od platine težine 1000g.

Na početku se francuzi nisu htjeli pomiriti sa novim jedinicama koje su se tek 1840. probile u čitavoj republici. U Velikoj Britaniji metrični sistem je uveden tek 1864. godine paralelno sa britanskim Imperial Units sistemom. 1866. metrični sistem je uveden i u SAD, a u Njemačku tek 1870/71.

Metrični sistem je prenešen na elektricitet, magnetizam, temperaturu itd. i od 1921 vrijedi kao Internationalni Sistem za mjeru (SI).