Razlika između verzija stranice "Radovan Karadžić"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
YurikBot (razgovor | doprinosi)
m Áîò Додаје: da
No edit summary
Red 29: Red 29:
* [http://www.interpol.int/public/Data/Wanted/Notices/Data/1995/47/1995_47747.asp Interpol nalog za hapšenje (engleski)]
* [http://www.interpol.int/public/Data/Wanted/Notices/Data/1995/47/1995_47747.asp Interpol nalog za hapšenje (engleski)]


[[Category:Ratni zločinci]]
[[Category:Optuženi za ratne zločine]]


{{Template:Wikicitat|Radovan Karadžić}}
{{Template:Wikicitat|Radovan Karadžić}}

Verzija na dan 23 mart 2006 u 02:16

Datoteka:Radovan karadzic.jpg
Radovan Karadžić

Radovan Karadžić, lider bosanskih srba, optuženik za ratne zločine, prijašnji bosansko-srpski političar crnogorskog porijekla i psihijatar, rođen je 19. juna 1945. godine u Petnjici, blizu Šavnika u Crnoj Gori.

Karadžić kao mladić dolazi u Sarajevo, kako bi započeo studij psihijatrije, tokom kojeg je i radio u bolnici Koševo.

1989. godine, učestvovao je u osnivanju Srpske demokratske stranke (SDS) u Bosni i Hercegovini. I sebi za cilj zacrtala predstavljanje srpskih nacionalnih interesa u Bosni i Hercegovini, kao i odvajanje od druga dva nacionalna korpusa u zemlji. Izbijanjem rata 1991.-1992. preuzima i ulogu vođe samoproglašene Republike Srpske, koja nastaje na etnički očišćenim područjima međunarodno priznate Bosne i Hercegovine.

Od 1995. godine potražuje ga Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju zbog optužbe za počinjene ratnie zločine na području BiH. Nalog za hapšenje koji je izdao Interpol navodi slijedeće optužbe: agresija, zločini protiv humanosti, života i zdravlja ljudi, genocid, grube povrede Ženevske konvencije iz 1949. godine, ubistava, uništavanje imovine i ljudskih dobara i kršenja pravila rata i običaja ratovanja. Radovan Karadžić je uz Ratka Mladića, svog zapovjednika vojnih snaga, najtraženiji ratni zločinac u cijelome svijetu, koji je optužen i za genocid nad nesrpskim civilnim stanovništvom Bosne i Hercegovine i za izdavanje naredbe za njihovo etničko čišćenje.

U njegovoj odbrani njegovi sljedbenici navode da nije ništa više kriv nego bilo koji drugi ratni političar. Njegova vještina izbjegavanja hapšenja već više od 10 godina ga je učinila lokalnim "herojem" među određenim brojem bosanskih srba. Također neke političke strukture u Srbiji ga slave kao heroja među kojima se najviše ističu Srpska radikalna stranka i tzv. Antihaški lobi.

U novembru 2004. vlasti Britanske vojne odbrane su zaključili da vojna akcija najvjerovatnije neće doprinijeti njegovom hapšenju i hapšenju drugih osumnječenih. Prema njihovom mišljenju povećavanje političkog pritiska na Balkanske vlasti su više vjerovatne da uspiju.

Citati

..."put kojim vodite Bosnu i Hercegovinu je ista ona autostrada pakla koju su uzeli Slovenija i Hrvatska. Nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao a Muslimane možda u nestanak. Muslimani se ne mogu odbraniti ako ovdje bude rat ...". (Iz Karadžićevog govora pred bosanskim parlamentom 4. marta 1992. godine).

Također pogledati

Vanjski linkovi