Razlika između verzija stranice "Veksilologija"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
CERabot (razgovor | doprinosi)
m Bot: Automatska zamjena teksta (-Slika: +Datoteka:)
m robot Mijenja: no:Vexillologi
Red 36: Red 36:
[[lt:Veksilologija]]
[[lt:Veksilologija]]
[[nl:Vexillologie]]
[[nl:Vexillologie]]
[[no:Veksillologi]]
[[no:Vexillologi]]
[[pl:Weksylologia]]
[[pl:Weksylologia]]
[[pt:Vexilologia]]
[[pt:Vexilologia]]

Verzija na dan 22 mart 2009 u 05:32

Zastava FIAV-a

Veksilologija, je nauka koja se bavi proučavanjem svih aspekata zastava i njihove upotrebe i spada u grupu pomoćnih nauka. Također se smatra i granom savremene primijenjene umjetnosti.

Termin veksilologija prvi je upotrijebio 1958. godine dr. Whitney Smith (SAD), autor mnogih knjiga i članaka vezani za tu temu. Riječ je sinteza latinske riječi vexillum i sufiksa -logija što znači "nauka o". Vexillum je označavalo poseban tip zastave kojeg su upotrebljvalji rimski legionari u klasničnoj eri Rimskog Carstva.

Veksilologija se prvobitno uzimala za dio heraldike, iako se i danas javljaju takvi zagovornici, a prema drugima smatrala se granom semiotike (nauka o znakovima). Njena funkcija formalno je definisana u Ustavu FIAV-a (Fédération internationale des associations vexillologiques - Međunarodna federacija veksiloloških asocijacija) kao "stvaranje i razvoj korpusa znanja o zastavama svih vrsta, njihovih formi i funkcija, te naučnih teorija i principa utemeljenih na tom znanju."

Osoba koja se bavi proučavanjem zastava naziva se veksilolog, a osoba koja se bavi dizajniranjem i crtanjem zastava veksilograf.

Vanjski linkovi