Razlika između verzija stranice "Valentin Inzko"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[nepregledana izmjena][nepregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmirA (razgovor | doprinosi)
mNo edit summary
VolkovBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: hr:Valentin Inzko
Red 44: Red 44:
[[de:Valentin Inzko]]
[[de:Valentin Inzko]]
[[en:Valentin Inzko]]
[[en:Valentin Inzko]]
[[hr:Valentin Inzko]]
[[pl:Valentin Inzko]]
[[pl:Valentin Inzko]]
[[sr:Валентин Инцко]]
[[sr:Валентин Инцко]]

Verzija na dan 24 april 2009 u 15:16

Valentin

Valentin Inzko je austrijski političar, rođen 1949. godine u Celovcu. Dana 23. februara 2009. godine predložen je da vrši funkciju Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu.

Biografija

Završio je slovensko-njemačku dvojezičnu osnovnu školu u Suetschachu u općini Feistritz im Rosental u Koruškoj. Gimnaziju na slovenačkom jeziku završio je 1967. godine u Celovcu, a od 1967-72. godine studira pravne nauke, srpskohrvatski i ruski jezik na Univerzitetu u Grazu. Iste godine promovira svoj doktorat, a od 1972-74. godine pohađa Akademiju za diplomatiju u Beču.

Od 1974-78. godine bio je šef ureda UNDP u Ulan Batoru u Mongoliji, te radio u Minstarstvu vanjskih poslova Austrije za Srednju, Istočnu i i Južnu Evropu. Od 1982-86. godine je kulturni ataše Austrije za Jugoslaviju u Beogradu. 1992. godine bio je vođa misije OSCE za Sandžak. Od 1990-96. godine je savjetnik za kulturu u austrijskoj ambasadi u Pragu.

Prvi je ambasador Austrije u Bosni i Hercegovini u vremenu od 1996-99. godine. Nakon toga radi ponovo u austrijskom ministarstvu vanjskih poslova, sve do 2005. godine, od kada je ambasador Austrije u Sloveniji. [1] Govori tečno slovenski, ruski i bosanski jezik. Oženjen je sa Bernardom Fink, argentinskom mezzosopranistkinjom slovenskog porijekla i sa njom ima dvoje djece.

Dobitnik je Časnoga znaka slobode Republike Slovenije za zasluge i osobni doprinos očuvanja slovenske nacionalne svijesti, te za boljitak položaja i ugleda slovenske manjine u Austrijskoj Koruškoj.

Visoki predstavnik za BiH

Za Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini zvanično je imenovan 13. marta 2009.[2]

Reference