Projektil (oružje)
1. R-36M interkontinentalni balistički projektil
2. FGM-148 Javelin protivtenkovska raketa
3. Harpun protivbrodski projektil
4. Prithvi anti-balistički projektil
5. BrahMos krstareći projektil
6. RIM-162 projektil zemlja-vazduh
Projektil ili raketno oružje je vrsta dalekometnog oružja na raketni pogon sposobno za let na sopstveni pogon uz pomoć pogonskog goriva, mlaznog motora ili raketnog motora.[1]
Historijski gledano, "projektil' se odnosio na svaki projektil koji je bačen, ispaljen ili izbačen prema meti; ova upotreba je i danas prepoznata sa bilo kojim nevođenim mlaznim ili raketnim oružjem koje se općenito opisuje kao raketna artiljerija. Zračne eksplozivne naprave bez pogona nazivaju se granatama ako ih ispaljuje artiljerija i bombama ako ih ispali iz aviona.[1]
Rakete se također općenito navode prema specifičnim ciljevima koje se nazivaju vođene rakete ili vođene rakete. Raketni sistemi obično imaju pet sistemskih komponenti: ciljanje, sistem za navođenje, sistem leta, motor i bojevu glavu. Rakete su prvenstveno klasifikovane u različite tipove na osnovu izvora ispaljivanja i cilja kao što su rakete zemlja-zemlja, vazduh-zemlja, zemlja-vazduh i vazduh-vazduh.


Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ a b "missile, n. and adj.". OED Online. Oxford: Oxford University Press. 2021. Pristupljeno 17. 3. 2021.
a. Predmet koji se pokreće (bilo ručno ili mehanički) kao oružje na metu
b. Vojska. Oružje na daljinu koje je samohodno i usmjerava se bilo daljinskim upravljačem ili automatski, tijekom dijela ili cijelog kursa.