Svjetsko prvenstvo u atletici 2005 – maraton (muškarci)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
SP u atletici 2005 – maraton (muškarci)
Datumi13. august
Takmičari94 iz 38 država
Pobjedničko vrijeme2:10:10
Osvajači medalja
Zlatna medalja    Maroko
Srebrna medalja    Tanzanija
Bronzana medalja    Japan
← 2003.
2007. →

Takmičenje u maratonu za muškarce na Svjetskom prvenstvu u atletici 2005. održano je 13. augusta na ulicama Helsinkija, dok je cilj bio na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju.

Rekordi[uredi | uredi izvor]

Aktualni rekordi u maratonu prije početka takmičenja prikazani su u tabeli.

Svjetski rekord  Paul Tergat (KEN) 2:04:55 28. 9. 2003. Berlin
Rekord prvenstava  Jaouad Gharib (MAR) 2:08:31 30. 8. 2003. SP 2003, Saint-Denis
Najbolji rezultat sezone  Martin Lel (KEN) 2:07:26 17. 4. 2005. London

Rezultati[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičar Vrijeme
1.  Jaouad Gharib (MAR) 2:10:10
2.  Christopher Isengwe (TAN) 2:10:21 (PB)
3.  Tsuyoshi Ogata (JAP) 2:11:16 (SB)
4.  Toshinari Takaoka (JAP) 2:11:53
5.  Samson Ramadhani (TAN) 2:12:08 (SB)
6.  Alex Malinga (UGA) 2:12:12 (NR)
7.  Paul Biwott (KEN) 2:12:39
8.  Julio Rey (ŠPA) 2:12:51
9.  Brian Sell (SAD) 2:13:27 (SB)
10.  Marilson Gomes dos Santos (BRA) 2:13:40 (SB)
11.  Robert Cheboror (KEN) 2:14:08 (SB)
12.  Dan Robinson (UK) 2:14:26 (SB)
13.  Gudisa Shentama (ETI) 2:15:13
14.  Wataru Okutani (JAP) 2:15:30
15.  Luc Krotwaar (HOL) 2:15:47 (SB)
16.  Rafał Wójcik (POLJ) 2:16:24
17.  Ottaviano Andriani (ITA) 2:16:29
18.  Luís Jesus (POR) 2:16:33 (SB)
19.  Ambesse Tolosa (ETI) 2:16:36
20.  Satoshi Irifune (JAP) 2:17:22
21.  Haile Satayin (IZR) 2:17:26 (SB)
22.  Clinton Verran (SAD) 2:17:42 (SB)
23.  Abdelkebir Lamachi (MAR) 2:17:53
24.  Luís Novo (POR) 2:18:36 (SB)
25.  Yared Asmerom (ERI) 2:18:46 (SB)
26.  Antoni Bernadó (AND) 2:19:06
27.  Scott Westcott (AUS) 2:19:18
28.  Scott Winton (NZL) 2:19:41
29.  Joseph Riri (KEN) 2:19:51
30.  José Manuel Martínez (ŠPA) 2:20:07
31.  Hailu Negussie (ETI) 2:20:25
32.  Ri Kyong-Chol (SJKOR) 2:20:35
33.  André Luiz Ramos (BRA) 2:21:06
34.  Juan Vargas (MEKS) 2:21:29
35.  Ruggero Pertile (ITA) 2:21:34
36.  Abdelhakim Bagy (FRA) 2:21:49 (SB)
37.  Wodage Zvadya (IZR) 2:21:57 (SB)
38.  Nelson Cruz (ZEL) 2:22:12 (NR)
39.  Francis Kirwa (FIN) 2:22:22
40.  Jason Lehmkuhle (SAD) 2:22:46 (SB)
41.  Claudir Rodrigues (BRA) 2:23:11 (SB)
42.  Pamenos Ballantyne (SV VIG) 2:23:18 (SB)
43.  Jonathan Wyatt (NZL) 2:23:19
44.  Huw Lobb (UK) 2:23:38
45.  Alberto Chaíça (POR) 2:23:42 (SB)
46.  Grigorij Andrejev (RUS) 2:23:50
47.  Asaf Bimro (IZR) 2:23:58
48.  Michitaka Hosokawa (JAP) 2:24:38
49.  Clodoaldo da Silva (BRA) 2:25:02
50.  Kamal Ziani (ŠPA) 2:25:06
51.  Peter Gilmore (SAD) 2:25:17
52.  Alfredo Arévalo (GVA) 2:25:37 (SB)
53.  Yrjö Pesonen (FIN) 2:25:39
54.  Je In-Mo (JKO) 2:26:39
55.  Ismaïl Sghyr (FRA) 2:27:07
56.  Oleg Bolhovjec (RUS) 2:27:08
57.  Cristian Villavicencio (NIK) 2:27:50
58.  Jeroen van Damme (HOL) 2:29:22
59.  Chad Johnson (SAD) 2:30:45
60.  Cho Keun-Hyung (JKO) 2:31:59
61.  Bat-Ochiryn Ser-Od (MNG) 2:36:31

Legenda

  • WRSvjetski rekord
  • OROlimpijski rekord
  • CRRekord prvenstava
  • WJRSvjetski juniorski rekord
  • AR – Kontinentalni rekord
  • NR – Nacionalni rekord
  • MR – Rekord mitinga
  • PB – Lični rekord
  • WL – Rezultat godine u svijetu
  • SB – Lični rezultat sezone
  • Q – Automatski kvalificiran(a)
  • q – Kvalificiran(a) po plasmanu
  • NM – Bez rezultata
  • DNF – Nije završio/-la
  • DNS – Nije startao/-la
  • DSQ – Diskvalificiran(a)


Odustali[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičar
-  Ahmed Jumaa Jaber (KAT)
-  António Sousa (POR)
-  Aman Majid Awadh (KAT)
-  Saïd Belhout (ALŽ)
-  David Ramard (FRA)
-  Wilson Onsare (KEN)
-  José Ríos (ŠPA)
-  Stefano Baldini (ITA)
-  Vanderlei de Lima (BRA)
-  Anuradha Cooray (ŠRI)
-  Collin Khoza (JAR)
-  Khalid El Boumlili (MAR)
-  Al Mustafa Riyadh (BAH)
-  Getuli Bayo (TAN)
-  Abderrahime Bouramdane (MAR)
-  Dmitrij Burmakin (RUS)
-  Gashaw Melese (ETI)
-  Tsotang Simon Maine (LES)
-  Tuomo Lehtinen (FIN)
-  Migidio Bourifa (ITA)
-  Jimmy Muindi (KEN)
-  Alberico di Cecco (ITA)
-  Kim Yi-Yong (JKO)
-  Janne Holmén (FIN)
-  José Amado García (GVA)
-  Shadrack Hoff (JAR)
-  Gert Thys (JAR)
-  Zepherinus Joseph (SV LUC)
-  Hendrick Ramaala (JAR)
-  Makhosonke Fika (JAR)
-  Ahmed Ezzobayry (FRA)
-  Jean-Paul Gahimbaré (BUR)
-  Zebedayo Bayo (TAN)

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]