Svjetsko prvenstvo u atletici 2005 - 3000 m s preprekama (žene)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Jump to navigation Jump to search
SP u atletici 2005 – 3000 m s preprekama (žene)
Datumi 6. i 8. august
Takmičari 35
Pobjedničko vrijeme 9:18.24
Osvajači medalja
Zlatna medalja   Uganda
Srebrna medalja   Rusija
Bronzana medalja   Kenija
2007. →
Discipline na
SP u atletici 2005.
Athletics pictogram.svg
Staza
100 m   muškarci   žene
200 m muškarci žene
400 m muškarci žene
800 m muškarci žene
1500 m muškarci žene
5000 m muškarci žene
10.000 m muškarci žene
100 m prepone žene
110 m prepone muškarci
400 m prepone muškarci žene
3000 m
prepreke
muškarci žene
4×100 m muškarci žene
4×400 m muškarci žene
Cesta
Maraton muškarci žene
Hodanje 20 km muškarci žene
Hodanje 50 km muškarci
Tehničke discipline
Dalj muškarci žene
Troskok muškarci žene
Vis muškarci žene
Motka muškarci žene
Kugla muškarci žene
Disk muškarci žene
Koplje muškarci žene
Kladivo muškarci žene
Višeboji
Sedmoboj žene
Desetoboj muškarci

Takmičenja na 3000 m s preprekama za žene na Svjetskom prvenstvu u atletici 2005. održana su 6. i 8. augusta na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju. Ovo je bio prvi put da se žene takmiče u ovoj disciplini na svjetskim prvenstvima.

Rekordi[uredi | uredi izvor]

Aktualni svjetski rekord u ovoj disciplini prije početka takmičenja prikazan je ispod.

Svjetski rekord  Gulnara Samitova (RUS) 9:01.59 Heraklion 3. 9. 2004.

Budući da se žene nisu prije takmičile u ovoj disciplini, nije postojao ni rekord svjetskih prvenstava.

Osvajačice medalja[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičarka Vrijeme
Zlatna medalja  Docus Inzikuru (UGA) 9:18.24
Srebrna medalja  Jekaterina Volkova (RUS) 9:20.49
Bronzana medalja  Jeruto Kiptum (KEN) 9:26.95

Skraćenice[uredi | uredi izvor]

K automatski kvalificirana
k kvalificirana po plasmanu
RP rekord svjetskih prvenstava
KR kontinentalni rekord
NR nacionalni rekord
LR lični rekord
NRS najbolji rezultat sezone

Kvalifikacije[uredi | uredi izvor]

Grupa 1[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičarka Vrijeme Napomena
1.  Jelena Zadorožna (RUS) 9:32.96 RP
2.  Korene Hinds (JAM) 9:36.76
3.  Salome Chepchumba (KEN) 9:39.27
4.  Minori Hayakari (JAP) 9:41.21 KR
5.  Bouchra Chaâbi (MAR) 9:41.82 NRS
6.  Lisa Galaviz (SAD) 9:47.45
7.  Lívia Tóth (MAĐ) 9:51.03
8.  Stephanie de Croock (BEL) 9:54.78
9.  Roisin McGettigan (IRS) 9:56.31
10.  Clarisse Cruz (POR) 10:06.96
11.  Andrea Mayr (AUT) 10:07.61
12.  Miranda Boonstra (HOL) 10:09.91

Grupa 2[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičarka Vrijeme Napomena
1.  Wioletta Janowska (POLJ) 9:35.66
2.  Mardrea Hyman (JAM) 9:38.75
3.  Carrie Messner (SAD) 9:39.68 LR
4.  Jackline Chemwok (KEN) 9:47.37
5.  Rasa Troup (LIT) 9:47.47 NR
6.  Élodie Olivarès (FRA) 9:49.28
7.  Ida Nilsson (ŠVE) 9:56.17
8.  Natalija Izmodenova (RUS) 10:01.97
9.  Rosa Morató (ŠPA) 10:07.09
10.  Fatiha Bahi Azzouhoum (ALŽ) 10:07.39
11.  Dobrinka Šalamanova (BUG) 10:07.75
 Anni Tuimala (FIN) NZ

Grupa 3[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičarka Vrijeme Napomena
1.  Docus Inzikuru (UGA) 9:27.85 RP
2.  Jeruto Kiptum (KEN) 9:29.21 NR
3.  Jekaterina Volkova (RUS) 9:29.88 LR
4.  Cristina Casandra (RUM) 9:37.19
5.  Yamina Bouchaouante (FRA) 9:42.18 LR
6.  Elizabeth Jackson (SAD) 9:45.24
7.  Inês Monteiro (POR) 9:47.19
8.  Habiba Ghribi (TUN) 9:51.49 NR
9.  Türkan Bozkurt (TUR) 9:56.61
10.  Valentina Gorpinič (UKR) 9:59.29
11.  Jo Ankier (UK) 10:12.50

Finale[uredi | uredi izvor]

Plasman Takmičarka Vrijeme Napomena
Zlatna medalja  Docus Inzikuru (UGA) 9:18.24 RP
Srebrna medalja  Jekaterina Volkova (RUS) 9:20.49 LR
Bronzana medalja  Jeruto Kiptum (KEN) 9:26.95 NR
4.  Korene Hinds (JAM) 9:33.30 NR
5.  Salome Chepchumba (KEN) 9:37.39
6.  Jelena Zadorožna (RUS) 9:37.91
7.  Cristina Casandra (RUM) 9:39.52
8.  Mardrea Hyman (JAM) 9:39.66
9.  Elizabeth Jackson (SAD) 9:46.72
10.  Bouchra Chaâbi (MAR) 9:47.62
11.  Yamina Bouchaouante (FRA) 9:48.48
12.  Minori Hayakari (JAP) 9:48.97
13.  Inês Monteiro (POR) 9:50.35
14.  Wioletta Janowska (POLJ) 10:00.03
15.  Carrie Messner (SAD) 10:11.20

Vanjski linkovi[uredi | uredi izvor]