Idi na sadržaj

The Works (Queen)

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
(Preusmjereno sa The Works (album, Queen))
The Works
Album Queen
Objavljen27. februar 1984. Ujedinjeno Kraljevstvo
28. februar 1984. Sjedinjene Američke Države
Snimljenavgust 1983. - januar 1984.
Record Plant
Music Land, München, Njemačka
ŽanrRock
IzdavačTrident studio
De Lane Lea Studios
Producent(i)Roy Thomas Baker, John Anthony, Queen
Hronologija albuma Queen
Hot Space
(1982)
The Works
(1984)
A Kind of Magic
(1986)

The Works je 11. studijski album britanske rock grupe Queen izdan 27. februara 1984. godine. Na albumu se nalazi mega hit Radio Ga Ga koji je napisao Roger Taylor. Po prvi puta su sve pjesme s albuma izdane i kao siglovi. Na B strani Man On The Prowl nalazi se pjesma Thank God It’s Christmas koja nije objavljena na albumu. Album je proveo 48 sedmica na top-listi albuma u UK i dostigao poziciju broj 2,[1] dok je na holandskoj dostigao prvo mjesto.[2] Procjenjuje se da je album prodan u 12 miliona kopija širom svijeta.

Popis pjesama

[uredi | uredi izvor]

Strana A

  1. "Radio Ga Ga" (Taylor) - 5:44
  2. "Tear It Up" (May) - 3:28
  3. "It's a Hard Life" (Mercury) - 4:08
  4. "Man on the Prowl" (Mercury) - 3:28

Strana B

  1. "Machines (or 'Back To Humans')" (Deacon) - 3:20
  2. "I Want to Break Free" (Deacon) - 3:20
  3. "Keep Passing The Open Windows" (Mercury) - 5:21
  4. "Hammer to Fall" (May) - 4:28
  5. "Is This The World We Created" (Mercury - May) - 2:13

Bonus izdanje na CD izdanju "Hollywood recordsa" (1991.)

  1. "I Go Crazy" (May) (Original s "B" strane) – 3:42
  2. "Radio Ga Ga (Extended Verzija)" (Taylor) – 6:50
  3. "I Want to Break Free (Extended Miks)" (Deacon) – 7:19

Pjesme

[uredi | uredi izvor]
  1. Radio Ga Ga (Taylor) - Objavljena je kao singl 23. januara 1984. godine i dostigla je 2. mjesto na UK, odnosno 16. mjesto na američkoj top-listi singlova. Na "B" strani objavljena je "I Go Crazy" koja se nije našla na albumu. Taylor je pjesmu prvobitno nazvao "Radio Ca Ca", ali "ca ca" (odnosno kaka) je na mnogim jezicima vulgarna riječ pa je zbog toga promijenio naziv u "Ga Ga". Pjesma je izvedena na koncertu "Live Aid" 1985. godine i postala popularna zahvaljujući gledaocima koji su pljeskali dlanovima u ritmu refrena. Na Freddie Mercury Tribute Koncertu izveo ju je Paul Young. Taylor, May i Phil Collins (na bubnjevima) su je izveli 2002. godine na koncertu "Party at the Palace" povodom zlatnog jubileja kraljice Elizabete II. "Queen + Paul Rodgers" su je izvodili na turneji 2005. / 2006. U spotu se pojavljuju scene iz filma Metropolis, kao i obožavaoci grupe koji izvode poznato "pljeskanje dlanovima". Pjesma je objavljena na kompilaciji "Greatest Hits II" iz 1991.
  2. Tear It Up (May) - Objavljena 10. septembra 1984. godine. Na "B" strani singla “Hammer to Fall”. Pjesmu je napisao Brian May koji ju je i otpjevao, ali ta verzija nije objavljena na albumu, nego je objavljena ona na kojoj pjeva Freddie Mercury.
  3. It’s A Hard Life (Mercury) - Pjesma je objavljena kao singl 16. jula 1984. godine. Pjesmu je napisao Mercury inspirisan operom Ruggiera Leoncavalla "Vesti la giubba". U spotu se članovi grupe pojavljuje obučeni u opernim kostimima. Roger Taylor je kasnije izjavio kako je to bio najgori muzički spot grupe Queen.
  4. Man On The Prowl (Mercury) - Pjesmu je napisao Mercury u rockabilly stilu, poput pjesme "Crazy Little Thing Called Love" objavljene 1979. godine na albumu "The Game".
  5. Machines (or Back To Humans) (Taylor - May) - Objavljena je 22. aprila 1984. godine na "B" strani singla "I Want to Break Free". Pjesma je napisana kao duet Mercuryjevog prirodnog glasa i miksanog Taylorovog glasa, koji zvuči kao robot.
  6. I Want To Break Free (Deacon) - Objavljena kao singl 22. 1984. godine. Pjesma je dostigla je 3. mjesto na UK top-listi singlova. Postala popularna zahvaljujući kontraverznom muzičkom spotu u kojem su članovi grupe obučeni u žensku odjeću. Spot je zapravo parodija na TV sapunicu "Coronation Street". Za potrebe snimanja spota Freddie Mercury je obrijao svoje brkove kako bi "postao" ruski baletni plesač Vaslav Nijinsky. Zanimljivo, u dijelu spota koji prikazuje parodiju, Mercury je obučen u žensku odjeću, ali nosi brkove. U Americi je spot do 1991. godine bio zabranjen na TV stanici MTV. Na Freddie Mercury Tribute Koncertu 1992. godine izvela ju je Lisa Stansfield.
  7. Keep Passing The Open Windows (Mercury) - Mercury je pjesmu napisao 1983. godine za potrebe ekranizacije novele Johna Irvinga "The Hotel New Hampshire".
  8. Hammer To Fall (May) - Objavljena je kao singl 10. septembra1984. godine. Queen je pjesmu izveo na koncertu "Live Aid" 1985. godine. Spot je snimljen tokom nastupa grupe u Bruxellesu, Belgija. Pjesmu su kao baladu izveli "Queen + Paul Rodgers".
  9. Is This The World We Created (Mercury - May) - Objavljena je 16. jula 1984. godine na "B" strani singla "It's a Hard Life". Pjesmu su napisali Freddie Mercury i Brian May u Münchenu, Njemačka nakon što su vidjeli vijesti na TV-u. Pjesmu su često izvodili uživo.

Reference

[uredi | uredi izvor]

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]