Idi na sadržaj

Wallis i Futuna

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Položaj francuskog prekomorskog kolektiviteta Wallis i Futuna

Wallis i Futuna, službeno Teritorija ostrva Wallis i Futuna (francuski: Wallis et Futuna ili: Territoire des îles Wallis et Futuna,[1] Fakauvea i Fakafutuna: Uvea mo Futuna), ostrvska je teritorija Francuske u Polineziji (ali nije dio Francuske Polinezije, pa čak ni ne graniči s njom). Smještena je u južnom Pacifiku između Tuvalu na sjeverozapadu, Rotumee (Fiji) na zapadu, glavnog dijela Fidžija na jugozapadu, Tonge na jugoistoku, Samoe na istoku, Tokelaua (teritorija pridružena Novom Zelandu) na sjeveroistoku i dalje na sjeveru ostrva Phoenix (Kiribati).

Površina kopnenog dijela iznosi 264 km2 s približno 15.000 stanovnika. Mata-Utu je glavni i najveći grad. Teritorija se sastoji od tri glavna vulkanska tropska ostrva i mnoštva malih ostrva. Podijeljena je na dvije ostrvske grupe koje su na rastojanju od 260 km: ostrva Wallis (Uvea) na sjeveroistoku i ostrva Hoorn (Futuna) na jugozapadu, uključujući i nadleštvo nad pretežno nenastanjenim ostrvom Alofi.

Godine 2003. Wallis i Futuna postali su francuski prekomorski kolektivitet. Između 1961. i 2003. imali su status francuske prekomorske teritorije.

Grb i zastava

[uredi | uredi izvor]
Grb Wallisa i Futune

Grb Wallisa i Futune jest štit crvene boje na kojem je u gornjem lijevom uglu zastava Francuske, a u donjem desnom crveni krst sv. Andrije na bijeloj podlozi.

Zastava Wallisa i Futune

Zastava Wallisa i Futune (nezvanična) crvene je boje. U gornjem lijevom uglu je zastava Francuske, a na desnoj strani crveni krst sv. Andrije na bijeloj podlozi.

Zvanična zastava na ostrvima je zastava Francuske.

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Wallis and Futuna | French overseas collectivity, Pacific Ocean". Pristupljeno 25. 9. 2016.