Wikipedia:Wikipedia voli ramazan 2025.

Wiki voli Ramazan 2025. godišnje je međunarodno takmičenje koje organizuje Wikimedija zajednica za dokumentovanje i dijeljenje islamskih kultura i historije iz različitih regija svijeta. Takmičenje poziva učesnike da doprinesu pisanju i poboljšanju članaka na Wikipediji koji se odnose na islamsku kulturu i historiju tokom Ramazana. Ova inicijativa stavlja poseban naglasak na poboljšanje sadržaja Wikipedije o islamskim temama na različitim jezicima, osiguravajući raznoliku i inkluzivnu zastupljenost. Svake godine zajednica bira novu temu koja ističe kulturno bogate i vizuelno privlačne teme, podstičući dublje istraživanje islamske tradicije i naslijeđa. Ovi doprinosi se proširuju i na druge web stranice projekta Wikimedia fondacije.
Trajanje
[uredi izvor]25. februar 2025 0:01 – 15. april 2025. 23:59
Opseg tema
[uredi izvor]Saradnici se ohrabruju da se fokusiraju na sljedeće teme:
- Vjerske prakse: Članci o postu, namazu, zekatu i proslavama Ramazanskog bajrama.
- Historija Ramazana: Historijski nastanak i razvoj Ramazana tokom vremena.
- Kulturni aspekti: Kako se ramazan obilježava u različitim zemljama i zajednicama, uključujući kulturne tradicije kao što su iftar i sehur .
- Značajne ličnosti: Doprinosi ključnih islamskih učenjaka, vjerskih vođa i značajnih ličnosti vezanih za Ramazan.
- Ramazan i umjetnost: Poezija, muzika i književnost inspirisana Ramazanom i kako je Ramazan utjecao na kulturnu proizvodnju.
- Hrana i tradicija: članci o tradicionalnoj ramazanskoj hrani, receptima za iftar i suhor i kulinarskim običajima u različitim kulturama.
- Članci izvan ovog opsega mogu biti prihvaćeni sve dok doprinose širem razumijevanju Ramazana.
Prijave trebaju pokrivati temu na sveobuhvatan način. Članci bi trebali ići dalje od osnovnih definicija i pružiti pronicljive i detaljne informacije. Najmanje 400 riječi čistog novog sadržaja je potrebno za novostvoreni članak, a najmanje 300 riječi čistog novog sadržaja je potrebno za poboljšani članak, podnesci moraju pokazati nivo posvećenosti i detalja da bi bili podobni. Kvalitet, detaljnost, istraživanje i sveobuhvatnost su važniji od dužine članka. Stub članci se neće uzeti u obzir.
Pravila
[uredi izvor]- Prošireni ili novi članak treba imati najmanje dodatnih 3500 bajtova
- Članak ne smije biti mašinski preveden
- Članak treba proširiti ili napraviti između 25. februara i 15. aprila
- Članak ne smije biti siroče
- Članak treba da bude u okviru teme
- Članak ne smije kršiti autorska prava ili imati probleme sa značajnošću i članak bi trebao imati odgovarajuće reference prema pravilima Wikipedije.
- Članak mora biti adekvatno referenciran i citati: Svaki članak treba da sadrži odgovarajuće reference i citate u skladu sa pravilima Wikipedije, osiguravajući pouzdanost i kredibilitet predstavljenih informacija.
Nagrade
[uredi izvor]Nagrade za najbolje saradnike na globalnom nivou:
- 1. nagrada: –
- 2. nagrada: –
- 3. nagrada: –
Utješna nagrada za najboljih 10: –
Posebne nagrade
- Najbolji saradnik iz svake zajednice
- Najbolji novajlija