Zastave kantona Federacije Bosne i Hercegovine
Ovo je spisak zastava kantona Federacije Bosne i Hercegovine.
Unsko-sanski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Unsko-sanskog kantona je trobojnica prema bojama iz grba, sada s prugama jednake širine i plavom na vrhu. Grb je pomaknut prema koplju zbog bolje vidljivosti na vihorećoj zastavi.
Posavski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Posavskog kantona je crveno-bijelo-zelena vodoravna trobojnica traka nejednakih širina (42:42:16). Grb je smješten u sredinu zastave. Crvena predstavlja Hrvate, zelena Bošnjake, a bijela mir među njima. U grbu se koriste šahovnica, kao simbol hrvatskog naroda, 2 zlatna ljiljana kao simbol bošnjačkog naroda i u donjem rubu simbol rijeke Save.
Tuzlanski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Tuzlanskog kantona prikazuje plavo nebo sa zvijezdama iznad zelenog, crnog i bijelog zakrivljenog polja koji predstavljaju vegetaciju te rudno bogatstvo kraja, ugalj i so.
Zeničko-dobojski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Zeničko-dobojskog kantona je trobojna, zeleno-bijelo-crvena, s bijelom trakom dvostruke širine i s grbom u njoj koji dotiče ostale dvije trake. Grb je u plavom polju zlatna kruna dinastije Kotromanići iznad deset bijelih šestokrakih zvijezda poredanih u krug.
Bosansko-podrinjski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Bosansko-podrinjskog kantona je plavo-žuta okomito podijeljena dvobojnica s grbom u sredini. Grb je štit po obliku po srednjovjekovnoj bosanskoj tradiciji, okomito raskoljen u žutom s tri plavim obrubljene peterokrake zvijezde, te u plavom zlatni ljiljan iznad pet žutih valovitih linija.
Srednjobosanski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Srednjobosanskog kantona je crveno-bijelo-zelena vodoravna trobojnica s bijelom prugom dvostruko širom od obje druge pojedinačno i s grbom u sredini. Grb je vodoravno razdijeljen srebrnim prikazom planina Vranice i Vlašića s tri valovite prave niti ispod, zaglavlje je raskoljeno lijevo u crveno i srebrno s tri šesterokrake zvijezde u liniji, srebrnom u crvenom polju i dvije plave u bijelom, podnžje je raskoljeno desno u srebrno i zeleno s maslinovom grančicom preko oba plavom u srebrnom polju i srebrnom u zelenom.
Hercegovačko-neretvanski kanton[uredi | uredi izvor]
Zastava Hercegovačko-neretvanskog kantona je vodoravno podjeljena u pet pruga: crveno-bijelo-plavo-bijelo-zeleno sa grbom kantona u sredini. Crveno-bijelo-zelene pruge odnose se na Federaciju Bosne i Hercegovine i na bošnjačko-hrvatsku većinu, a plava pruga predstavlja rijeku Neretvu. Deveterokraka zvijezda označava devet općina u kantonu.
Zapadnohercegovački kanton[uredi | uredi izvor]
![]() | Ovaj odlomak potrebno je proširiti. |
Kanton Sarajevo[uredi | uredi izvor]
Zastava Kantona Sarajevo usvojena je 1999. godine. Grb je vertikalno razdijeljen na bordo crvenu (lijevo) i tamnoplavu (desno) polovinu, s devet osmerokrakih zlatnih zvijezda koje predstavljaju devet općina u Kantonu, te centralnog dijela koji je sastavljen od rozete sa Sarajevske katedrale i zvekira sa Svrzine kuće. Zastava Kantona Sarajevo je bijela površina s grbom u sredini. Okomita zastava je također propisana.
Po članu 3, Zakona o grbu i zastavi Kantona Sarajevo, Zastava Kantona Sarajevo je pravougaona, horizontalna ili vertikalna. Boja zastave je bijela. Proporcije zastave su 5:3. Položaj grba na zastavi je centriran.[1]
Kanton 10[uredi | uredi izvor]
Kanton 10 prihvatio je zastavu posve jednaku zastavi Hrvatske Republike Herceg-Bosne, iako ta zastava predstavlja samo jedan narod kantona. Zastava Herceg-Bosne zapravo je varijacija hrvatske zastave. Razlikuje se samo u grbu, koji je opet samo varijacija hrvatskog grba, na malo drugačijem štitu i sa zlatnim tropletom u vrhu.
Odlukom Ustavnog suda Federacije od 20. novembra 1997. i 19. februara 1998. proglašena je neustavnom i poništena. Ustavni sud presudio je protiv takvog rješenja, zajedno s odlukom o neustavnosti imena kantona (Hercegbosanska županija), budući da nijedan njegov dio ne uključuje područje Hercegovine. Novo ime i simboli su propisani da se usvoje, ali, naprotiv, kantonalne vlasti i dalje forsiraju korištenje starih, neustavnih simbola.