Benjamin Britten

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Benjamin Britten
Rođenje
Edward Benjamin Britten

22. novembar 1913
Smrt4. decembar 1976
Značajna djela
Peter Grimes
Otmica Lukrecije
San ivanjske noći
Mladićev vodič kroz orkestar
NagradeGrammy (1963.)
Sonning nadraga (1968.)

Edward Benjamin Britten, baron Britten od Aldeburgha (22. novembar 1913 - 4. decembar 1976) bio je britanski kompozitor i pijanist.

Najznačajnija je ličnost savremene britanske muzike. Među osnivačima je Engleske operne grupe i muzičkog festivala u Aldeburghu. Njegova muzika puna je dramatike i vokalnih linija koje stvaraju određene ugođaje, posebno lirske. Komponovao je opere, koncerte i pjesme uz orkestar i klavir.

Biografija[uredi | uredi izvor]

Počeci[uredi | uredi izvor]

Edward Benjamin Britten rođen je 22. novembra 1913. u mjestu Lowestoft. Muzikom se počeo baviti vrlo rano. Svoju prvu kompoziciju napisao je sa samo pet godina. Časove klavira držao mu je H. Samuels, a harmoniju i kontrapunkt ga je podučavao Frank Bridge. Između 1930. i 1933. nastavio je sa studij klavira i komponovanja u Londonu. Njegove prve kompozicije, nastale baš u ovom periodu, su Simfonietta za komorni orkestar op. I (1932. godine) i ciklus varijacija Dječak je rođen (1933. godine).

Godine 1936. započinje njegova saradnja sa pjesnikom Wystanom Hughom Audenom sa kojim piše muziku za nekoliko dokumentarnih filmova, među kojima je najimpresivnija bila ona za film Noćna pošta.

Za orkestar Boyd Neela piše varijacije na temu Franka Bridgea, koje se prvi put izvode 1937. u Salzburgu i odmah privlače pažnju evropskih muzičkih krugova. Te varijacije, inačen napisane za orkestar, parodiraju uobičajene forme (marš, bečki valcer, romansa, ...). Kompozicija Balada heroja, napisana prema pjesmama W. H. Audena i R. Swindlera, posvećena je britanskim trupama poginulim u Španskom građanskom ratu.

Život u Sjedinjenim Američkim Državama[uredi | uredi izvor]

Od 1939. do 1942. godine, Britten boravi u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje piše koncert za violinu i Les Illuminations, najznačajnije njegovo djelo iz tog perioda. U Sjedinjenim Američkim Državama, Britten komponuje i Simfonia da Requiem, te sedam soneta prema tekstu Michelangela.

Povratak u Ujedinjeno Kraljevstvo[uredi | uredi izvor]

Po povratku u Ujedinjeno Kraljevtsvo, Britten sklada serenade za tenore, rog i gudački orkestar (1943. godine), a zatim svoju prvu operu Peter Grimes (1945. godine). Mladićev vodič kroz orkestar (1945. godine) je kompozicija napisana za dokumentarni film namijenjen mladima. U njoj se prikazuju pojedini instrumenti i instrumentalne grupe simfonijskog orkestra.

Britten vremenom sve više komponuje za glazbenu scenu, a ponajviše za tenora Petera Pearsa, s kojim često odlazi i na turneje u inozemstvo. Kasnije se saznalo da su Britten i Pears bili u romantičnoj vezi. Britten i Pears su 1948. godine osnovali festival u Aldeburghu.

Britten je odbio vitešku titulu Sir, ali je prihvatio nenasljednu titulu baron Britten od Aldeburgha.

Edward Benjamin Britten umro je 4. decembra 1976. godine u mjestu Aldeburgh u 63. godini života.

Djela[uredi | uredi izvor]