Idi na sadržaj

Firewatch

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Firewatch
Razvijač(i)Campo Santo
Izdavač(i)Panic
Režiser(i)Jake Rodkin
Dizajner(i)
  • Nels Anderson
  • James Benson
Programer(i)
  • Will Armstrong
  • Paolo Surricchio
  • Patrick Ewing
  • Ben Burbank
Umjetnik
PisacSean Vanaman
Kompozitor(i)Chris Remo
PogonUnity
Platforma
Datum(i) objave9. februara 2016.
Žanravanturistički
Režim(i)single-player

Firewatch je videoigra avanturističkog žanra prikazana kamerom u prvom licu. Razvio ju je studio Campo Santo, a objavila kompanija Panic. Dostupna je za Microsoft Windows, OS X, Linux i PlayStation 4. Debitantna je igra za obje kompanije. Prati priču protupožarnog osmatrača nakon požara u Yellowstoneu 1988.

Doživljaj igre

[uredi | uredi izvor]

Radnja Firewatcha odvija se u divljini Wyominga 1989.[1] Igrač kontrolira Henrya (Rich Sommer), protupožarnog osmatrača kome je dodijeljena osmatračnica u američkoj nacionalnoj šumi "Shoshone".[2] Istražujući okolno područje, Henry otkriva razne tragove o čudnovatim dešavanjima poput pretresa osmatračnice za vrijeme rutinske ophodnje i povremeno ukazivanje sjenovitog lika koji igrača posmatra iz daleka.[3] Henry jedino može komunicirati uz pomoć voki-tokija koji ga povezuje s Delilahom (Cissy Jones).[4] Kad igrač otkrije nove predmete ili okruženja s kojima može vršiti neku vrstu interakcije, tad o tome može obavijestiti Delilahu; igrač dobija nekoliko dijaloških mogućnosti koje može odabrati pri razgovoru s Delilahom ili se može suzdržati i ne odgovarati na njena pitanja. Igračevi odabiri utjecat će na ton njegovog odnosa s Delilahom. Kako priča bude odmicala, igraču će biti otključana nova područja koja može istraživati. Igra također sadrži smjenu dana i noći, ali se ona događa jedino ako igrač uspješno završi sve zadane ciljeve u određenom razdoblju.[5]

Radnja

[uredi | uredi izvor]

Igra započinje nizom tekstualnih upita kojima igrač odabira kako će njegova veza s djevojkom Juliom napredovati. Igraču se također kratko daje mogućnost da šeta do svog posla. Sama tekstualna priča započinje 1975. kad igrač upoznaje Juliu, te traje sve dok se ne dozna da Julia boluje od rane faze Alzheimerove bolesti. Nakon što njeni roditelji saznaju da bolest negativno utječe na njenu vezu s Henryjem, igrač može odabrati hoće li o Juliji brinuti njeni roditelji ili će je smjestiti u starački dom. Uvodni dio igre završava se 1988. kad igrač pronalazi posao preko oglasa u novinama.

Snimak ekrana videoigre; prikazuje se način interakcije

Na prvom danu na poslu, Henry primijeti da neko pali vatromet blizu jezera, te mu se Delilah javlja preko voki-tokija i govori da ode upozoriti onoga ko to radi. Henry u jezeru pronalazi dvije pijane tinejdžerke kako se kupaju gole. Bez obzira na igračev odabir, djevojke bježe preko jezera i vrijeđaju Henryja jer misle da ih je "uhodio". Na povratku ka osmatračnici, pronalazi zaključanu špilju. Delilah mu govori da za nju već duže vrijeme nema ključa. Kad se približi osmatračnici, sjenoviti lik obasjava ga svjetlošću i brže-bolje nestaje. Kad Henry napokon stigne do osmatračnice, vidi da je pretresena.

Idućeg dana, nakon što Delilah Henryju govori da ne može koristiti telefon da nekoga obavijesti o pretresenoj osmatračnici, nakon istraživanja, Henry saznaje da su tinejdžerke namjerno presjekle telefonsku žicu i ostavile mu poruku da "ide k vragu". Nakon što Henry pronađe njihov privremeni logor ne bi li ih preplašio, ispostavlja se da je prazan, a blizu šatora nalazi se poruka u kojoj djevojke krive Henryja za sve što im se desilo, uključujući za krađu njihovih stvari.

Za nekoliko sedmica, sve se vraća u normalu; Delilah i Henry se zbližuju, te mu ona priznaje da od svih osmatrača s kojim je ranije radila, najviše priča s njim. Igrač može odabrati da joj detaljno ispriča o svom braku. Henry pronalazi stari ruksak na kojem piše da pripada Brianu. Delilah mu govori da su Brian i njegov otac, Ned, bili osmatrači. Ned je bio teška pijanica dok mu je sin obožavao naučno fantastične novele i RPG videoigre. Delilahi je Brian bio drag toliko da je za njega i lagala jer je bilo protiv pravila da zaposleni (u ovom slučaju Ned) dovode svoju djecu u osmatračnice. Njih dvojica iznenadno su nestali sredinom ljeta i nikako se nisu vratili. Henryju i Delilahi krene po zlu kad saznaju da su roditelji prijavili nestanak dvije tinejdžerke. Strahujući da će morati pod istragu, Delilah falsificira izvještaje i navodi da tinejdžerke uopće nisu vidjeli.

Idućeg dana, Henry odlazi do jezera kako bi pecao i tamo pronalazi razne zabilješke poput transkripti njegovih razgovora s Delilahom. U blizini zabilješki pronalazi sličan voki-toki koji koriste on i Delilaha, kad ga nepoznati napadač onesvijesti. Kad dođe svijesti, bilješke i voki-toki već su nestali. Delilah i Henry ovo odlučuju istražiti smatrajući da, ko god da zabilježava njihove razgovore, zna da su lagali u izvještaju o tinejdžerkama. Henry se sjeća da je u zabilješkama pisalo nešto o obližnjoj livadi. Kad tamo stigne, cijelo područje je zatvoreno i okačena su upozorenja američke vlade. Uprkos ovome, Henry provaljuje na posjed i otkriva šator u kome se nalazi razna oprema za nadziranje. Također se nalaze brojni izvještaji s detaljima o Henryjevim i Delilahinim privatnim životima. Henry iz šatora uzima elektronički uređaj za praćenje.

Kratko raspravljaju o tome hoće li uništiti šator, ali na kraju odluče da neće. Međutim, nedugo nakon ovog razgovora dok se Henry već vraćao nazad ka osmatračnici, neko ipak odluči zapaliti šator. Kad se vrati u osmatračnicu, uređaj za praćenje počinje pištati i odvodi ga do ruksaka u kojem se nalazi ključ za pećinu za koju je Henry još nedavno pitao. Delilah ga upozorava da je vidjela nekog čovjeka u njegovoj osmatračnici dok je Henry pratio uređaj. Nakon što se vrati nazad u osmatračnicu, pronalazi kasetu na kojoj se nalazi snimka na kojoj Delilah i Henry raspravljaju o paljenju šatora, te je snimljen dio tako da izgleda da su oni krivi za taj požar.

Henry odlučuje istražiti špilju ali ga nepoznati čovjek zaključava unutra, te mora pronaći drugi izlaz što na posljetku i uspijeva. Na drugom izlazu pronalazi Brianovo tajno skrovište prepuno raznih papira, crteža zmajeva, dvoraca, vitezova i drugih stvari. Henry u skrovištu pronalazi opremu za penjanje, te se blizu nje nalazi poruka u kojoj piše da ju je Brian sakrio kako bi ga otac prestao prisiljavati da se nauči penjati.

Henry uzima opremu za penjanje i ponovo se upućuje u dio špilju u koji nije mogao ranije doći jer nije imao odgovarajuću opremu. Tamo otkrije nešto zapanjujuće: Brianovo zgužvano tijelu na dnu ogromne pećine. Shrvana novošću, Delilah sebe krivi za nesreću jer je prekršila pravila i dopustila Brianu da ostane s ocem.

Sljedećeg dana, zadana je naredba za evakuaciju jer se požar proširio i postao jako opasan. Baš kad Henry krene odlaziti ka evakuacijskom području, uređaj za praćenje počinje pištati. Henry ga prati i pronalazi još jednu kasetu na kojoj Ned govori da zna za Brianovu nesreću, ali se ne želi suočiti s posljedicama, te od dana nesreće živi u divljini. Henry u blizini pronalazi Nedovo tajno skrovište. Prepuno je ukradenim stvarima iz vladinog šatora, osmatračnica i logora dvije tinejdžerice (za koje Deliliah kaže da su ipak pronađene). Henry zaključuje da je Ned koristio opremu za praćenje da bi bio siguran da ga niko ne traži. Ned je također bio onaj ko je napisao transkripte razgovora kako bi uplašio Henryja nadajući se da neće pronaći Briana.

Henry sve ovo govori Delilahi koja ga odbija slušati govoreći da je Ned ubio svog sina. Po nju dolazi spasilački helikopter, te je Henry moli da ga sačeka kako bi se konačno lično mogli upoznati. Međutim, kad Henry stigne do njene osmatračnice gdje se ujedno nalazi evakuacijsko područje, ona nije tu. Po posljednji put razgovaraju na radiju. Govori mu da ne može ostati u "sjenkama mrtvog dječaka" govoreći da se nikad neće vratiti. Kad joj Henry govori da se lično upoznaju, govori mu da se vrati ženi.

Razvoj

[uredi | uredi izvor]

Ovo je debitantska igra studija Campo Santo, koga su u San Francisku osnovali Jake Rodkin i Sean Vanaman (ujedno i kreativni direktori videoigre The Walking Dead), Nels Anderson (ujedno i glavni dizajner videoigre Mark of the Ninja) i umjetnik Olly Moss.[6] Muziku za igru komponovao je Chris Remo. Videoigru pokreće Unity.[7]

Razvoj videoigre započeo je s jednom Mossovom slikom.[1] Glavna okolišna umjetnica Jane Ng, bila je zadužena za pretvaranje Mossove slike u trodimenzionalno okruženje pokušavajući da zadrži stil i elementarni umjetnički pogled na projekt.[1] Moss je s Vanamanom i Rodkinom osnovao Campo Santo nakon nekoliko godina rada s periferijom razvoja videoigara.[8] Kako bi naslikao gornje pomenutu sliku, Moss je obojio i prilagodio postere američke službe nacionalnih parkova.[9] Inspiracija za stil interakcije s voki-tokijima bio je odnos protagoniste s Atlasom u videoigri BioShock. Inspiracija za način interakcije bio je sistem interakcije koji koristi videoigra The Walking Dead.[8] Kako bi dobili inspiraciju za daljni razvoj igre, programeri su otišli na kampovanje u nacionalni park "Yosemite".[10] Inspiracija za igru dolazi od Vanamanovih i Andersonovih sjećanja seoskog života u Wyomingu.[11]

Igra je prikazana kamerom u prvom licu, tako da se prikazuje iz Henryjeve perspektive, dok mu se Delilah jedino obraća putem voki-tokija. Ovo je urađeno jer je Campo Santo imao poprilično ograničen broj ljudi koji su radili na projektu. Htjeli su izbjeći dodatne troškove i rad na sinhronizaciji pokreta usana i animiranja likova. Anderson je izjavio da ove dodatne elemente nije bilo izvodljivo dodati u igru.[5]

Igra je najavljena u martu 2014. i tad je rečeno da će privremeni datum objavljivanja biti "2015".[4] Na konferenciji GDC, postavili su javno mjesto na kojem je svako mogao testirati videoigru dok je glavna umjetnica videoigre, Jane Ng, održala prezentaciju The Art of Firewatch u kojoj je govorila o dizajnu i estetici videoigre.[12] Kompanija je potom, u julu 2015, bila na konferenciji E3 gdje su najavili da će jedina verzija za konzolu biti za PlayStation 4.[13]

Prijem

[uredi | uredi izvor]

Recenzije Firewatch uglavnom su pozitivne. Metacritic, veb-sajt koji objedinjuje druge recenzije, sabrao je recenzije i ocijenio verziju za Microsoft Windows sa 82/100 na osnovu 46 recenzija,[14] dok je verzija za PlayStation 4 dobila ocjenu 76/100 na osnovu 35 recenzija.[15]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ a b c Tach, Dave (12. 3. 2015). "Before Firewatch was a 3D world, it was a painting". Polygon. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  2. ^ Farokhmanesh, Megan (8. 9. 2014). "Campo Santo's debut, Firewatch, is an exploration of isolation and choice". Polygon. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  3. ^ Birnbaum, Ian (29. 8. 2014). "First-person mystery story Firewatch revealed by Campo Santo at PAX". PC Gamer. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  4. ^ a b Tach, Dave (13. 3. 2014). "Firewatch is Campo Santo's first game". Polygon. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  5. ^ a b Fenlon, Wes (12. 3. 2015). "Firewatch's Wyoming fosters a bigger, weirder adventure than I expected". PC Gamer. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  6. ^ Tach, Dave (19. 9. 2013). "Walking Dead, Mark of the Ninja vets form Campo Santo, working on new game". Polygon. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  7. ^ "Firewatch FAQ". Campo Santo. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  8. ^ a b IGN UK Podcast (12. 10. 2014). "Discussing Firewatch with Olly Moss". IGN. Arhivirano s originala, 5. 3. 2015. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  9. ^ Ng, Jane (22. 10. 2014). "Jane Ng Q&A Part 2". Campo Santo. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  10. ^ Bowman, Mitch (21. 10. 2014). "Field Notes: How Devs Recreate Wilderness In Games". Rock, Paper, Shotgun. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  11. ^ Anderson, Nels (26. 11. 2014). "Greetings from Wyoming". Campo Santo. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  12. ^ "The Art of Firewatch (GDC 2015)". Campo Santo Productions. 12. 3. 2015. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  13. ^ "Firewatch Coming to PS4". PlayStation.Blog. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  14. ^ "Firewatch for PC Reviews". Metacritic. Pristupljeno 16. 2. 2016.
  15. ^ "Firewatch for PlayStation 4 Reviews". Metacritic. Pristupljeno 8. 2. 2016.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]