Početna strana
Rak mokraćne bešike
Rak mokraćne bešike karakteristično uzrokuje krvarenje u mokraći, koje može biti vidljivo ili se može otkriti samo mikroskopom. Krvarenje u mokraći je najčešći simptom karcinoma mokraćne bešike i bezbolna je. Vidljiva krv u urinu može biti kratkotrajna, a možda će biti potreban test urina kako bi se potvrdila nevidljiva krv. Između 80 i 90% ljudi sa rakom bešike u početku je imalo vidljivu krv. Krv u mokraći može biti uzrokovana i drugim stanjima, poput kamenaca u mokraćnoj bešici ili ureteru, infekcije, bolesti bubrega, karcinoma bubrega ili vaskularnih malformacija, iako ta stanja (osim karcinoma bubrega) obično bi bila bolna.
Slika dana
Aktuelno
- Glasajte za novi ili predložite naredni istaknuti članak mjeseca
- Pomozite rješavanju statusa slika na Wikipediji
- Proširivanje 1000 članaka koje svaka Wikipedia treba imati
- Projekti
- Portali
- Zatraženi članci
Vijesti
- 27. septembar – U napadu izraelske avijacije u Bejrutu ubijen vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah (na fotografiji).
- 11. august – Zatvorene Olimpijske igre u Parizu.
- 26. juli – Pećina Vjetrenica uvrštena na UNESCO-ov spisak Svjetske baštine.
- 13. juli – Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump ranjen u atentatu na predizbornom skupu u Butleru (Pennsylvania).
- 4. juli – Laburistička stranka, na čelu s Keirom Starmerom, uvjerljivo pobijedila na općim izborima u Ujedinjenom Kraljevstvu, prvi put nakon 14 godina.
- 17. juni – Boston Celticsi pobijedili Dallas Maverickse u finalu NBA lige, osvojivši rekordnu 18. titulu prvaka.
6. oktobar
- 1887 – Rođen Le Corbusier, francuski arhitekt švicarskog porijekla.
- 1891 – Umro Charles Stewart Parnell (na slici), "neokrunjeni kralj Irske", borac za slobodu svoje domovine.
- 1966 – Droga LSD deklarirana kao ilegalna u SAD-u.
- 1985 – Na Svjetskom atletskom kupu u Canberri Marita Koch postavila nedostižni svjetski rekord na 400 m za žene (47,60).
- 2000 – Srbijanski predsjednik Slobodan Milošević bio prisiljen odstupiti s vlasti.
Citat dana
“ | Odreći se novca u pravo vrijeme ponekad je najveća dobit. | ” |
Wikipedia
Wikipedia je enciklopedijski projekt slobodnog sadržaja na internetu koji razvijaju dobrovoljci pomoću wiki-softvera. Njene članke može mijenjati svako s pristupom internetu.
Prvobitna verzija projekta započeta je 15. 1. 2001, dok je izdanje na bosanskom jeziku započeto 12. 12. 2002. Trenutno postoji više od 50 miliona članaka na više od 300 jezika, od kojih je 93.885 na bosanskom jeziku.
Doprinosi
Članke na Wikipediji zajednički pišu dobrovoljci širom svijeta, a većinu stranica može uređivati svako ko ima pristup internetu. Pritom je neophodno držati se pravila i smjernica koje je usvojila zajednica.
Postoje stranice za pomoć, na kojima je objašnjeno kako se počinju novi ili uređuju postojeći članci, kako se postavljaju i koriste slike itd. U bilo kojem trenutku možete zatražiti pomoć.
Zajednica
Dosad je na Wikipediji na bosanskom jeziku 164.397 korisnika napravilo račun, a od toga je 156 aktivno. Svi urednici su volonteri, koji udružuju napore u okviru različitih tematskih područja. Posjetite Vrata zajednice i saznajte kako i Vi možete pomoći.
Rasprave i komentari o sadržajima članaka dobrodošli su. Stranice za razgovor koriste se za razmjenu mišljenja i ukazivanje na greške kako bi se postojeći članci učinili što boljima i sveobuhvatnijima.
Wikipedia je pohranjena na serverima Fondacije Wikimedia, nekomercijalne organizacije koja upravlja i raznim drugim projektima
- Wikirječnik Slobodni rječnik
- Wikicitat Zbirka slobodnih citata
- Wikiknjige Slobodne knjige i priručnici
- Wikizvor Slobodna biblioteka
- Wikivijesti Slobodni izvor vijesti
- Wikiverzitet Slobodni materijali za učenje
- Wikivrste Katalog bioloških vrsta
- MediaWiki Razvoj wiki-softvera
- Wikipodaci Slobodna baza znanja
- Wikimedia Commons Zajedničko skladište
- Wikiputovanje Slobodni vodič za putovanja
- Meta-Wiki Koordinacija projekata i dokumentacija