Početna strana
Bizantijska umjetnost za vrijeme vladavine dinastije Paleolog
Bizantijska umjetnost tokom egzila (1204–1261) i vladavine dinastije Paleolog bilo je razdoblje bizantijske umjetnosti povezano s postojanjem Nikejskog Carstva, te drugih država nasljednica Bizantijskog Carstva i s vladavinom posljednjeg cara Konstantina XI iz dinastije Paleolog u obnovljenom Bizantijskom Carstvu između 1204. i 1453. Vladavina Paleologa bila je obilježena obnovom propadajućeg carstva i svijesti o državnoj i nacionalnoj kulturi. Figurativne umjetnosti, posebno religijsko slikarstvo, doživjele su posljednje zlatno razdoblje u vrijeme Paleologa. Uprkos političkim poteškoćama koje su najavile približavanje kraja bizantijske države, grčke radionice u kojima su radili mozaičari, slikari i kipari i dalje su bile vrlo zauzete i narudžba nije nedostajalo.
Slika dana
Aktuelno
- Glasajte za novi ili predložite naredni istaknuti članak mjeseca
- Pomozite rješavanju statusa slika na Wikipediji
- Proširivanje 1000 članaka koje svaka Wikipedia treba imati
- Projekti
- Portali
- Zatraženi članci
Vijesti
- 12. juli – NASA objavila prvu operativnu sliku koju je napravio Svemirski teleskop "James Webb".
- 8. juli – Izvršen atentat na bivšeg premijera Japana Shinza Abea tokom predizbornog skupa u Nari.
- 26. juni – Dvije osobe su poginule, a 21 je ranjena u masovnoj pucnjavi tokom proslave LGBT ponosa u Oslu, glavnom gradu Norveške.
- 24. juni – Vrhovni sud SAD-a odlučio da abortus nije federalno zaštićeno pravo u toj zemlji, poništivši time ranije odluke Roe protiv Wadea i Planned Parenthood protiv Caseyja.
- 27. maj – Josip Pejaković i Rambo Amadeus podnijeli kandidaturu u UNESCO s prijedlogom da sevdalinka postane nematerijalna svjetska kulturna baština.
8. august
- 1861 – Rođen William Bateson, engleski biolog.
- 1925 – Rođen Alija Izetbegović (na slici), bosanskohercegovački političar, prvi predsjednik Predsjedništva BiH.
- 1933 – Umro Adolf Loos, češko-austrijski arhitekta.
- 1949 – Butan postao nezavisan.
- 1990 – Irak okupira i anektira Kuvajt, što je ubrzo dovelo do Zaljevskog rata.
Citat dana
“ | Ništa nam ne može pružiti takav mir kao mi sami. | ” |
Ralph Waldo Emerson |
Wikipedia
Wikipedia je enciklopedijski projekt slobodnog sadržaja na internetu koji razvijaju dobrovoljci pomoću wiki-softvera. Njene članke može mijenjati svako s pristupom internetu.
Prvobitna verzija projekta započeta je 15. 1. 2001, dok je izdanje na bosanskom jeziku započeto 12. 12. 2002. Trenutno postoji više od 50 miliona članaka na više od 300 jezika, od kojih je 90.323 na bosanskom jeziku.
Doprinosi
Članke na Wikipediji zajednički pišu dobrovoljci širom svijeta, a većinu stranica može uređivati svako ko ima pristup internetu. Pritom je neophodno držati se pravila i smjernica koje je usvojila zajednica.
Postoje stranice za pomoć, na kojima je objašnjeno kako se počinju novi ili uređuju postojeći članci, kako se postavljaju i koriste slike itd. U bilo kojem trenutku možete zatražiti pomoć.
Zajednica
Dosad su na Wikipediji na bosanskom jeziku 144.403 korisnika napravila račun, a od toga su 183 aktivna. Svi urednici su volonteri, koji udružuju napore u okviru različitih tematskih područja. Posjetite Vrata zajednice i saznajte kako i Vi možete pomoći.
Rasprave i komentari o sadržajima članaka dobrodošli su. Stranice za razgovor koriste se za razmjenu mišljenja i ukazivanje na greške kako bi se postojeći članci učinili što boljima i sveobuhvatnijima.
Wikipedia je pohranjena na serverima Fondacije Wikimedia, nekomercijalne organizacije koja upravlja i raznim drugim projektima
Wikirječnik Slobodni rječnik
Wikicitat Zbirka slobodnih citata
Wikiknjige Slobodne knjige i priručnici
Wikizvor Slobodna biblioteka
Wikivijesti Slobodni izvor vijesti
Wikiverzitet Slobodni materijali za učenje
Wikivrste Katalog bioloških vrsta
MediaWiki Razvoj wiki-softvera
Wikipodaci Slobodna baza znanja
Wikimedia Commons Zajedničko skladište
Wikiputovanje Slobodni vodič za putovanja
Meta-Wiki Koordinacija projekata i dokumentacija