Hocus Pocus (instrumental)
Hocus Pocus je instrumentalna kompozicija nizozemskog progresivnog rok sastava Focus, koju su napisali klavijaturista, flautista i pjevač Thijs van Leer i gitarista Jan Akkerman. Snimljena je i objavljena 1971. godine kao prva pjesma na njihovom drugom studijskom albumu Focus II.[1] U jednom razgovoru sa novinarima u vezi nastanka kompozicije Hocus Pocus, Thijs van Leer je izjavio:
Neposredno prije odlaska u Englesku kako bismo snimili drugi album, svirali smo u Groeneweld dvorcu u gradu Baarnu, kada je gitarista Jan Akkerman iznenada odsvirao taj prepoznatljivi rif. Tada je bubnjar Pierre van der Linden potpuno spontano odsvirao kratki solo na bubnjevima, a ja sam počeo sa jodlanjem. Došlo je niotkuda, a kompozicija Hocus Pocus plod je čiste improvizacije, nadahnuta zabavom zajedničkog sviranja.
Prema njegovim daljnjim navodima, veċina pjesama grupe Focus pisane su tokom više mjeseci, dok je pjesma Hocus Pocus bila izuzetak i napisana je za kratko vrijeme tokom proba. Žestoki riffovi i pametne progresije akorda Jana Akkermana potisnuti su naprijed silinom bubnjanja Pierrea van der Lindena. Uređena verzija ove pjesme objavljena je kao singl (sa instrumentalnom kompozicijom Janis na B strani) u izdanju Imperial, Polydor i Blue Horizon za evropsko tržište 1971. godine, ali nije dospjela na listu najpopularnijih.
Brža verzija ove kompozicije ponovno je snimljena i objavljena za evropsko tržište 1972. godine pod nazivom Hocus Pocus 2 ili Hocus Pocus II. Potaknuto živim nastupom u kasnovečernjoj BBC televizijskoj muzičkoj emisiji The Old Grey Whistle Test u decembru 1972. godine i kasnijom izuzetno uspješnom turnejom po muzičkim klubovima u Velikoj Britaniji,[1] ova verzija dospjela je na 20. mjesto britanske top liste najslušanijih krajem januara 1973. godine.[2] Istovremeno, britanska turneja koja je oduševila publiku sa iznenađujuċim hitom Hocus Pocus otvorila je vrata za još veċe TV i rok festivalske nastupe.[1] Kompozicija Hocus Pocus također je objavljena kao singl za izdavačku kuću Sire Records u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi 1973. godine. Najveċi uspjeh s ovom kompozicijom grupa Focus ostvarila je dospjevši na 9. mjesto Billboard Hot 100 najslušanijih dvije nedelje zaredom 2. i 9. juna u SAD-a i na 18. mjestu u Kanadi tokom proljeća i ljeta te godine.[3][4] Pjesma je ponovo privukla veliku pažnju kada je postala muzički potpis reklamne kampanje Nike Write the Future, prikazivane tokom Svjetskog prvenstva u nogometu 2010.[1] Te godine, singl ploča s ovom pjesmom ponovo je dospio na britansku ljestvicu, ovaj put na 57. mjesto, a na nizozemsku listu najslušanijih na 48. mjesto. Godine 2017. kompozicija Hocus Pocus korištena je i u filmu "Baby Driver". Prihvativši ekscentričnost, te izazivajući publiku da uživa u muzici koja je izvan pop konvencija i demonstrirajući svoju neporecivu sviračku vještinu u tom procesu, grupa Focus je uspjela tamo gdje je malo koji muzički sastav bio u stanju da to ostvari.[1]
Članovi grupe
[uredi | uredi izvor]- Thijs van Leer – Hammond orgulje, pjevanje
- Jan Akkerman – električna gitara
- Bert Ruiter – bas-gitara
- Pierre van der Linden – bubnjevi
Muzički primjer
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ a b c d e "The Story of Focus' Exceptional Hit, 'Hocus Pocus'". Bandonthewall.org. novembar 2018. Arhivirano s originala, 22. 10. 2019.
- ^ "Hocus Pocus: Singles". Officialcharts.com. Pristupljeno 22. 10. 2019.
- ^ The Hot 100, Week of June 2, 1973 – Billboard. Retrieved December 26, 2020
- ^ The Hot 100, Week of June 9, 1973 – Billboard. Retrieved December 26, 2020