Korisnik:Palapa/Golf

S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Golf se igra za najmanji broj udaraca od strane pojedinca, poznato kao stroke play, ili najniži rezultat na najviše pojedinačnih rupa u cijeloj rundi od strane pojedinca ili tima, poznato kao match play. Stroke play je najčešće viđen format na svim nivoima, posebno na elitnom nivou.

Xuande car iz dinastije Ming koji igra chuiwan

Dok je moderna igra golfa nastala u Škotskoj u 15. vijeku, njeno drevno porijeklo je nejasno i o njoj se mnogo raspravljalo.

Neki historičari [1] prate ovaj sport do rimske igre paganica, u kojoj su učesnici koristili savijenu palicu da udaraju punjenu kožnu loptu. Jedna teorija tvrdi da se paganica proširila širom Evrope dok su Rimljani osvojili veći dio kontinenta, tokom prvog vijeka prije nove ere, i na kraju evoluirala u modernu igru.[2]

Drugi navode chuiwan (捶丸; "chui" znači udaranje, a "wan" znači mala lopta)[3] kao praoca, kinesku igru koja se igrala između osmog i četrnaestog stoljeća.[4] Svitak iz dinastije Ming umjetnika Youqiua iz 1368. godine pod nazivom "Jesenji banket" prikazuje člana kineskog carskog dvora kako zamahuje nečim što izgleda kao palica za golf prema maloj lopti s ciljem da je ubaci u rupu.[3] Smatra se da je igra uvedena u Evropu tokom srednjeg vijeka.[5]

Dječaci MacDonald igraju golf, koji se pripisuje Williamu Mosmanu. 18. vijek, Nacionalne galerije Škotske.

Još jedna rana igra koja je ličila na moderni golf bila je poznata kao cambuca u Engleskoj i chambot u Francuskoj.[5] Perzijska igra chowkan je još jedno moguće drevno porijeklo, iako više nalik polu. Osim toga, kolven (igra koja uključuje loptu i zakrivljene palice) igrao se svake godine u Loenenu u Nizozemskoj, počevši od 1297. godine, u znak sjećanja na hvatanje ubice Florisa V, godinu dana ranije.

Arnold Palmer 1953
Drvo postavljeno spremno da se zamahne i udari loptom za golf
Igrač golfa izvodi prilazni udarac na plovnom putu.

Profesionalni golf[uredi | uredi izvor]

Većina profesionalnih golfera rade kao klupski ili nastavnički profesionalci („pros“) i takmiče se samo u lokalnim takmičenjima. Mala elita profesionalnih golfera su "turnirski profesionalci" koji se stalno takmiče na međunarodnim "turnejama". Mnogi klupski i nastavni profesionalci koji rade u golf industriji započinju kao kedi ili s općim interesom za igru, pronalazeći posao na golf terenima i na kraju prelazeći na certifikate u svojoj odabranoj profesiji. Ovi programi uključuju nezavisne institucije i univerzitete i one koji na kraju dovode do profesionalne certifikacije za golf klase A. Profesionalci na turnejama obično počinju kao igrači amateri, koji svoj "profesionalni" status postižu nakon uspjeha na velikim turnirima koji im donose ili novčanu nagradu i/ili obavijest od korporativnih sponzora. Jack Nicklaus, na primjer, stekao je široku pažnju tako što je završio drugi na US Openu 1960. nakon šampiona Arnolda Palmera, sa rezultatom od 72 rupe od 282 (najbolji rezultat do sada na tom turniru od strane amatera). Igrao je još jednu amatersku godinu 1961. godine, pobjedivši te godine na Američkom amaterskom prvenstvu, prije nego što je postao profesionalac 1962. godine.

Gary Player se smatra jednim od najvećih igrača u historiji golfa.

Reference[uredi | uredi izvor]

  1. ^ Brasch, Rudolph (1970). How did sports begin?: A look at the origins of man at play. McKay.
  2. ^ "paganica (game) – Britannica Online Encyclopedia". Britannica.com. Pristupljeno 23 September 2010.
  3. ^ a b Jacques, Martin (2014). When China rules the world : the end of the western world and the birth of a new global order. Penguin Books. str. 503–504. ISBN 9781101151457. OCLC 883334381.
  4. ^ "Golf (Chui wan) – China culture". Kaleidoscope.cultural-china.com. 25 September 2009. Arhivirano s originala, 26 March 2013. Pristupljeno 23 September 2010.
  5. ^ a b McGrath, Charles; McCormick, David; Garrity, John (2006). The ultimate golf book. Houghton Mifflin Harcourt. str. 13. ISBN 978-0-618-71025-6. Pristupljeno 4 May 2009. Greška kod citiranja: Neispravna oznaka <ref>; naziv "TUGB54" definiran je nekoliko puta s različitim sadržajem

[[Kategorija:Sportovi na LJOI]] [[Kategorija:Sportovi preciznosti]]