Razlika između verzija stranice "Gasna hromatografija"

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
[pregledana izmjena][pregledana izmjena]
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
No edit summary
m bosnizacija, replaced: ijum → ij (4)
Red 11: Red 11:
* Detektor
* Detektor


[[Datoteka:GC_Oven_inside.jpg|mini|Kapilarna kolona za GC]]
[[Datoteka:GC Oven inside.jpg|mini|Kapilarna kolona za GC]]


Injektor, kolona i detektor se moraju nalaziti u termostatiranom odjelu. <ref>Encyclopedia of Physical Science and Technology, Third Edition</ref> Kao gas nosač najčešće se koriste [[helijum]], [[hidrogen]] ili [[azot]]. Moraju biti prečišćeni i ne smiju sadržavati hidrokarbone, [[kiseonik|oksigen]] ili [[voda|vodenu]] paru. Uzorak se unosi pomoći mikrošprice ili pomoću automatskog uređaja (autosampler). Injektor ima ulogu da ispari uzorak i pomiješa ga sa mobilnom fazom. Postoje dva tipa kolona za GC: pakovane i kapilarne kolone. Pakovane kolone, koje se danas manje koriste, su dužine 1 – 3 m, a unutrašnji prečnik je 3 – 6 mm i punjene su silikatnim materijalom. Kapilarne kolone se prave od staljenog [[silicijum-dioksid|silicijum-dioksida]], dobivenog spaljivanjem silicijum-tetrahlorida u atmosferi oksigena. Unutrašnji prečnik im je od 100 – 530 mikrometara, a dužina 12 – 100 metara. Fleksibilne su i proizvode se kao kružni namotaji. <ref>Rouessac, F., Rouessac, A.: Chemical Analysis, John Wiley & Sons, 2007, str.41</ref>
Injektor, kolona i detektor se moraju nalaziti u termostatiranom odjelu.<ref>Encyclopedia of Physical Science and Technology, Third Edition</ref> Kao gas nosač najčešće se koriste [[helij]], [[hidrogen]] ili [[azot]]. Moraju biti prečišćeni i ne smiju sadržavati hidrokarbone, [[kiseonik|oksigen]] ili [[voda|vodenu]] paru. Uzorak se unosi pomoći mikrošprice ili pomoću automatskog uređaja (autosampler). Injektor ima ulogu da ispari uzorak i pomiješa ga sa mobilnom fazom. Postoje dva tipa kolona za GC: pakovane i kapilarne kolone. Pakovane kolone, koje se danas manje koriste, su dužine 1 – 3 m, a unutrašnji prečnik je 3 – 6&nbsp;mm i punjene su silikatnim materijalom. Kapilarne kolone se prave od staljenog [[silicij-dioksid]]a, dobivenog spaljivanjem silicij-tetrahlorida u atmosferi oksigena. Unutrašnji prečnik im je od 100 – 530 mikrometara, a dužina 12 – 100 metara. Fleksibilne su i proizvode se kao kružni namotaji.<ref>Rouessac, F., Rouessac, A.: Chemical Analysis, John Wiley & Sons, 2007, str.41</ref>
Postoji više vrsta detektora za GC. Neki su univerzalni, a neki su osjetljivi samo na pojedine komponente. Tipovi detektora za GC su:
Postoji više vrsta detektora za GC. Neki su univerzalni, a neki su osjetljivi samo na pojedine komponente. Tipovi detektora za GC su:


Red 27: Red 27:


==Vanjski linkovi==
==Vanjski linkovi==

* [http://ull.chemistry.uakron.edu/chemsep/gc/ Gas Chromatography]
* [http://ull.chemistry.uakron.edu/chemsep/gc/ Gas Chromatography]
* [http://www.gchelp.tk/ GC help site]
* [http://www.gchelp.tk/ GC help site]

Verzija na dan 16 april 2015 u 02:18

U gasnoj hromatografiji (GC) mobilna faza je u gasovitom stanju, a stacionarna faza može biti tečna ili čvrsta. Mobilna faza (gas nosač) nosi komponente smjese kroz kolonu. Uzorak se prije uvođenja u kolonu mora prevesti u gasovito stanje.

Komponente gasnog hromatografa

Shema gasnog hromatografa
  • Rezervoar sa gasom nosačem
  • Regulator pritiska i protoka
  • Injektor
  • Kolona
  • Detektor
Kapilarna kolona za GC

Injektor, kolona i detektor se moraju nalaziti u termostatiranom odjelu.[1] Kao gas nosač najčešće se koriste helij, hidrogen ili azot. Moraju biti prečišćeni i ne smiju sadržavati hidrokarbone, oksigen ili vodenu paru. Uzorak se unosi pomoći mikrošprice ili pomoću automatskog uređaja (autosampler). Injektor ima ulogu da ispari uzorak i pomiješa ga sa mobilnom fazom. Postoje dva tipa kolona za GC: pakovane i kapilarne kolone. Pakovane kolone, koje se danas manje koriste, su dužine 1 – 3 m, a unutrašnji prečnik je 3 – 6 mm i punjene su silikatnim materijalom. Kapilarne kolone se prave od staljenog silicij-dioksida, dobivenog spaljivanjem silicij-tetrahlorida u atmosferi oksigena. Unutrašnji prečnik im je od 100 – 530 mikrometara, a dužina 12 – 100 metara. Fleksibilne su i proizvode se kao kružni namotaji.[2] Postoji više vrsta detektora za GC. Neki su univerzalni, a neki su osjetljivi samo na pojedine komponente. Tipovi detektora za GC su:

  • TCD (Detektor termalne provodljivosti)
  • FID (Plamen-ionizacioni detektor)
  • ECD (Detektor zarobljavanja elektrona)
  • NPD (Azot-fosforni detektor)
  • PID (Foto-ionizacijski detektor)

Također pogledajte

Vanjski linkovi

Reference

  1. ^ Encyclopedia of Physical Science and Technology, Third Edition
  2. ^ Rouessac, F., Rouessac, A.: Chemical Analysis, John Wiley & Sons, 2007, str.41